Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.
Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Reklama   
Zahradní domky.cz
Chaty, zahradní domky a domky na nářadí, dodání po celé ČR
Nábytek Vladeko
Dřevěný zahradní nábytek, doprava po ČR zdarma
Držáky na dřevo.cz
Kozy na řezání dřeva motorovou pilou přímo od výrobce

Slivoně > Žluté trnky - "kulatější špendlík" bez příznaků šarky

Žluté trnky -

host - xxx.xxx.130.35 (?)
21.4.2017 12:54

Mám Špendlík katalonský, aspoň mi to tvrdil prodejce, ale vzhledem k tomu, že nejstarší stromy mám 10 let a jsou absolutně bez náznaku šarky, ani na listech, tak tomu i věřím;-) (Musím to zaklepat)

Jinak jsem v lokalitě, kde šarka běžně řádí a trnky netolerantní vůči šarce jsem již několikrát vykopával.

Zatím mám s plody bohužel jen zkušenost z posledních 2 let (kvůli špatnému řezu stromů).

Zkušenost je taková, že bez postřiku proti pilatce je úroda minimálně o 50% nižší.

Dále někdo je tu zatracoval, že za deště spadnou dříve než dozrají. Toto potvrzeno nemám, ale už si moc nepamatuji jestli loni vůbec nějaké deště přes léto v době zrání byly.

A to hlavní, chuť a vůni špendlíku žlutého si pamamtuji pouze z dětství, ale katalonský dle mě za ním lehce pokulhává.

Pokud letos přežijí mrazy a pilatku, (měl jsem v květu skoro všechny) dám vědět opakovanou zkušenost. Sadař

Ukázat polohu příspěvku v diskuzi >
Připojit reakci

recepty na vaření, uzení, zavařování, vína, destiláty
Nejnovější příspěvky v tomto vláknu:
Dobrý večer. O těchto švestkách j..., krekaříček, 10.5.2017
Dobrý den. Špendlík žlutý i Špend..., krekaříček, 10.5.2017
Dobrý večer. Tak to jsem rád, že ..., krekaříček, 10.5.2017
Ten topolovitý růst můžu u katinky potvrdit,..., host, 21.4.2017
Mám Špendlík katalonský, aspoň mi to tvrdil ..., host, 21.4.2017

Žluté trnky - "kulatější špendlík" bez příznaků šarky

host - xxx.xxx.179.2 (?)
5.1.2017 20:07, počet návštěv: 5520
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)

Dobrý večer.

O této " švestce "  jsem již psal v jiné diskuzi, ale myslím si že by si zasloužila svoje téma, už z toho důvodu, že se jedná o starou místní odrůdu, která si určitě zaslouží pozornost. Rád se s vámi podělím o ruzné postřehy a názory, pokud je někdo z Pitína, nebo Bojkovic a mohl by sehnat rouby určitě bych nějaké odkoupilsmiley. Informace jsem čerpal z knihy Ovoce Bílých Karpat.

BÍLÉ TRNKY

Synonyma: Trnky, Žluté trnky.

Výskyt: Bojkovice, Pitín

Tvar: vejčitý až oválně elipsovitý, většinou pravidelný. Šev je široký, mělký, intenzivněji ojíněný. Na bázi plodu se vyskytuje malá, ale znatelná kožovitá tečka.

Velikost: střední až větší, výška 35- 42 mm, šířka 32- 38 mm, hmotnost kolem 30 gramů.

Stopka: světle zelena s malými světle hnědými skvrnami. Na konci je ohnutá, od plodu se lehce odlučuje, je 15-20 mm dlouhá. Stopečná jamka je malá, pravidelná, středně hluboká.

Slupka: tenká, mírně kyselá a nahořklá se světlými, málo znatelnými lenticelami, barva je žlutá, ojíněná, většinou čistá, bez kožovitých skvrn.

Dužnina: žlutá až zlatožlutá, později zlatá, jemná, středně tuhá, někdy rozplývavá, mírně sladká, bez zvláštní příchuti, jen vyjímečně vyzrálé plody připomínají chuť meruňky. Dobře se odlučuje od pecky.

Zralost: od poloviny srpna se dají plody postupně konzumovat.

Pecka: elipsovitá, ukončení stopečné části je široké, temeno je oblé nebo tupě zašpičatělé. Výška mezi 20- 23 mm, šířka kolem 14 mm, tloušťka 8-9 mm.Hřbetní rýha velmi úzká a mělká, místy zarostlá téměř neznatelnými hřbetními žebry. Hlavní žebro je středně široké, oblé, břišní rýhy jsou úzké, mělké, někdy zarostlé nevyraznými bočními žebry. Povrch je málo zrnitý, některé pecky jsou téměř hladké, jiné středně hrbolaté.

Poznámka: Plody se používají k přímému konzumu, na koláče a marmelády. Množí se odkopky. V dané lokalitě je odrůda bez příznaků šarky a nebyla prokázána ani přítomnost viru šarky švestky pomocí ELISA testů.

Připojit reakci   

host - xxx.xxx.51.20 (?)
5.1.2017 21:56
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

Toto je ona.

Obrázky:

Připojit reakci

krekaříček (18) - xxx.xxx.179.2 (?)
6.1.2017 18:29

Ano to je přesně ona. Chtělo by to od někoho sehnat rouby. Někdo z Pitína, nebo z Bojkovic by se zde nenašel??wink

Připojit reakci

Žluté trnky -

Jiři FM (818) - xxx.xxx.137.210 (?)
15.1.2017 11:10

Něco podobného mám od p.Peška z Bojkovic.Po pěti letech mají šarku přímo výstavní!

Obrázky:

Připojit reakci

Žluté trnky -

15.1.2017 21:12

Dobrý večer.

Jestli to máte od pana Peška, tak pak se bude jednat o Špendlík žlutý, který je velmi citlivý vůči šarce a prý také trpí rakovitostí dřeva. Chtělo by to od někud sehnat Šendlík Katalonský, který má být údajně odolnější vůči šarce. Zajímavou odrůdu našel pan Radim K.

Připojit reakci

Žluté trnky -

15.1.2017 21:46

Špendlík žlutý to není určitě, mám ho na třech stromech, šárku jsem na nich zatím nezaznamenal ani bakteriozy, tenhle bílý trpí bohužel obojím.Ani chuťově není nic moc a postrádá i to omamné aroma pravých špendlíků, vosy si toho taky nevšímají.Katalónsky špendlík vypadá taky jinak a už se sehnat nedá.

Obrázky:

Připojit reakci

Žluté trnky -

16.1.2017 17:56

Dobrý večer.

Jestli tomu dobře rozumím, tak Špendlík žlutý co jste koupil od pana Peška šarku má? A pak máte nějaké další tři stromy které jsou,, čisté "?? Katalonský špendlík je popsaný i vyfocený v knížce Ovoce Bílých Karpat, z které jsem opsal i ty Žluté Trnky. Špendlík katalonský je menší než žlutý,  má kapkovitý tvar a opravdu nejde nikde sehnat což je škoda. Jak by jste popsal aroma a chutˇ té vaší odrůdy bez příznaků šarky?

Připojit reakci

Žluté trnky -

16.1.2017 19:19

Zdravim, je to tak.Žlutý špendlík je zatím čistý.Ten bílý z Bojkovic má jasné příznaky PPV(zatím jen na listech),dozrává začátkem srpna.Špendlík žlutý tady (sever Valašska)dozrává koncem srpna, plody jsou větší(15 až 25 gramů, jsou mnohem aromatičtější, dozrávájí najednou (během dvou - tří dnů).Dají se zbírat pouze brzo ráno nebo pozdě večer, během dne jen s rizikem kousancú a žihadel od všude přítomného hmyzu (vosy, včely sršni).Nevýhodou je slabší odolnolnost na jarní mrazíky, vloni jsem ze tří stromů nesklidil vůbec nic (fotky jsou z roku 2015).

Obrázky:
Špendlík žlutý
Špendlík žlutý
Špendlík žlutý
Špendlík žlutý
Špendlík žlutý
Špendlík žlutý
Špendlík žlutý
Špendlík žlutý
Připojit reakci

Žluté trnky -

Miloš Vysloužil (14634) - xxx.xxx.67.66 (?)
16.1.2017 19:52

Taky vzpomínám na krásné obsypané stromy špendlíků před 40 lety ve Zlíně (tehdy Gottwaldov) a na Žítkové, vzpomínám i na jemnou chuť vysoce ceněného destilátu.
  Ale doba je jiná. Shánění roubů, a intuitivní šíření odrůd, jejichž citlivost k PPV je buď enormně vysoká nebo neznámá, nepovažuji za úplně rozumné. Skutečnost, že vidím nějaký strom bez příznaků nemoci, nemusí znamenat odolnou odrůdu. Na trhu jsou dnes žlutoplodé slivoňové odrůdy s podstatně většími plody, jejichž míra tolerance je ověřená a prokazatelně vyšší..  Chutí a sladkostí,  se špendlíkům a ostatním místním žlutoplodým slívám (obvykle náhodným špendlíkovým semenáčům) přinejmenším vyrovnají.  Jmenovat můžeme Tipalu, Aprimiru, Belamiru, Thames cross, a mnoho dalších, se kterými (sám je neznám) nás pravidelně seznamuje pan Fiala.

Připojit reakci

Žluté trnky -

milan fiala (680) - xxx.xxx.51.20 (?)
17.1.2017 14:14

Pán krekaříček ja som mal špendliky, belice zohnané staré odrody ale všetko po pár rokoch odíde na šárku. Ako píše pan Vysloužil zaštepite vrúble zo starej odrody ktorá nevikazuje šarku ale ked doma začnú vruble rašit hneď sa objavia na listoch priznaky šárky.Po rokoch neúspechu som sa vybral iným smerom sadiť odolnejšie odrody.Posledná stránka zo zahradkara 2004 kde ešte spomenuli žlté slivky belice foto mobilom.

Obrázky:

Připojit reakci

Žluté trnky -

17.1.2017 21:27

Dobrý večer.

Děkuji za informace pánům Fialovi a Vysloužilovi, to jsem opravdu netušil, že když si seženu rouby ze zdravého stromu (testovaného ELISA testem) může hned po vyrašení mít příznaky šarky. Jsem z toho vcelku zklamán. Čím to může být, změnou stanoviště nadmořské výšky? Asi by nepomohlo kdybych si vypěstoval podnož z pecky dané odrůdy a na ni narouboval očka. Tak to vypadá, že šarka zlikviduje všechny staré odrůdy, nebo spíše žádné staré odrůdy nebudeme moct pěstovat, jelikož budou nepěstovatelné kvůli šarce.

Připojit reakci

Žluté trnky -

Miloš Vysloužil (14634) - xxx.xxx.92.38 (?)
17.1.2017 21:41

To trochu překrucujete, pane krekaříčku. Pokud naštěpujete roub testovaný na PPV na zdravou podnož, pak hned po vyrašení zřejmě příznaky PPV mít nebude.  Já jsem psal, že strom bez známek onemocnění neznamená odolnou odrůdu, pan Fiala pak uvedl, že rouby ze starého stromu nevykazujícího příznaky nemoci (což nemusí znamenat že ji nemá) může její známky ukázat záhy po naštěpování.
   Jinak s Vaší poslední větou souhlasím. Staré odrůdy náchylné k PPV nemá smysl pěstovat v oblastech šarkou plošně zamořených.

Čím to může být, změnou stanoviště nadmořské výšky?
Byly doby, kdy poloha nad 550 či 600 m n m. byla považována za lokalitu, kde se šarka nevyskytuje. To už ale neplatí. Rozdíly v tlaku choroby v závislosti na poloze však asi nějaké budou.

Připojit reakci

Žluté trnky -

20.1.2017 19:09

Dobrý večer.

Nechci shazovat nově pěstované odrůdy, ale myslím si, že na některé staré odrůdy prostě nemají co se týče chuti a aromatu, at už se to týká švestek špendlíků, nebo jablek třeba při výrobě destilátu. Úplně zaostáváme co se týče výzkumu, nebo vývoje nějakých odolnějších typů švestek. Podle Německa jsme " 100 let " pozadu! Kdyby jste mohl doporučit nějakou novou odrůdu, která se chutově a aromatem blíží špendlíku a je tolerantní vůči šarce, Která by to byla?

Připojit reakci

Žluté trnky -

host - xxx.xxx.10.99 (?)
21.1.2017 10:08

taky vzpomínám nakrásne osypané stromy špendlíků měl jsem jeden stromek na zahradě byl to odkopek ktérý pocházel z Vyškovce a za sedm let jsem ho musel zlikvidovat nebo měl jasně šarku a ještě byl napaden rakovinou snažil jsem se ho léčit ale marně tet mám od pana Peška je to druhý rok uvidíme jak to dopadne jsem z Krhova u Bojkovic a myslím si že nové odrůdy nejsou tak chutné a ani aromatické ale asi nám nic jiného nezbude

Připojit reakci

Žluté trnky -

17.1.2017 22:13

Dobrý večer.

Velmi hezké plody. Díval jsem se na web pana Peška z Bojkovic a prodává tam Žlutý špendlík možná, že ta bílá barva je zapříčiněna nezralými plody. Ještě bych se chtěl vrátit k vaší fotce Katalonského špendlíku. Dle mého názoru je na fotce klasický Žlutý špendlík. Zkusím poslat foto Katalonského špendlíku jestli se mi to povedesmiley.

Obrázky:
Špendlík katalonský
Špendlík katalonský
Špendlík katalonský
Špendlík katalonský
Připojit reakci

Žluté trnky -

Miloš Vysloužil (14634) - xxx.xxx.92.38 (?)
17.1.2017 22:43

Já se obávám, že odrůdu špendlíku nelze podle fotky - a možná ani podle plodů samotných, rozeznat.
    Stromy v aleji přímo uprostřed města Gottwaldova (bylo to roku 1980, pamatuji to přesně, protože když jsme špendlíky chutnali, naši fotbalisté se stali olympijskými vítězi v Moskvě) byly "žlutými vajíčky" obsypány. Plody jednotlivých stromů se - sice málo, ale přece jen - lišily tvarem, velikostí, mírou zralosti i úrodou. Jestli šlo o víc odrůd špendlíků nebo variabilitu jedné odrůdy, to nevím.

Připojit reakci

Žluté trnky -

18.1.2017 16:52

Foto Katalonského špendlíků pochází od doc.Josefa Suse (borec přes peckoviny),ten by ho snad poznat mohlwink. Žluté špendlíky jsem koupil v Uherském Ostrohu, myslím,že je tam mají dodnes (staré a krajové drůdy).

Obrázky:

Připojit reakci

Žluté trnky -

20.1.2017 18:37

Mé foto pochází od Ing. Václav Tetera, CSc. a kolektivu pomologů, ovocnářů botaniků, školkařů. Něco o panu Teterovi: Po studiu na Zahradnické fakultě dnes Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity v Lednici na Moravě nastoupil v roce 1972 do Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Tam pracoval přes 12 let, apoložil zde základ sbírek tradičních užitkových i okrasných rostlin, zejména ovocných dřevin a zasloužil se také o záchranu původního typu valašské ovce. Je dlouholetým propagátorem ochrany starých ovocných stromů a odrůd. Spolupracuje s některými našimi i zahraničními nevládními organizacemi zabývajícími se studiem genofondu užitkových rostlin. Inicioval založení několika genofondových sadů. Uveřejnil více jak sto odborných článků a několik publikací, například Jabloně na Valašsku, metodiky: Ohrožené odrůdy ovocných dřevin a Záchranu starých a krajových odrůd ovocných dřevin. Pro potřeby ČSOP zpracoval CD - Pomologie jednou větou. Odborně působí především v oblasti Valašska, Moravského Slovácka, částečně na severovýchodní Moravě a na Hané.smiley  Možná že existují dva typy Katalonského špendlíkulaugh. Ta školka v Uherském Ostruhu je myslím si bývalá JUKKA. Mají tam obrovský výběr, ale Katalonský špendlík tam nemají:

Připojit reakci

Žluté trnky -

host - xxx.xxx.137.210 (?)
21.1.2017 8:18

Zdravím, opsal jste to tak říkajíc do puntíkůsmiley.Knihu Václava Tetery (a kolektivu) Ovoce Bílých Karpat mám taky.Ve vší úctě k její autorům, mě nikterak "nezvedla ze židle".Hodně se tam píše o Brněnské švestce, ale její přesnější popis, popřípadě samostatné zhodnocení mi tam schází.Podle mě je to zajímavější odrůda než Slíva Katalonska.           Brněnská švestka syn.(Aninka, Anička, Špendlík-Špendlíček modrý, Berneirská,Brněnská špička).Stará odrůda švestky neznámého původu, byla pěstováná na Uhersko Hradišťsku a v okolí Brna již v 16 století.Zpočátku roste bujně, v plné plodnosti slaběji.Jedná se o velmi plodnou odrůdu, plodit začíná nejdříve v třetím roce po výsadbě, celkem pravidelně.Je velmi odolná vůči mrazu, vyhovují jí teplejší polohy.Plody zrají v polovině července, jsou malé, podlouhlé na obou koncích skosené, tmavě modré až fialové, ojíněné.Dužina jemná, zelenožlutá,šťavnatá, aromatická,velmi dobrá.Pecka je snadno odlučitelná.Vhodná k přímemu konzumu i na zpracování. Jiří F-M

Připojit reakci

Žluté trnky -

Miloš Vysloužil (14634) - xxx.xxx.236.1 (?)
21.1.2017 9:29

Pěstoval jsem Brněnskou špičku před mnoha lety. U nás v chladnější poloze její ranost tolik nevynikla. Plody byly ale dobré na jídlo, obzvlášť proto, že šlo o první švestky. Na zpracování asi ne, kdo by se s těmi drobátky piplal. Po pár letech jsem ji zrušil pro výrazné projevy šarky na plodech. Myslím, že v době Hermana a zejména Katinky je to mrtvá odrůda.

Připojit reakci

Žluté trnky -

21.1.2017 14:50

Katinku mám vysazenou taky, doufám že se ve školce nespletli a neposlali mi něco jiného, jelikož velmi zajimavě roste " jak topol "smiley. Na jaře to bude oříšek ji dobře zastřihnout.

Připojit reakci

Žluté trnky -

host - xxx.xxx.35.109 (?)
21.4.2017 22:20

Ten topolovitý růst můžu u katinky potvrdit, u tchána na zahradĕ roste jak svíčka, ale myslím že při první vĕtší úrodĕ se to upraví samo.

Připojit reakci

Žluté trnky -

10.5.2017 19:08

Dobrý večer.

Tak to jsem rád, že co jsem koupil by mohla být Katinka:-) tento rok (3 rok po výsadbě) začala dokonce kvést jsem zvědav jestli bude alespon pár švestek na porovnání typu odrůdy:-) dneska ráno byl mráz -2°C. Jinak i zajímavě pouštějí pupeny jako kdyby ve spodních partích nic moc, u vrchu už to je lepší.

Připojit reakci

Žluté trnky -

21.1.2017 14:44

Co se týče ovocných druhů tak mám pouze tuto knihu a pak Pěstujeme slivoně takže nemůžu posouditsmiley. Chtěl bych si vysadit jeden stromek, který by měl aromatické plody jako špendlík žlutý a byl by odolný vůči šarce což je asi " hudba budoucnosti "laugh.

Připojit reakci

Žluté trnky -

host - xxx.xxx.176.68 (?)
15.4.2017 7:19

A čo napríklad "coeho zlatá slíva" alebo "Jeffersonova"? Ako sú na tom s odolnosťou voči šárke? 

Připojit reakci

Žluté trnky -

10.5.2017 19:31

Dobrý večer.

O těchto švestkách jsem nenašel žádné informace ani na internetu. Možná budou mít jiné názvy.

Připojit reakci

Žluté trnky -

host - xxx.xxx.130.35 (?)
21.4.2017 12:54

Mám Špendlík katalonský, aspoň mi to tvrdil prodejce, ale vzhledem k tomu, že nejstarší stromy mám 10 let a jsou absolutně bez náznaku šarky, ani na listech, tak tomu i věřím;-) (Musím to zaklepat)

Jinak jsem v lokalitě, kde šarka běžně řádí a trnky netolerantní vůči šarce jsem již několikrát vykopával.

Zatím mám s plody bohužel jen zkušenost z posledních 2 let (kvůli špatnému řezu stromů).

Zkušenost je taková, že bez postřiku proti pilatce je úroda minimálně o 50% nižší.

Dále někdo je tu zatracoval, že za deště spadnou dříve než dozrají. Toto potvrzeno nemám, ale už si moc nepamatuji jestli loni vůbec nějaké deště přes léto v době zrání byly.

A to hlavní, chuť a vůni špendlíku žlutého si pamamtuji pouze z dětství, ale katalonský dle mě za ním lehce pokulhává.

Pokud letos přežijí mrazy a pilatku, (měl jsem v květu skoro všechny) dám vědět opakovanou zkušenost. Sadař

Připojit reakci

Žluté trnky -

10.5.2017 19:23

Dobrý den.

Špendlík žlutý i Špendlík katalonský by měl být citlivý vůči šarce. Možná že má šarku, ale bez příznaků:-) bych ze zvědavosti zkusil ELISA test.-). Jinak moc nevěřím, že máte onen Špendlík katalonský nikde nejde sehnat:-) jestli budete mít nějakou úrodu pošlete fota. Jinak by mě zajímalo jak by se měl správně Špendlík řezat, slyšel jsem že je vcelku náročný na pěstování a řez.

Připojit reakci
Založit nové téma Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
Slivoně 2017 2729.5.20172643
Usychani větví 1021.5.20171214
Co s neujatým roubem?221.5.2017227
špendlíky18920.5.2017218777
Škody po zimě818.5.20171665
Uschnutí stromku - tzv. odkopek118.5.2017180
Postřik na pilatku7516.5.201711601
O jakou jde chorobu slivoně? 8215.5.201722620
Slivoň Hollywod1613.5.201721149
Řez ryngle oulinské 1712.5.20171307
Čo to je za strom 311.5.2017340
Žluté trnky - "kulatější špendlík" bez příznaků šarky2810.5.20175521
Rozkvétání slivoní9010.5.201742565
Sharky red plum 38.5.2017331
Usychání větviček u švestky 138.5.20171569
Bosenská švestka278.5.201739428
Obilnaja, Zurna (žurna) kdo máte zkušenosti?164.5.2017910
Co to je za boule 63.5.20172245
Althanova renglóda 42.5.20171669
Lipnická švestka1221.5.201783596
TopTaste?17530.4.2017149264
Zákrsek, špičák, polokmen, čtvrtkmen3426.4.201746436
Řez trnky - obecná zásada na konkrétním případu 1126.4.2017908
Kdy začíná plodit? 924.4.20171121
Trnky, slivky, švestky - další nerentabilní ovoce?223.4.2017608
Ochrana sliviek proti mrazu zavlahou 321.4.2017452
Vychovy rez slivky 1120.4.20171421
Rouby vs. sníh / mráz920.4.2017856
Prestepenie slivky Jojo520.4.2017615
Warwickshire Drooper 318.4.20172246
Thames Cross 917.4.20174003
Řez renklody 917.4.20171359
Špendlík, mirabelka či mirabolán?1816.4.20171524
Stratifikace peckovin2116.4.201721071
Warwickhire Drooper 1316.4.20175010
Zahradnictví Na Zázvorce (Tatobity)9414.4.201791083
Slepice a mravenci1113.4.20171218
Jefferson Gage 1013.4.20176163
Tipala7412.4.201755091
Jedna naivná a zbytočne nostalgická úvaha58.4.20171151
Další diskuze: 1, 2, 3, 4, 5 >  
Fórum pro chovatele - domácí miláčci, psi, drůbež, králíci, včely, krmiva, pelíšky
Slepičky malou zahrádku?12:22
Slepičky malou zahrádku?28.5.2017
Při porážce je slepice plná vody27.5.2017
Slepice si klovají hlavy26.5.2017
Slepice si klovají hlavy26.5.2017
Další příspěvky > 
Úvodní stránka | Informace o serveru | Podmínky užívání | Reklama | Podněty a připomínky
(c) Lupo Media s.r.o. 1999 - 2017
Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů