Záhoračka



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.201 (?)
7.6.2014 13:51

Záhoračka je jedna z (mála) višní, které jsem nikdy neměl ani neochutnal. Trochu je s podivem, že třebaže je známá velmi dlouho, a v popisech bývala vždycky chválená, příliš se za tu dobu nerozšířila. Možná na Slovensku je to jinak.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 158.236 (?), 9.12.2010 12:03, zobrazeno: 11176x

Dobrý den,

prosím pěkně kdo z Vás pěstuje višeň Záhoračku o porovnání její sladkosti/kyselosti v plně zralém stavu oproti jiným odrůdám

děkuji mockrát

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 9.12.2010 14:24

Kolegové ze Slovenska ji zřejmě budou znát. Já už ji nemám přes 20 let. Trochu mi připomínala sladkovišně - víc sladká než kyselá. Oproti ostatním sladkovišním (Sl. raná, Kr. Hortensie, Favorit) více barvila. Chuťově skvělá, ale u nás v chladnu plodila poměrně málo a v některých letech vůbec. Nejsme holt na Záhorí...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
solutan - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (166) - 224.9 (?), 9.12.2010 23:08
Mám ji třetím rokem a ještě nerodila, taky jsem na ni zvědavý.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 185.125 (?), 23.12.2010 17:47

Dobry den. Teraz ju mam na Colte, tam mi este poriadne nerodila. Predtym som ju mal asi 30 rokov /podpnik bohuzial neviem aky bol, sadil ju moj otec/, tam rodila celkom dobre. Nikdy nerodila vela, ale ked zarodila tak to stalo za to. Chut bola.vyborna, skor sladkokysla, manzelka z nej robila vybornu griotku, dobre pusta stavu. Musi sa pravidelne rezat a niekedy trpi aj moniliozou.

Peter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10093) - 70.240 (?), 7.6.2014 11:25

A jak Vám chutná Záhoračka, vážení přátelé? Mně osobně na přímý konzum moc ne. Její chuť mně připadá málo višňová. Ani třešeň ani višeň. Přitom se všude uvádí její výborná chuť podobná sladkovišním. Pomologicky je to ale pravá višeň-kyselka. Na zpracování bude asi opravdu výborná. Jak jsem tady už dříve psal tak v bublanině byla úžasná. V ní byla chuťově výraznější než s třešněmi a vůbec ne tak kyselá, jako s případnými višněmi. Už kdysi dávno tady trpěla moniliovým úžehem. Záhoračka-nedostatky: Náročnost na stanoviště, nižší plodnost, vyholování větví u plodných stromů, větší náchylnost na napadení vrtulí třešňovou. K dobrým vlastnostem patří to, že plody nepraskají a jsou dobře odolné proti hnilobě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.201 (?), 7.6.2014 13:51

Záhoračka je jedna z (mála) višní, které jsem nikdy neměl ani neochutnal. Trochu je s podivem, že třebaže je známá velmi dlouho, a v popisech bývala vždycky chválená, příliš se za tu dobu nerozšířila. Možná na Slovensku je to jinak.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10093) - 70.240 (?), 7.6.2014 15:00

Záhoračku jsem kdysi koupil u Kukyho v Kuklenách. Tedy v Hradci Králové - Kuklenách (Śkolky Kukleny). Na můj dotaz, kde tuto nikde se nevyskytující odrůdu vzali, mi odpověděli, že je stále zapsaná v LPO, takže se není čemu divit. Před ukončením její existence ve zdejší zahradě jsem se ještě byl přesvědčit u bratrance, jestli má jeho vzrostlejší Záhoračka totožné plody s tou mojí. Troufám si říct, že bych dnes plody Záhoračky poznal podle vzhledu i chuti. Záhoračka se pravděpodobně více nerozšířila kvůli horším pěstitelským vlastnostem, kde ani její deklarovaná kvalita plodů tyto vlastnosti nepřevážila. Stejně tak dopadla pravděpodobně i "TOP" višeň minulých dob - Köröšská.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 178.235 (?), 7.6.2014 18:15

Měl jsem Záhoračku, musel jsem potvrdit, že plodnost byla nízká.Taková, jak se o ní v pomologii i psalo.Možná nebyla u mě doma.Záhoří ale zase tak daleko není. AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 25.2 (?), 31.1.2015 11:01

Domnívám se, že nejde o Záhoračku ze Záhorí, ale o Zahoračku z Jogoslávie, se Slovenským Záhorím nic nemá společného.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů10:55
Nářadí pro průklest vysokých stromů9:50
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika