Řez třešně prvním rokem



host - 157.240 (?)
7.7.2020 18:16

Na kotlovitu korunu je to idealne. Tak ste to plánoval? Mne tam chýba stredník. Ak to chcete so stredníkom, tak to idealne nie je, ale dalsi zakrok robit az na jar. Super vam to rastie. Nikdy to nie je idealne.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 75.184 (?), 7.7.2020 10:00, zobrazeno: 4059x

Dobrý den,

Mám vysazenou třešeň prvním rokem (březen 2020) odrůda: Lapins.

Původně to byl pouze kmínek ze kterého vyrostly 4 větvičky viz obrázek.

Mám však dotaz měl bych tento rok nějak třešeň zastřihnout? připadá mi že větvičky rostou docela rychle. Pokud doporučíte řezat tak prosím i případně jak.

Děkuji.


Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 91.196 (?), 7.7.2020 13:34

Teď ne! Připomeňte se v březnu 2021.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 157.240 (?), 7.7.2020 18:16

Na kotlovitu korunu je to idealne. Tak ste to plánoval? Mne tam chýba stredník. Ak to chcete so stredníkom, tak to idealne nie je, ale dalsi zakrok robit az na jar. Super vam to rastie. Nikdy to nie je idealne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 75.181 (?), 8.7.2020 8:35

No kotlovitá koruna nebyla zrovna v plánu, Myslel jsem spíš, že bych jeden z těch vrchních výhonů nechal jako terminál (středník jak píšete) a dál nechal růst třešeň trochu do výšky, ale to se nejspíš bude řešit příští rok při řezu.

Ještě dotaz: Je potřeba tyto nové větvičky nějak formovat/uvazovat do určitého úhlu nebo jim nechat volný růst? Mám strach že při tomto nasazení růstu za chvíli budou mít větvičky přes metr a budou se vlastní váhou ohýbat dolů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 92.38 (?), 8.7.2020 11:04

Třešeň je jediný ovocný druh, který se řezat nemusí a roste tak, jak má. Správný tvar koruny s terminálem vytvoří sama. Jestli chcete zastřihnout příliš dlouhé přírůstky - např.proto, aby se nevylomily - klidně to můžete uděla nyní, stromku se nic nestane.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
pavelmicek - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (55) - 108.216 (?), 8.7.2020 11:54

Ano já bych to tak udělal. Pomocnou konstrukci ze dřeva píchnutou vedle stromku + úvazy o zem. Jednu větev do maximálně svislé pozice jako termínál a ostatní tři větve rovnoměrně po obvodě jako 3 kosterní větve pod úhlem 45 a bude to super stromek. Čím dřív tím líp!!

Jediné riziko úvazu o zem je když s tím silně lomcuje vítr může se větev v místě úvazu přelomit. Proto už uvazuji za zdřevnatělou větvičku, né za zelený výhon.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 237.80 (?), 18.3.2021 15:56
Dobrý den, Po roce znovu oživuji tento příspěvek s pomocí kdy a jak provést řež u této třešně. Jak jsem již psal, je třešeň první rok od výsadby kde byl původně jen kmen a tři větvičky + terminál vyrostly během loňského roku. Přikládám aktuální foto. Mám nějak řezat (zkrátit) nebo větvičky zcela po roce ponechat? Děkuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 91.196 (?), 19.3.2021 4:53

Levý výhon mírně sříhnout na první pupen směřující ven, dva bujnější zakrátit na jeho úroveň, terminál v úrovni vršku Vašeho šedého plotu-dle pohledu na foto.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 5.154 (?), 19.3.2021 7:07

Třešeň se neřeže, pokud to není nutné. Ponechte nejkratší výhon tak jak je (není důvod jej řezat) a ostatní delší zakraťte na jeho úroveň.

Terminál zakraťe (nebo nezakracujte) na výšku, ve které chcete mít další patro. Z vrchního pupeny vám bude pokračovat terminál a z pupenů pod ním vám vyraší výhony druhého patra. U třešně je vhodný odstup mezi patry cca 80 cm.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 5.154 (?), 19.3.2021 7:12

... ještě poznámku: máte jen 3 kosterní větve spodního patra, a z fotky není jasné, jak jsou orientované. Pokute se je pomocí vyvazování odklonit tak, aby každá směřovala jinam, co nejvíc pravidelně. Ve vašem případě aby mezi nimi byl úhel ideálně 120 °.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Ventilátor na krbová kamna12.4.2024
Motorova pila stihl 02812.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika