Žádost o radu - trvalky v jílovité půdě



new dawn - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (309) - 248.220 (?)
26.3.2021 21:03

Jinak z těch rostlin mne napadla stračka (Delphinium) a turan (Erigeron). Stračka je dost vysoká (ale krásná), turany jsou od nízkých až po vyšší k řezu. Obě trvalky jsou v barvách od bílé přes růžovou až do modré (turan) a různé sytosti modré až fialové (stračka). S travami to asi bude horší, co vím, tak podmínky by mohla snést metlice trsnatá (Deschampsia), možná nějaká ostřice (Carex),ale jinak bude potřeba v místě umístění travin půdu dost upravit (přes léto to snesou, ale uhnívají pak v zimě).  Lída

Delphinium
Delphinium
Erigeron
Erigeron
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

miolet - (16) - 92.133 (?), 19.3.2021 11:04, zobrazeno: 2026x

Dobrý den,

moc prosím o radu zkušenější :-) Chtěla jsme založit trvalkový záhon (ovál o velikosti cca 6x 5 metrů), spíše malou louku. Mým záměrem bylo použít jen šalvěje, šanty a traviny (kavyl). Ovšem v místě, kde jsem chtěla záhon založit je neskutečně jílovitá půda a při vyšších srážkách hrozí i podmáčení půdy (vysoká hladina spodní vody). Stanoviště je jinak velmi slunečné.

Můžete mi prosím poradit, jetsli existují rostliny, které by tyto podmínky zvládly? Podobné těm původně zamýšleným šalvějím? barva bílá a fialovomodrá???

Děkuji.

Michaela

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 248.220 (?), 19.3.2021 17:26

Asi bych se nejdříve snažila vylepšit zem, jak to půjde, hlavně dodat humus - takže kompost a organické materiály (listí, tráva ap). V samotném jílu těžko co poroste. Jinak spíš založit jezírko wink.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
miolet - (16) - 92.133 (?), 19.3.2021 21:55

:-) Lído, děkuji. Jezírko :-D

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
miolet - (16) - 92.133 (?), 26.3.2021 12:36

Lído, jdu na vylepšování, po zkypření to zas taková hrůza není, jíl je spíše ve spodních vrsvách, ale přesto by to něco chtělo, kompost z listovky atd mám. Dočetla jsem se, že je vhodné jílovitou půdu smíchat s drobným štěrkem (zvlášť když chci sadit spíšsuchomilné rostliny). Je možné případně použít i drť z pálených cihel? Nebo to nepomůže nebo napopak uškodí??

Díky moc za rady :-)

Michaela

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 248.220 (?), 26.3.2021 20:21

Klidně i cihlovou drť. Všechno, co půdu nadlehčí - dodá vzduch anebo dodá humus. Kromě kompostu také posekanou trávu, piliny, štěpku, zelené knojení, perlit... Lída  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
new dawn - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (309) - 248.220 (?), 26.3.2021 21:03

Jinak z těch rostlin mne napadla stračka (Delphinium) a turan (Erigeron). Stračka je dost vysoká (ale krásná), turany jsou od nízkých až po vyšší k řezu. Obě trvalky jsou v barvách od bílé přes růžovou až do modré (turan) a různé sytosti modré až fialové (stračka). S travami to asi bude horší, co vím, tak podmínky by mohla snést metlice trsnatá (Deschampsia), možná nějaká ostřice (Carex),ale jinak bude potřeba v místě umístění travin půdu dost upravit (přes léto to snesou, ale uhnívají pak v zimě).  Lída

Delphinium
Delphinium
Erigeron
Erigeron
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
miolet - (16) - 92.133 (?), 27.3.2021 19:39

Díky moc, Lído, ta stračka je nádherná a v kombinaci s turanem... skvělý tip ke změně původně plánovaných rostlin!!! :-)

Michaela

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika