třešně po celou sezónu



host - 191.84 (?)
16.12.2006 11:49
Rané: Karešova, Rychlice něm., Královna Hortensie = ta je spíše višeň.
Středně rané: Kaštánka, Napoleonova, Winklerova a višeň Korošská a montmorency.
Středněpozdní: Van a višn Fanal, Morela pozdní.
Pozdní: Gemersdorfská, Granát, Hedelfingenská, ta je asi nejpozdnější, Těchlovická2, Kordia, Thurn Taxis, Troprichterova.
Je i mnoho novějších, které zde neuvádím. Také mnoho starších. Odborník by uvedl.
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
MarcelaF - (2), 3.2.2005 12:21, zobrazeno: 24989x
Ráda bych se poradila ohledně třešní.
Třešně miluju .... tak jsem je chtěla mít co nejdéle. U zahradníka jsem koupila 2 stromky ... chtěla jsem tu,co bude úplně první a pak nějakou pozdní ... Netrvala jsem na odrůdě. Zahradník mi prodal 2 stromky - bohužel - oběma dozrávají plody stejně ....
Jsem na Vysočině .... poradíte jaké odrůdy nakoupit,aby sotva jeden strom odrodí začal druhý .. třetí ... Děkuji Marcela
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 191.84 (?), 16.12.2006 11:49
Rané: Karešova, Rychlice něm., Královna Hortensie = ta je spíše višeň.
Středně rané: Kaštánka, Napoleonova, Winklerova a višeň Korošská a montmorency.
Středněpozdní: Van a višn Fanal, Morela pozdní.
Pozdní: Gemersdorfská, Granát, Hedelfingenská, ta je asi nejpozdnější, Těchlovická2, Kordia, Thurn Taxis, Troprichterova.
Je i mnoho novějších, které zde neuvádím. Také mnoho starších. Odborník by uvedl.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311), 18.12.2006 17:51
Není to tak jednoduché. Třešně jsou poměrně teplomilné a na vysočině se jim nedaří všude. Chce to slunné, spíš sušší stanoviště, raději na kopci než v dolině. Co se týče rané odrůdy. poradil bych asi Rivan. Jestli ale nejsou v okolí podbné třešně, sežerou první třeně vcelku spolehlivě ptáci. Z pozdních bych poradil Napoleonovu,která netrpí klejotokem, příp. Kordii. Za zmínku by stála i žlutá Dönissenova, kterou nežerou ptáci (myslejí si že není zralá). Nedoporučuji velkoplodé odrůdy - Schneiderova (Thurn-taxis), Hedelfingenská, které nejistě plodí a zmrzají v květech. Nevymýšlel bych vymyšlené a zasadil (narouboval) odrůdu,která se osvědčila u sousedů. 
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 215.8 (?), 1.6.2007 20:20
Chci si naroubovat několik odrůd třešní na jeden stromek. Můžete mi prosím poradit vhodnou kombinaci odrůd, které mají různou dobu zrání, ale podobný habitus? Pokud budou vzájemně vhodní opylovači, bude to dobře, ale není to nutné, v sousedství je třešní dost. Děkuji, Jadwiga
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311), 4.6.2007 19:01
Vyvarujte se Karešovy - roste o dost bujněji než ostatní. Jinak se běžné odrůdy růstem příliš neliší -možná Van roste něco slaběji. A taky compact typy
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 136.34 (?), 26.12.2007 21:46

To jste mne zarmoutil. Sháněl jsem něco raného, Rychlici mi zahradník rozmluvil pro malé plody a navrhl Karešovu. Navíc kmen má alespoń 110 cm. Už se vidím na 10m žebříku. Snad se mi podaří uřezávat výhony jdoucí nahoru a spáchat něco na způsob nízkého válce s velkým průměrem. Zdraví Pepík

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 85.27 (?), 26.12.2007 22:11

Některý zahradník se chová jako obchodník, doporučí zejména to, co zrovna má a rozmluví to, co nemá.
   Chcete-li menší strom třešně, poohlédněte se nejen po slaběji vzrůstné odrůdě, ale taky po slabší podnoži (třeba Colt). Prostým řezem přimět bujně rostoucí třešeň na bujné ptáčnici, aby vytvořila nízký válec a ještě k tomu plodila,  není snadné. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 221.138 (?), 26.12.2007 23:03

Pane Vysloužil, mohu se trošku pochlubit, že jsem před mnoha lety dostal od ing. Vondráčka, se kterým jsme byli velcí kamarádi, jeho šlechtění právě na Coltu. Dnes se ta třešen jmenuje tuším Buchlerova (omlouvám se, ale nevím kde je přehlasované u), tenkrát to byl klon Napoleonky. Ten stromek má skoro 30 roků a výšku jen 4 metry. Je to přesně tak, jak jste to napsal. Nějaký kompakt na Colt a je vymalováno. Ještě dodám, že ing. Vondráček bohužel loni zemřel. Stanislaw:-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 85.27 (?), 27.12.2007 8:39

Hmm, před 30 lety jsem o Coltu neměl ani potuchy, taky jsem v té době teprv začínal. Buchlerovu třešeň neznám, co si vzpomínám, rouboval jsem jednou Büttnerovu compact (nebo tak nějak), ale neujala se mi.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 221.138 (?), 27.12.2007 9:16

Tak to bude ta Büttnerova (už jsem našel to ü). Jen jsem to popletl. Ing. Vondráček  ji vyšlechtil tak, že očka Napoleonky  ozařoval v Řeži u Prahy. A Colt se používal na zkouškách v tehdejší SEMPŘE. A množil se v laboratořích meristémem. V té době se to tady teprve zkoušelo. Jsem bývalý technik SEMPRY Olomouc a v tehdejší době (1980 a výš) tam bylo špičkové vybavení. Ta třešeň je dle mého skvělá, jen poslední roky trpí moniliovým vadnutím. Pohodu přeje Stanislaw.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika