Jak ostřihat tuto třešeň?



Jenda_ - (30) - 214.22 (?)
21.4.2015 22:55

Dobrý den. Já jsem podobnou třešeň (troják) loni snížil asi o 1/4, zbytek prosvětlil a na spodní větve narouboval vynikající odrůdu. Rouboval jsem poprvé a z 20 se mi přijalo 18. Teď už se těším na výsledek. Po sklizni ještě udělám kosmetické úpravy a myslím, že budu mít na několik roků vystaráno.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
                     
host - 168.56 (?), 24.4.2015 7:26

rád bych korunu snížil, myslíte že strom přežije radikálnější řez podle obr.? kdy bude vhodnější doba? na takový zásah zřejmě teď asi ne...


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 24.4.2015 7:30

Život stromu tímto řezem asi neprodloužíte, ale strom takový zásah nejspíš přežije. Udělal bych to v době plné zralosti plodů a připravil si dobře vymytý plastový sud na plody.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
J.f.K - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (322) - 244.2 (?), 24.4.2015 8:33

Z hlediska hojení a zavalování ran je nejvhodnější doba "už za chvilku", tedy v době opadu okvětních plátků. 

Ale Vaše čárky se mi vůbec nelíbí. Nevím co sledujete vyvětvením ve spodní části koruny, já bych si těch větví vážil pro dostupnost sklizně a snažil se je zachovat. V horní části koruny bych se snažil řezat nad úrovní předchozího zmlazení - tj. aby z těch větví se světlejší kůrou zůstaly minimálně větevní kroužky, optimálně však ponechat po nejbližší rozvětvení (podrobnosti najdete jako Zahnův řez).

Zkuste to skicnout, jestli jste mne pochopil.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 168.56 (?), 25.4.2015 19:20

i když děda byl předseda zahrádkářů a podle jiných uměl tak já jsem totální amatér pokud jde o pěstování :-) proto vám moje představa snížení koruny nesedí. Jde mi o snížení koruny, raději více než méně. Soused z jeho výšky není moc nadšený a já také ne, musel bych mít 8m štafle... v této podobě mi přijde že budu pěstovat dřevo a třešně pro špačky. Je možný z této fotky doporučit jak snížit korunu?  třeba doplnit "jiné čárky" do fotky :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 157.239 (?), 25.4.2015 21:21

Není třeba naříkat-jednou musí mít štafle 6, teď už 8m.winkTo vypadá, že jste rybář-nebo trpíte extrémní závratí? Snížení koruny při sklizni se dělá tak, že zkušený, nebo jen odvážný člověk pomocí motorové, nebo ruční pily z bezpečného místa ve stromě či ze žebříka uřízne nejvyšší, nechtěné, rukou ani ze štaflí nedostupné větve. Ty spadnou, sklouznou, nebo jsou spuštěny na zem, kde se z nich pohodlně a především Bezpečně obere úroda. Dvě mouchy jednou ranou! Zachráníte většinou nejkvalitnější plody, snížíte strom. Kdo má třešeň, ale i jiné ov. stromy zdravé, pevné i pružné zároveň, s dostatkem prostoru, který umožní stromu využít naplno růstový, a tím i plodný potenciál a umí používat háček-myslím dlouhou podávku, může se těšit z bohaté a zdravé úrody.Beze strachu. S.P.,Ch.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 157.239 (?), 24.4.2015 20:06

Teď odřežte všechno suché. Pokud je Váš strom ve větrné poloze, nebo vidíte v místě rozdvojení jizvu, výpotek mízy, nebo dokonce mezírku, tak v zájmu lidské i materiální bezpečnosti neváhejte a strom cca v polovině výšky svažte lanem nebo řemeny-bez velkého šponování. Snížení, radikálnější řez je opravdu vhodnější provést v době sklizně či co nejdříve po ní. S.P.,Ch.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Jenda_ - (30) - 214.22 (?), 21.4.2015 22:55

Dobrý den. Já jsem podobnou třešeň (troják) loni snížil asi o 1/4, zbytek prosvětlil a na spodní větve narouboval vynikající odrůdu. Rouboval jsem poprvé a z 20 se mi přijalo 18. Teď už se těším na výsledek. Po sklizni ještě udělám kosmetické úpravy a myslím, že budu mít na několik roků vystaráno.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 168.56 (?), 21.4.2015 21:19

Vážený pane inženýre, jsme na tom asi stejně, mne udivuje jaký proces ve Vaší hlavě má na svědomí nick "Ferda Mravenec" ale je to čistě vaše věc. Mám dojem že jsem se slušně zeptal, vy z mé otázky máte pocit že si hraji na všeználka? za 1: vím od majitelů že strom měl údajně téměř vždy plody nevalné, za 2: zahradník opravdu nejsem takže dám na radu jiných a leckde čtu že dvoják u třešní je prý to nejhorší co může být. Pokud jej nechám v tomto stavu budu potřebovat na sklizeň min.6m štafle.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 248.131 (?), 24.4.2015 21:05

Jak koukám na obrázek, tak bych při tom snížení koruny zatím ponechala ty dvě označené spodní větve. Na jejich odřezání je i v budoucnosti času dost.Navíc obě rostou z jedné poloviny stromu - pro další vyvážený růst stromu by asi bylo lepší z každé poloviny stromu odříznout jednu.  Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Dave3 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (102) - 220.132 (?), 29.4.2015 22:06

Ten způsob řezu, který jste navrhoval, je dle mého názoru zbytečný, to už můžete rovnou pokácet. Raději však během sklizně vytáhněte dlouhé štafle, a tam, kam nedosáhnete, to řežte pryč. Pamatujte však, že je vždy vhodné nechat nějaké větve pokračovat růst vzhůru, aby se strom mohl vyblbnout. Ty byste pak odstranil třeba další rok zase část, a za rok znovu část. Je ta koruna docela zahuštěná, a tím, že ji celou sesadíte, dosáhnete jedině toho, že vám to zase celé zaroste, budete muset řez provádět znova, a strom se zbytečně bude oslabovat. Takže opatrně, s rozvahou, a po částech každý rok. Taky už tady někdo psal, že je nutné najít minulé rány, a řezat vždy nad nimi. Tam má strom ještě sílu se trochu zahojit a obrůst plodným dřevem. No a kmeny nechte určitě oba, jednak by ta koruna s jedním terminálem byla nepravidelná, a jednak to stromu jedině ublíží. Co vám překáží, na to přijdete během roku, takže všechno až při sklizni řezat. Teď je brzo nad tím příliš laborovat.

S pozdravem Dave

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika