Třešeň do tří metrů výšky



áda1 - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (62) - 21.122 (?)
16.3.2010 18:50

Tak 500Kč bych rozhodně za třešen asi nedal, posuďte sami - kontejnerovaný stromek v Holovousích již správně postavené první větve myslím, že 150- 160 Kč, výběr až neskutečný  - ochota maximální, Fytos o pár korun více. Při alespoň základních znalostech pěstování a řezu není problém, plodí většinou od 3 roku - podnože G5,G6 nebo PLH... , po zkušenostech jsou lepší beztravné pásy u stromů, sázím 2-2,5 m od sebe a s oporou.Je však třeba trocha znalostí a také více práce- tam si musí každy zvážit, kolik tomu chce obětovat. S teorií pomůže např. knížečka ing. Jitky Blažkové -Pěstování třešní na slabě rostoucích podnožích (snad jsem nespletl název)- lze koupit ve Výzkumném ústavu ovocnářském v Holovousích - myslím, že i na dobírku. Sám mám okolo 10 třešní převážně na G5 a samozřejmě zkouším a experimentuji, ale výsledek je více než překvapující - kvalitní ovoce u malých stromků na dosah ruky, pokud zvolíte vhodné odrudy pak i postupné dozrávání, poměrně dobrá reakce stromů na přísnější vedení (-plodnost atd.),snadné ošetřování, nijak složitý řez(ale musíte vědět jak na to)  ...při dobré agrotechnice a zalévání. Připojuji pár obrázků...

2 rok po vysazení
2 rok po vysazení
obr2
obr2
obr3
obr3
obr4
obr4
obr5
obr5
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
   
host - 46.80 (?), 24.4.2009 23:12

Ještě slaběji rostoucí podnož než-li Colt je Gisela 5. Už to mají v zahraničí v sadech a jsou z toho štíhlá vřetena.V ČR lze sehnat na tého podnoži odrůdu Reginu. Podnož znatelně přibližuje plodnost. Již stromky ze školky mají "kvěťáky". Kořeny jsou husté.

Juraj Kafka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 7.56 (?), 13.5.2009 10:48

Třešeň do tří metrů výšky bych vůbec neřešil protože budete experimentovat a výsledek nejistý.

Třešně rostou na kdejaké mezi, tak bych si koupil roubovací nářadí a ve vhodnou dobu rouboval. Rouby snadno seženete zdarma proto není problém naroubovat všechny ptačinky ve vhodné velikosti v okruhu alespoň pěti kilometrů okolo Vašeho bydliště.

Lze taky naroubovat později nějakou tu planou jabloň nebo švestku na mezi kde jinak roste jenom plevel, je majetkem obce nebo se k ní majitel nehlásí.

Uděláte kus veřejně prospěšné práce a celá dědina bude mít třešní jablek a švestek že je ani nezkonzumuje. Lidi vás budou mít rádi a Vy na svojí zahrádce budete mít místa pro jiné ovoce které tak snadno veřejně pěstovat nelze. Není správné myslet jen na sebe pokud s přiměřeným úsilím lze dosáhnout blaha všech.

HQ257

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 33.193 (?), 15.5.2009 10:54

velmi zaujimavy nazor v dnesnej dobe. suhlasim s Vami.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 79.149 (?), 15.5.2009 12:38

Mam Burlat na podnozi Gisela 5 asi 6-ty rok. Vyska je ca. 2,5m. Cez leto polejem a hnojim. Podu mam ilovitu ale zda sa ze nema problem - od 3-ho roku uroda pravidelna - konare su husto obrastene, nie ako velke stromy. Dalsie Kordia a Regina na Gisela5 som prisadil na jesen.

Libor

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 175.130 (?), 13.3.2010 19:01

  

       Máte pravdu !  V dnešní uspěchane době lidé mnohdy nevnímají, že všude kolem roste  mnoho planých stromů, které stačí jenom narůbovat a výsledky jsou velice uspokojivé, ale na to již přišli již naší dědové. Podporujme toto snažení.     

           LZ

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
áda1 - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (62) - 21.122 (?), 16.3.2010 18:50

Tak 500Kč bych rozhodně za třešen asi nedal, posuďte sami - kontejnerovaný stromek v Holovousích již správně postavené první větve myslím, že 150- 160 Kč, výběr až neskutečný  - ochota maximální, Fytos o pár korun více. Při alespoň základních znalostech pěstování a řezu není problém, plodí většinou od 3 roku - podnože G5,G6 nebo PLH... , po zkušenostech jsou lepší beztravné pásy u stromů, sázím 2-2,5 m od sebe a s oporou.Je však třeba trocha znalostí a také více práce- tam si musí každy zvážit, kolik tomu chce obětovat. S teorií pomůže např. knížečka ing. Jitky Blažkové -Pěstování třešní na slabě rostoucích podnožích (snad jsem nespletl název)- lze koupit ve Výzkumném ústavu ovocnářském v Holovousích - myslím, že i na dobírku. Sám mám okolo 10 třešní převážně na G5 a samozřejmě zkouším a experimentuji, ale výsledek je více než překvapující - kvalitní ovoce u malých stromků na dosah ruky, pokud zvolíte vhodné odrudy pak i postupné dozrávání, poměrně dobrá reakce stromů na přísnější vedení (-plodnost atd.),snadné ošetřování, nijak složitý řez(ale musíte vědět jak na to)  ...při dobré agrotechnice a zalévání. Připojuji pár obrázků...

2 rok po vysazení
2 rok po vysazení
obr2
obr2
obr3
obr3
obr4
obr4
obr5
obr5
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
áda1 - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (62) - 21.122 (?), 16.3.2010 19:10

Jen pro úplnost nejsem profík v oboru, ale amatér věnující se ovocnářství zhruba 10 let (měl jsem a mám velmi dobrého učitele - také amatéra ovocnáře - jehož znalosti jsou na profesionální úrovni)  J Adam

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 151.38 (?), 16.3.2010 19:54

Mohu se zeptat pane Adame?Na obrázku č.2 vidím v pozadí nějaký tlampač.To máte na špačky Vy?Jak se Vám osvědčil.Uvažoval jsem, že si pořídím síť na ochranu třešní proti špačkům, protože mám Rivan, a špačci mi pěkně stěžují život.Nebo nějaký elektronický plašič.Viděl jsem na internetové prodějně.2)jaké odrudy třešní pěstujete, popřípadě co soudíte o podnoži-COLT.Díky rostislavik.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
áda1 - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (62) - 21.122 (?), 16.3.2010 20:53

Vážený pane, to co vidíte na obr. 2 možná špačky také plaší, ale je to u silnice na sloupě veřejného osvětlení a je to městský rozhlas. Na špačky a kosáky nic nepoužívám, problémy moc velké nedělají, více mi „ cukají s nervy“, když dozrávají borůvky... Možná, že je to také tím, že pozemek sousedí s veřejnou komunikací a je tam také chodník, vedle vchod sousedů do domu- takže zdrojů plašení dostatek. Co se týká Rivana - tam jsem je vůbec neviděl. Odrůdy lze přivést z Holovous prakticky jakékoliv, mám tam Rivana, Vandu, Vilmu, Sama, 2x Kordii, Těchlovana, Reginu, Lapinse, nově Tamaru, Kasandru a Grace Star- něco jsem už také i pokácel. Co se týká podnože Colt, koupil jsem dva stromečky ve svých počátcích, růstově zhruba splňovaly to, co se obecně píše – tedy vzrůstnost o přibližně 25 % více než na G5 a oproti ptáčnici zhruba o 30 % menší vzrůst a vzhledem k tomu, že rozměry pozemku mám poměrně malé 35x 20m, musely ustoupit následující výsadbě všeho na málo vzrůstných podnožích na této ploše je okolo 120 stromků. Nezkoušel jsem tvarovat na vřeteno, domnívám se ale z toho co jsem viděl jinde, že pro většinu zahrádkářů, kteří se nechtějí nijak více věnovat stromům je to optimální podnož a vzhledem k výšce a velikosti stromu je ještě zajímavá pro sklizeň, není tolik náchylná na péči (zalévání atd.),lépe kotví v půdě atd.  než G5. Myslím, že by i vřeteno vytvarovat šlo…. Obecně ve většině školek býval problém sehnat G5 nebo Colt, nyní se více objevuje i Colt. J. Adam

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 39.127 (?), 20.10.2013 15:26

Dobrý den Pánové.

Ten tlampač je super!  Jsem si stoprocentě jist že bude dostačující i pro deset stromů. Na větší plochu doporučuji kombinaci několika tlampačů. Polka je nejlepší žánr pro plašení špačků. Při valčíku se plaší přibližně o deset procent méně.

Tak Plašení Zdar. 

Janko Rejtaj

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika