Žluté trnky - "kulatější špendlík" bez příznaků šarky



host - 130.35 (?)
21.4.2017 12:54

Mám Špendlík katalonský, aspoň mi to tvrdil prodejce, ale vzhledem k tomu, že nejstarší stromy mám 10 let a jsou absolutně bez náznaku šarky, ani na listech, tak tomu i věřím;-) (Musím to zaklepat)

Jinak jsem v lokalitě, kde šarka běžně řádí a trnky netolerantní vůči šarce jsem již několikrát vykopával.

Zatím mám s plody bohužel jen zkušenost z posledních 2 let (kvůli špatnému řezu stromů).

Zkušenost je taková, že bez postřiku proti pilatce je úroda minimálně o 50% nižší.

Dále někdo je tu zatracoval, že za deště spadnou dříve než dozrají. Toto potvrzeno nemám, ale už si moc nepamatuji jestli loni vůbec nějaké deště přes léto v době zrání byly.

A to hlavní, chuť a vůni špendlíku žlutého si pamamtuji pouze z dětství, ale katalonský dle mě za ním lehce pokulhává.

Pokud letos přežijí mrazy a pilatku, (měl jsem v květu skoro všechny) dám vědět opakovanou zkušenost. Sadař

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
                  
host - 130.35 (?), 21.4.2017 12:54

Mám Špendlík katalonský, aspoň mi to tvrdil prodejce, ale vzhledem k tomu, že nejstarší stromy mám 10 let a jsou absolutně bez náznaku šarky, ani na listech, tak tomu i věřím;-) (Musím to zaklepat)

Jinak jsem v lokalitě, kde šarka běžně řádí a trnky netolerantní vůči šarce jsem již několikrát vykopával.

Zatím mám s plody bohužel jen zkušenost z posledních 2 let (kvůli špatnému řezu stromů).

Zkušenost je taková, že bez postřiku proti pilatce je úroda minimálně o 50% nižší.

Dále někdo je tu zatracoval, že za deště spadnou dříve než dozrají. Toto potvrzeno nemám, ale už si moc nepamatuji jestli loni vůbec nějaké deště přes léto v době zrání byly.

A to hlavní, chuť a vůni špendlíku žlutého si pamamtuji pouze z dětství, ale katalonský dle mě za ním lehce pokulhává.

Pokud letos přežijí mrazy a pilatku, (měl jsem v květu skoro všechny) dám vědět opakovanou zkušenost. Sadař

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
krekaříček - (36) - 179.2 (?), 10.5.2017 19:23

Dobrý den.

Špendlík žlutý i Špendlík katalonský by měl být citlivý vůči šarce. Možná že má šarku, ale bez příznaků:-) bych ze zvědavosti zkusil ELISA test.-). Jinak moc nevěřím, že máte onen Špendlík katalonský nikde nejde sehnat:-) jestli budete mít nějakou úrodu pošlete fota. Jinak by mě zajímalo jak by se měl správně Špendlík řezat, slyšel jsem že je vcelku náročný na pěstování a řez.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 199.243 (?), 16.11.2020 18:47

Dobrý den, právě jsem vysazoval Bílé trnky (tak jim aspoň říkáme ve Smolině). Odrůdou si nejsem jist. Měli jsme jediný velký strom, který před cca patnácti lety zlomil blesk. Děda ho vysadil asi kolem druhé světové války, ptal jsem se babičky a dalších, ale nikdo neví, co je to za odrůdu. Budu rád, když někdo poradí :) Otec poté vykopal několik tenkých nitek, které našel v trávě. Tyto zachráněné stromky jsem právě vysadil do sadu. Aktuálně mám k dispozici ostříhané větvičky, které mám ve vodě, další v hlíně a větvičky, které byli na kmeni pod úrovní země, tak si vytviřili kořínky, tyto větvičky jsem odštípl a opět rozesadil.

Budu rád, když se někdo ozve!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 227.124 (?), 24.7.2020 11:43

Super švestka. Fotky (2020) z Vnorov.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 227.124 (?), 24.7.2020 11:44

A další


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika