Už nastal čas roubovat za kůru?



host - 251.161 (?)
21.5.2010 14:30

Pane Vysloužil děláte kopulaci s jazýčkem /asi se říká anglická/.je pravda, že drží lépe i lépe srůstá?  Vybíralík

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
borax - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (88) - 158.9 (?), 20.4.2010 18:37, zobrazeno: 12521x

Rád bych info jestli už letos někdo zkoušel  roubovat za kůru trnky.Rád bych také vyzkoušel (nevím, zda-li je to správně řečeno) kopulaci.Na podnož stejně silný roub.Soused říkal, že stromy mají ještě málo mízy.Já to teda nepoznám.Poradí někdo?Nechci to promeškat.Loni jsem byl příliš aktivní a nějak to nedopadlo :-(  Rouby mám v lednici, takže jsou O.K.

Děkuji

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 61.6 (?), 20.4.2010 20:44

K roubování kopulací mízu nepotřebujete. Roubovat se mohlo už před dvěma měsíci. Nyní v podstatě taky, ale slivoně kopulací se ujímají lépe, když se roubuje brzy. Někteří již v únoru, já počátkem března.
   Míza je potřebná k roubování za kůru. Poznáte to tak, že kůru zkusíte odchlípnout od dřeva. Musí to jít snadno a kůra se nesmí třepit. S roubováním slivoní za kůru bych ještě počkal. Nejsilněji teče míza v plném květu a ještě chvíli po něm. Větší chybu uděláte, když roubování za kůru uspěcháte, než když trochu zpozdíte.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
borax - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (88) - 158.9 (?), 21.4.2010 21:22

Dobrý den. Dnes jsem se do toho pustil a roboval jsem oběma způsoby(95% kopulací). Tak uvidím.Jen jsem se chtěl ještě zeptat: Při roubování kopulací jsem přesně neodhadl délku řezu a tak 1-2 milimetry kůry zůstaly holé.Vadí to?Samozřejmě jsem to vše stáhl páskou.V lońském roce jsem rouboval za kůru a z 16 podnoží se mi nechytla žádná.Nadšený jsem z toho nebyl... Jak jsem napsal výš-může za to nejspíš přílišná aktivita.Neodhadl jsem tu správnou dobu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 81.81 (?), 21.4.2010 21:53

V podstatě by to vadit nemělo. Lepší je ale řez upravit, aby žezy byly louhé zhruba stejně. Méně vadí, když delší (nebo širší) je řez na podnoži než na roubu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 147.233 (?), 22.4.2010 13:24
Pro Denise Nemáš spíš problém s kvalitou roubu.U peckovin zachovat kvalitu je problém.Mi se v lednici moc neosvědčily.Radši je zakopu na severní stranu zdi.Rouby odebírám v lednu.Je tu toho napsano hodně v jinych vláknech je se z čeho poučit. JS
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 251.161 (?), 21.5.2010 14:30

Pane Vysloužil děláte kopulaci s jazýčkem /asi se říká anglická/.je pravda, že drží lépe i lépe srůstá?  Vybíralík

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 61.6 (?), 21.5.2010 15:09

Nemohu posoudit, jestli anglická kopulace lépe srůstá,  nevím, jak by se to dalo objektivně porovnat. Teoreticky by mohl napomáhat srůstu fakt, že srůstová plocha je větší. Já ji ale dělám proto, že je mi přijde snadnější. Zasunutý roub drží sám v podnoži - nepadá a neposouvá se při vázání.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 24.183 (?), 22.4.2010 16:27

Za kůru jsem rouboval před čtrnácti dny, potom minulý víkend, naposledy včera. Vše kromě jedné vyjímky (jabloň) to bylo vše na myrobalány (meruńky, švestky a mirabelky).

Ten první termín bylo ještě hodně málo mízy, včera už to bylo OK. Kupodivu rouby po čtrnácti dnech začínají růst, vypadá to zatím tak na 70%. Většina těch co nevypadají příliš nadějně jsou švestky z hodně starých stromů - staré dřevo roubu.

Zkusil jsem v tyto dny také přeroubovat kopulací meruňky neúspěšně roubované asi před pěti týdny a nevěřím svým očím. Na pohled plně spící roub začíná růst prakticky okamžitě, během 2-3 dnů.

Oproti minulému roku, kdy jsem opravdu úzkostlivě dodržoval všechna možná pravidla roubování jsem letos část roubů i oček záměrně odflákl s cílem zjistit mantinely, co si u které odrůdy mohu dovolit. Paradoxně to vypadá, že nejhůř dopadne asi réva vinná, potom hrušeń na hlohu a víceleté rouby švestek. Meruňky a slivoně obecně si nechají líbit daleko víc, než bych podle příruček očekával.

Rouby jsem odebíral hned první dny po ukončení mrazů a mám je ve sklepě na mokré podlaze, někdy doslova v kaluži.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
borax - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (88) - 158.9 (?), 23.4.2010 18:47

V loňském roce jsem udělal chyb víc a proto se mi rouby neujali.Jednak rouby nic moc.Dal mi je soused a byli nějaké scvrklé, jakoby suché.Měl je uskladněné ve vlhkých novinách na severní straně.Rouboval jsem brzo a na staré dřevo.Z tohoto důvodu už letos bylo na co roubovat-nového dřeva bylo dost.Jinak jak na to jsem se dočetl až tady (odbornou literaturu nemám).Rouby jsem odebíral +- v půli února.Proti těm co jsem dostal loni jsou ve výborném stavu.Tak uvidím jak si s tím příroda poradí.Před 3 týdny jsem koupil trnku Haganta.Konce jsem ostříhal a zkusil přenést na trnku z odkopku.Nevím jak to v těch školkách dělají, že jim tak pozdě stromky raší... Jestli je to tím, že je vykopou ze země hned brzo z jara...?Koupená Haganta měla letorosty jako bych je právě vytáhl z lednice...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 178.235 (?), 23.4.2010 18:57

Občas koupím celý stromek (z novinek),abych získal rouby.A vyberu si ten nejkošatější, na kterém je dost "dřeva "na rouby.Věřím, že na novém dřevě budete mít úspěch zaručený, pokud rouby nenarašily.Hagantu tak mám a těším se na první plody. AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika