Topper pěstování



host - 81.144 (?) 
17.2.2021 10:17, zobrazeno: 1783x

Ohledně této odrůdy jsem zde žádné příspěvky moc nenašel a co se týče jejího pěstování a zkušeností už vůbec ne. Mám ji na zahradě zkušebně taky, ze začátku mně plody tvarem připomínaly Valjevku. Nevím na jaké byla podnoži, nekupoval jsem ji já a cedulička se někam ztratila. Zakoupeny dva exemláře a vysazeny ve dvou lokalitách. Nic moc nerostla ale pořád kvetla a ukazovala první plody. Možná bude náchylnější na puchrovitost, která se mi na ní při deštivých letech objevila. Po několika ochutnávkách jsem se ji rozhodl doma přeštěpovat na myrobalány a vysadil několik stromů. Tak uvidím jak poroste.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 37.133 (?), 17.2.2021 10:33

Švestka Topper (Čačanska najbolja x Auerbacher) vyšlechtěna v Německu ve Výzkumném ústavu Geisenheimu. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 81.144 (?), 17.2.2021 16:01

Je tuším popsána v knize Pěstujeme slivoně od Blažka a Kneifla, ale mám ji někde založenou...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 196.17 (?), 17.2.2021 11:54

Topper jsem kdysi dávno zakoupil taky zřejmě jako Valjevku. Roste velmi bujně. Je to docela záhada,.jestli se jedná o dvě různé odrůdy, nebo pouze a jen o Valjevku. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 81.144 (?), 17.2.2021 15:54

Valjevku jsem měl a opravdu rostla hodně bujně dlouhé letorosty za sezonu, byla u potoka a tak měla podmínky. Nyní je na jejím místě pásová pila na ořezávání kmenů. Ten Topper tak moc neroste a plody má menší, a i když je tvar podobný, jsou víc přirovnáním ke tvaru švestky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 1.200 (?), 17.2.2021 16:57

Topper roste slabě i na myrobalánu, vytváří menší a řídké koruny oproti Valjevce.Někteří prodejci jí prodávají za nekřesťanský peníz jako "sloupovitotou slivoň",což je podvod na zákazníka.Má větší nároky na teplo a půdní podmínky.Plody jsou často deformované a srostlé (tzv. dvojčata).Valjevka má plody o něco menší a za mě kvalitnější.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 81.144 (?), 17.2.2021 17:50

Valjevku často doporučují na pálení, já jsem ale četl, že její sladkost způsobuje nezkvasitelný cukr sorbitol, kterého hodně obsahuje. Jestli to má něco společního i s tím náhradním sladidlem, které se prodává místo cukru, nevím. To umělé sladidlo ale nebude nijak zdraví prospěšné...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 81.144 (?), 18.8.2022 14:22
Topper zatím jen lehce chytá barvu, prozatím fialovou. Vytvořilo se i několik deformovaných dvojčat. Letos se podařilo zapěstovat větší korunku na jednom originálním zakoupeném stromečku, kde je zaštěpovaná až na kmínku ve výšce koruny. Jak už jsem psal štěpoval jsem ji u země na myrobalán doma a ty dnes už čtyřleté stromky originál celkem růstově dohnaly a dokonce ukázaly letos opět první plody, které jsem z velké části otrhal. Když jsem viděl video na YouTube z NDR, doufám, že je to opravdu Topper a ne Valjevka.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika