Moniliová spála u višně - jak moc řezat?



host - 35.64 (?)
22.5.2016 22:35

Před 14 dny jsem ostříhal všechny napadené větvičky mezi předposledním a posledním zdravým výhonkem na napadené větvi. Dnes jsem dospěl k smutnému názoru, že jsem to měl ořezat ještě víc. Ze 3 stromů asi 3 m vysokých (a bohatě kvetoucích) mám torza a přestože jsem je asi před 4 lety podobným zásahem zachránil, vážně uvažuji o jejich likvidaci. Stříkal jsem Horizontem a po odkvětu Signum. Výsledky žalostné.

 Bohužel mám višně(myslím Morella)   na chalupě, kam jezdím ob týden (120 km) a to se neslučuje s nutností operativních zásahů podle aktuální situace. Boj se dá vyhrát (nebo uhrát alepoň remízu), když máte stromy u domu, nebo možnost se v průběhu týdne u nich zastavit a provést ošetření. Stejný problém mám u vinné révy - prostě ten interval 14 dní je příliš dlouhý. Vzniká cyklus: brutální ořezání, 2-3 roky to obráží, dobře roste, potom mohutně zakvete a začínáte řezat... Jirka

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
hugovotr - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (627) - 146.186 (?), 22.5.2016 21:51, zobrazeno: 10056x

Dobrý večer, máme dvě asi 25leté višně a ještě nikdy se u nich neobjevila moniliová spála v takovém rozsahu, i když je otec nikdy proti monílii nestříkal.Letos je to ale špatné, hlavně u krajní u plotu je zasažena většina větví v horních partiích. Ošetřoval jsem zároveň meruňky, třešně i višně Horizonem, bohužel višně z nich kvetou nejpozději, nejspíš to na ně bylo brzy a taky stříkat tak vysoké stromy není snadné.

Co teď s tím? Začal jsem postižené větve odřezávat často celé, nejenom suché postraní větvičky, ale ze stromu tak zůstane torzo. Je opravdu nutné raději odřezat větve celé? Z fotek je vidět, že větve jsou uvnitř opravdu suché, i když jsou na nich ještě pěkné listy a plody. Vetvička je uprostřed hnědá, o dvacet centimetrů níže už bílá. Stříhat vše až do zdravého(bílého)?






Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 35.64 (?), 22.5.2016 22:35

Před 14 dny jsem ostříhal všechny napadené větvičky mezi předposledním a posledním zdravým výhonkem na napadené větvi. Dnes jsem dospěl k smutnému názoru, že jsem to měl ořezat ještě víc. Ze 3 stromů asi 3 m vysokých (a bohatě kvetoucích) mám torza a přestože jsem je asi před 4 lety podobným zásahem zachránil, vážně uvažuji o jejich likvidaci. Stříkal jsem Horizontem a po odkvětu Signum. Výsledky žalostné.

 Bohužel mám višně(myslím Morella)   na chalupě, kam jezdím ob týden (120 km) a to se neslučuje s nutností operativních zásahů podle aktuální situace. Boj se dá vyhrát (nebo uhrát alepoň remízu), když máte stromy u domu, nebo možnost se v průběhu týdne u nich zastavit a provést ošetření. Stejný problém mám u vinné révy - prostě ten interval 14 dní je příliš dlouhý. Vzniká cyklus: brutální ořezání, 2-3 roky to obráží, dobře roste, potom mohutně zakvete a začínáte řezat... Jirka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
hugovotr - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (627) - 146.186 (?), 23.5.2016 6:12
Takže jste řezal jenom napadené loňské větvičky s květy nebo i starší dřevo? Já mám často třeba metrovou větev, z které vyrůstá hromada mladých větviček a některé jsou napadené a některé ne. Ustrihnout celou větev nebo jen ty už suché větvičky?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 157.239 (?), 23.5.2016 12:18

Jen to suché a zvadlé-nenechávejte čípky. S.P.,Ch.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
hugovotr - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (627) - 242.7 (?), 23.5.2016 13:54

A nepostupuje spala drevem dale? Me to tak pripada...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18313) - 236.1 (?), 23.5.2016 14:21

Ano, postupuje, ale strom má současně obranné a hojivé schopnosti, dokáže infekci zastavit, ohraničit, demarkovat. Záleží pak na kondici dřeviny (taky odrůdě, poloze, půdě, péči), nakolik se s monilií vypořádá. Úplně suché větvičky musejí pryč, pak jsou tam takové, z nichž prýští kapky klejotoku a současně raší zelené výhonky. U takových se řídím konkrétní situací. Je-li větší část koruny zdravá, pak takovou větvičku uříznu. Pokud by na stromě nic nezbylo, pak musím takové dřevo ponechat a věřit, že si strom poradí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 35.64 (?), 23.5.2016 15:51

Jak jsem již psal, snažím se řezat za prvním živým výhonem, abych měl jistotu, že jsem nemocnou část opravdu odřízl. Jenže letos je napadení tak silné, že mně začaly usychat i ty v pořadí druhé zdravé (míněno od napadeného konce výhonů), které jsem ponechal - a po 14 dnech musel odříznout. Takže   nyní budu v budoucnu řezat až za druhým zdravým výhonem. Souhlasím s panem doktorem, že je to však případ od případu odlišné. Pro původního tazatele : často musím uříznout i větev o průměru kolem 5 cm. Stromy vypadají jako torza, ale dost obrazí. Jirka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
hugovotr - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (627) - 146.186 (?), 23.5.2016 21:04

Je to opravdu větev od větve_Některé starší větve, z nichž poškozené větve vyrůstají, jsou uvnitř suché, jak je patrné na fotkách, jiné se zdají v pořádku.

Příští rok si více pohlídám postřik a budu višně ošetřovat individuálně dle kvetení a ne společně s meruňkami a třešněmi, které kvetou zhruba o týden dřív.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?13.6.2024
Kouří do místnosti10.6.2024
Traverzy IPE5.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?1.6.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika