Durman



host - 143.205 (?)
17.2.2010 13:45

Zatim Vam asi nikdo nechtel kazit nadeji, ale myslim, ze jste se sama dobrala odpovedi.   Jedinou sanci vidim ve vyjmuti korenu ze zeme, ocisteni od schnilych casti a presazeni do suche zeminy.  ostatni je na prirode.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Stránky: 1,  2   
petronila - (5) - 173.177 (?), 30.9.2009 12:47, zobrazeno: 22298x

Prosím o radu, je toto durman nebo ne? Záhadou mi je, že se tahle rostlina objevila zničehožnic na hromadě starého odpleveleného kompostu (po bývalých majitelích) a objevila se téměř jako plevel ve velkém množství. Má v tuto nádherné velké zvoncovité bílé květy, které se ale neohýbyjí dolů jako u durmanu, ale zůstávají otevřené vzhůru. Je to krásná rostlina a rádabych ji na zahradě zachovala. Děkuji.

durman?
durman?
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Kiki2 - (7) - 135.85 (?), 30.9.2009 12:53

Tak přesně tuhle rostlinku jsem letos obdivovala v Řecku. Ale vykvetla vždycky až navečer. Přes den byly květy zavřené. Také jsem si myslela, že je to durman, ale nevím, nejsem znalec. Ale zarazilo mě, že tam se tak jako plazila po zemi.

Bez názvu
Bez názvu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
babima - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (98) - 143.253 (?), 10.10.2009 19:28

Zdravím vás, ano je to durman, ale je to letnička, proto si jej musíte vypěstovat ze semínek.Jak květ odkvete tak zůstane takový plod jak ořech, ale není tvrdý, ale má ostny a vněm jsou semínka, musíte ho nejprve usušit, semínka vyndat a zasadit už v unoru dlouho klíčí, a také jak vyrostou asi 5cm rozsadit do květináčků jako rajčata.Ještě bývá světle fialový, ale ten se mi vypěstovat ze semínek nepodařilo.A ještě něco je to krásná, ale jedovatá květinka která má ráda sluníčko.Marie

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 173.177 (?), 12.10.2009 10:36

Děkuji moc za odpověď, už jsem si myslela, že ta rostlina pro mě zůstane záhadou. Plod už má a podle mnoha květů ještě snad nějaké mít bude, tak to zkusím podle vaší rady. Děkuji ještě jednou. Petronila

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 173.177 (?), 13.10.2009 9:14

Ještě dodatek, na britském serveru jsem tuhle rostlinu našla pod označením Moonflower (přeloženo Měsíční květ, lat.Datura), vlastně to není durman (angl. Angels trumpet-česky Andělské trumpety) a květ se otevírá buď v noci nebo jen za pošmourného počasí, což potvrzuji. Tak už mám konečně úplně jasno:)Petronila

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 49.39 (?), 13.10.2009 12:36

Je to naopak: toto je durman - Datura a andělské trumpety durmanem nejsou, ale jejich správnější označení je brugmansie - Brugmansia.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
babima - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (98) - 143.253 (?), 13.10.2009 19:33

Dobrý večer, já musím souhlasit s p. Josefem Andělské trumpety se na zimu seříznou a schovají se třeba do sklepa většinou se pěstují v nádobách, ale někdo volně v zemi a na zimu je vyndá já jsem je kdysi taky pěstovala. To co máte na obrázku je Durman je to letnička a pěstuje se tak jak jsem již napsala.Zdravím Marie.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Zuzi - (21) - 4.182 (?), 23.1.2010 18:36

Dobrý večer, brouzdám po stárnkách zahrady.cz a v této rubrice o trumpetách jsem si vzpomněla jak jsem je taky pěstovala. Připomíná mi to tak trochu Bolševník, protože semena nevymrzly a každým rokem jsem plela tyto nové sazeničky a nemohla jsem se jich zbavit. A navíc je to velmi jedovatá kytka, což Durman taky, ale jeho květy jsou nádherné a zdobí po celé léto nejednu zahrádku nebo verandu. Už aby bylo konečně to jaro. Ty dnešní mrazivé teploty nás asi hned tak neopustí. Zima je teprve ve své první třetině, tak musíme vydržet!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
lumatkov - (15) - 78.128 (?), 17.2.2010 13:22

Dobrý den, prosím vás muže mě nekdo poradit zda mužu ještě zachránit svuj durman?Jsem z toho celá neštastná.Zazimovala jsem ho a to takto.Zařízla jsem ho asi tak na 40cm a dala i v květináči do sklepa, kde je světlo, teplota tak akorat.A nezalejvala jen asi 1krat za měsíc možná ještě dýl.Ale část durmanu uhnila a část jako by vevnitř vyschla byla dutá, tak jsem ho uřízla uplně.Kořeny nevím v jakém jsou stavu.Myslíte, že je šance aby ještě obrostl?A tchyně se přiznala že ho zalejvala pravidelně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 143.205 (?), 17.2.2010 13:45

Zatim Vam asi nikdo nechtel kazit nadeji, ale myslim, ze jste se sama dobrala odpovedi.   Jedinou sanci vidim ve vyjmuti korenu ze zeme, ocisteni od schnilych casti a presazeni do suche zeminy.  ostatni je na prirode.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika