Poradíte na jaře kvetoucí nižší trvalku se žlutým květem?



tulipanek - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (151) - 208.21 (?)
15.9.2013 9:51

Děkuji Vám pánové za vyčerpávající seznam, tak to je paráda, určitě většinu ze zmíněných květin použijeme. Zkusím si vyhledat ještě jejich různé druhy.

A za chvíli na podzim už bych mohla vysadit třeba nějaké krokusy kvetoucí na jaře.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Stránky: 1,  2   
tulipanek - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (151) - 208.21 (?), 15.9.2013 7:48, zobrazeno: 13547x

Důmám, jakou žlutě (až oranžově) kvetoucí květinu vysadit ke kraji záhonu na slunné místo. Měla by být cca 15-40 cm vysoká, kvetoucí na jaře, uvítám, kdyby kvetení opakovala. Nejlépe, aby měla stálezelený list, nebo alespoň do zámrazu. Nevíte prosím o takové? Kamzičník již máme, líbila by se mi žlutě kvetoucí Bergénie, ale ta asi neexistuje?

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 228.30 (?), 15.9.2013 9:22

Tulipánku, Vy nám dáváte! Kamzičník mne napadl také jako první vhodná žlutě kvetoucí kytka. A dál přemýšlím, přemýšlím, vzpomínám si a pátrám skoro marně:

mochnička - Weldsteinia: pěstovanější W.ternata je nižší (cca do 10-15cm), ale mochnička kuklíkovitá - Waldsteinia geoides je vyšší. (mochničky spíše raději polostín).

Do polostínu by spíše byla asi i žlutě kvetoucí škornice - žlutý druh z hlavy nevím; ta by vyhovovyla stálezeleností i výškou přes 15-20 cm.

Když už jen zmínil mochničku, odpíchnu se od ní k mochnám - Potentilla. Mochna stříbrná - Potentilla argentea - by vcelku mohla vyhovovat výškou i na sluníčko. Nevím, jestli se pěstuje. Zkuste ale probrazt ještě další druhy mochen, třeba na nějakou vhodnou narazíte: při psaní si teď vzpomínám třeba na mochnu zlatou, mochnu tibetskou/nepálskou???, a je jich mnoho dalších.

Podobný pětičetný květ mají také pryskyřníky - Ranunculus. Ty se skoro nepěstují, ale na slunných stráních místy roste třeba pryskyřník hlíznatý - Ranunculus bulbosus. Třeba by se dal pěstovat i v záhonku. Anebo vyzkoušejte/prozkoumejte další druhy pryskyřníků.

Ještě mne napadla tařice, hlavně tařice skalní - Alyssum saxatile. (Případně tařice horská - Alyssum montanum, ta je spíš nižší a jemnější).

Také jsou žluté či oranžové typy/odrůdy orlíčků - Aquilegia.

A ještě mne napadl chejr vonný - "zimní fiala"- Cheiranthus cheiri, což je však spíše dvouletka (ale bývá pěkně žlutooranžový).

A snad úplně nakonec: místo tvalky vysadit cibuloviny - tulipány či narcisy - a místo po nich zakrýt nějakou později rašící kytkou...

Uf.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 248.87 (?), 15.9.2013 22:32

Z těch mochen je pěkná (a má i poměrně velké květy) Potentilla megalantha, navíc má celoročně nádherně chloupkaté listy (vypadá jako chlupatý jahodník)  :-)))           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Michal. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (711) - 8.42 (?), 15.9.2013 9:25

Náročný požadavek, takových moc nenajdete. V květnu kromě zmíněného kamzičníku snad jen hlaváček jarní a tařice skalní, oranžově až do pozimu pak kvete kuklík šarlatový. V červnu pak rozkvétají krásnoočka a pupalky, také kvetou dlouho. Osobně mám ještě rád kontryhel měkký, ale ten má květy málo nápadné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
tulipanek - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (151) - 208.21 (?), 15.9.2013 9:51

Děkuji Vám pánové za vyčerpávající seznam, tak to je paráda, určitě většinu ze zmíněných květin použijeme. Zkusím si vyhledat ještě jejich různé druhy.

A za chvíli na podzim už bych mohla vysadit třeba nějaké krokusy kvetoucí na jaře.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 54.27 (?), 15.9.2013 11:04

co takhle žlutě kvetoucí rozchodník kamčatský?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
tulipanek - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (151) - 208.21 (?), 15.9.2013 11:51

Ano, uvažovala jsem o podobných rostlinkách, na které jsem při hledání narazila - jako Draba aizoides, Degenia velebitica.. ale jsou nižší a asi bych je vysadila spíše do skalky. Mám ráda rozchodníky, některé včetně žlutého nám také na zahradě kvetou, vytvářejí pěkný pokryv.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 228.30 (?), 15.9.2013 12:07

A když už jsem se před časem rozepsal o žlutých jarních květinách a zmiňoval jsem i "planý" pryskyřník hlíznatý nebo mochnu stříbrnou, přidám ještě další a s opravdu výreznými květy, patřičně vysokou a naprosto nenáročnou: pampeliška :-) (tedy jako smetánka lékařská apod.)

Většina ostatních složnokvětých květin, jako jsou různé omany, jestřábníky, škardy, prasetníky, záplevák, zlatobýly, rmen barvířský, arnika,,... kvete asi až později; alespoň teď se na žádnou, ve vhodné době kvetoucí, nevzpomínám.

A ještě jsem si vzpomněl na kosatce, ty by požadavku víceméně taky mohly odpovídat. Jen vybrat vhodnně vysokou a barevnou odrůdu...

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
tulipanek - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (151) - 208.21 (?), 15.9.2013 12:44

Pane Josefe, pampeliška je velmi nenáročná a proto se jí asi u nás tak dobře daří, vytlačila i trávu :-).

Ohledně kosatců si nevím rady, tak se mi líbí i krásně voní... ale zatím jsem měla štěstí jen na nákup těch, které potřebují hodně vlhko, nejlépe bažinku a jsou dost vysoké jako Iris Pseudacorus. Na určité místo se nám ale také hodí.

Na ty vhodné do záhonu se budu muset zaměřit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 228.30 (?), 15.9.2013 12:57

Z kosatců jsem měl na mysli skupinu "klasické velkokvěté kosatce - německé či "kartáčkovité" -  Iris barabatus - spíše středního vzrůstu - medium. Buď by se našel kontakt na zájemce - "sdružené pěstitele kosatců" - anebo jiné stránky věmované kosatcům. Nebo občas bývají i výstavy kosatců (a jiných květin. Nepletu-li se, pořádaly je třeba ve školkách v Litomyšli, jistě i jinde. Ideální příležitost: při výstavě vidíte, co kupujete.

Anebo zjara navštívit nějakou trvalkovou školku v tom pravém období, do níž potřebujete doplnit květinu s určitou barvou, výškou a nároky - je pravděpodobné, že byste mohla dobře pochodit.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Kouří do místnosti29.5.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.5.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika