Švestky v sezóně 2012



deerslayer - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (489) - 84.120 (?)
22.2.2013 20:43

niežeby tak slabo slivka zarodila... alemarhule z hornej časti už boli dávno obrané


Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                  
host - 238.154 (?), 22.2.2013 15:36

a taková Vlaška, když se usuší a dáte si ji v zimě do pusy... to je nepřekonatelná chuť, obvzlášť ze zahrady v 500 m.n.m. na Vysočině, kde Domácí dozraje dokonale jednou za pět let a mráz a kroupy bohužel poslední roky zničí, co můžou... dám vědět pane Petře, pokud letos Vlaška zarodí smiley Honza z Vysočiny. Jinak váše fotky květů ve mě budí chuť jít něco dělat na zahradu, tak doufam, že sníh bude za týden pryč! :) Honza z Vysočiny

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 165.45 (?), 22.2.2013 18:54

Doufám, že si po vzoru pana Vinšálka, alespoň někdo letos pořídil odrůdu Herman, jejíž přítažlivými fotkami nás tady minulé léto pan Vinšálek překvapil. A že bude tedy do budoucna Hermanů na porovnání více. Jinak, Vlašek je mnoho typů (např. Vlaška anglická, balkánská carica, borsumská, Čadkova, Fesslavka, Harbichova, broumovská, kouřimská, Maškova, a zajímalo by mě, kterou mám já. Na fotce z obrazového atlasu Sus, Blažek by se spíše mohlo jednat o podobný typ, jako u pana Mikeše. Co se týče odrůdy Bonne de Bry (Bryská), tak jsem měl možnost jen jednou v životě ochutnat přezrálý plod s velmi měkkou až blátivou dužninou, za to sladce pikantní chutí. Je to tak? Uváděné názvy typů Vlašek pochází z malé pomologie 3 švestky a třešně autorů Vávra-Ferkl-Koch-Černík.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 22.2.2013 12:01

A ještě další fotky. Pokud si dobře vzpomínám, tak poměrně malé květy má také Katinka a Presenta.

Čačanská raná
Čačanská raná
Čačanská raná
Čačanská raná
Čačanská raná
Čačanská raná
Katinka
Katinka
Katinka
Katinka
Amers
Amers
Amers
Amers
Amers
Amers
Haganta
Haganta
Haganta
Haganta
Hanita
Hanita
Čačanská Lepotica
Čačanská Lepotica
Presenta
Presenta
Elena
Elena
Empress
Empress
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 32.18 (?), 22.2.2013 12:20

slíva BRYSKÁ - malý plod, zraje spolu s ranou Čačanskou.Chuťově dobré plody jsou ty, které spadnou.Trhat plody podle barvy je loterie, většinou jsou tvrdé a nezralé.Klepnu do stromu a co spadne je ke konzumaci.Příjemně nakyslá chuť.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 22.2.2013 12:25

A nejlepší nakonec. Jedná se o květy obřího Presidentu a květy "nejužitečnější odrůdy minulosti", kterou je samozřejmě ůžasný Stanley, se svou pravidelnou, vysokou úrodou, větších, atraktivních a osvěžujících plodů. 

President
President
President
President
President
President
President
President
President
President
Stanley
Stanley
Stanley
Stanley
Stanley
Stanley
Stanley
Stanley
Stanley
Stanley
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Jan pěstitel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (243) - 224.103 (?), 22.2.2013 14:10

Máte to hezky zmapované pane Petře.

Mimo opálu, valor, empress, anna spat, president a presenta mám všechny vámi uváděné.

Chuťově je mým faforitem hanita, cukernatost na kvas nějak neřeším, protože pokud chci nakládat tak použiju osvědčené durancie. Letos mě ale do výšky 2 m nad zemí pomrzlo všechno. Jen na vrcholech zůstalo něco málo na ochutnání.

Topfirst mám také, tehdy ho šlo koupit jen na wangenheimově a musím říct že po pěti letech pěstování jsem ho ještě ani moc neochutnal ty dva stromky prostě nemají snahu růst a ostatní kupovaný sortiment na stejném stanovišti už je několiktát předehnal. Když jsem si připravoval doma školku na výsadbu nového sadu tak jsem ji na mé oblíbené myrobalány ani vůbec neštěpoval...

Topgigant zatím neplodil.

Výhrady mám k jojo - (plošně houbové choroby dřeva), valjevka - (plošně šárka a zdeformované předčasně opadávající plody), tophit - (někde šárka, na všech stromech plody nedosahují deklarované velikosti)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Rosťa 1 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (281) - 185.4 (?), 22.2.2013 19:39

Petre Toptaste a Hagantu mate na jake podnozi? Jak na dane podnozi prospiva?Dekuji

Pokud bych hodnotil svestkovy lonsky rok 2012,tak muzu hodnotit akorat..

Cacanska Lepotica... diky teplemu letu a znacne probirce plodu 18.5. a obalece muzu hodnoti po celou dobu zrani, jako vynikajici.Skoda, ze bylo akorat do pusy a neco malo na buchty a knedliky.Do skopku nezbylo.Zato plody byly az 60g.Podnoz myrobalan.

Oulinska... nemuzu hodnotit... par plodu, tak akorat do pusy na zkousku.Jestli se jedna o 40-50 g ci 60-70g to nemohu posoudit.Snad letos.Jedna se o mlady strom na myrobalanu, takze jeho vstup do plodnosti nejaky ten rok trva, ale potom to stoji zato.

Althanova... ta mi udelala letos opravdu radost.Ano opet probirka mrazem a obalecem, ale i tak zustalo na jidlo hodne.Trosku problematicka odruda co se tyce uhlidani plodu.Dzi na strome i kdyz je zraly a ne a ne ho zdrbnout.Ze zeme na pohmat se to da zjist coz o to, ale na myrobalanu je strom vzrostly, takze nastupuje zebrik a rucni probirka.Na co zapomenete, tak z jistotou objevi vcely, vosy,srsni a sykorky.Ale na zahrade by mnela mit sve misto uz jen proto, ze je to nase... ceske a zaroven chutove vyborne.

Wazonova... nahrada za zelenou, pokud vyjde rok, tak je skvela.Potrebuje pro sve finalni dozrani teplo a co nejmin deste.Potom jsou plody zelenozlute az svetle zlute s cervenym lickem nebo jemnym cervenym zihovanim.Nema moc rada zastineni oproti jinym renglotam.Take bych rekl, ze jako snad jedine rynglote podnoz myrobalan opravdu sedi.Pokud ale bude leto proprsene, tak praska a jednou jsem zaznamenal, na konci jedne vetve, monilii.Take plody v obdobi proprseneho leta trpi monilii plodu.Pokud bych o tento strom prisel, urcite bych si ho poridil znovu.

Mirabelka Nancyska..poprve v lonskem roce..po deseti letech..jsem posbiral celkem slusnou urodu.Tezko hodnotit tuto mirabelku z meho prvniho kostu, ale fantasticka chut... doufam, ze nejak tak podobne chutnaji pluoty ci plumcoty.Vyhoda je, ze se dobre zdrbavaji a to co je proste zrale, tak spadne.Budu doufat, ze se holka polepsi a bude plodit pravidelne kazdym rokem.

To je z mych "svestek" vsechno...380m.n.m. Jablunkovsky prusmyk.

Ceka se nahodnoceni... Viktorie, Angeleno,Superior, Top Gigant plus, Aprimira,Record, Zluta Afaska, Melitopolski,Ontario a nejvice ocekavane Daplle Dandy.

Na rok 2013 si chci poridit Hagantu, Toptaste... resim podnoz..myrobalan... krymsk2. Urcite Hoolywood... maly pridavek do palenek pro jeji jemnost a mandlovou chut.Snad sezenu Flavor Quiin.Aprykiru a Aprisali prozatim vynecham.

Mozna jeste nejakou polosvestku k Hagante a Toptaste.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
deerslayer - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (489) - 84.120 (?), 22.2.2013 20:43

niežeby tak slabo slivka zarodila... alemarhule z hornej časti už boli dávno obrané


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Jan pěstitel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (243) - 239.180 (?), 22.2.2013 22:07

Toptaste na st. julien a myrobalánu obojí roste dobře, hagantu na wangenheimově a myrobalánu ten je lepší. Kamarád pořídil loni 5 stromků toptaste na krymsku, tak jsem zvědavý jaké bude mít letos přírustky.

Různé renklody a mirabelky mám taky. Na čačanské se někdy dost nadávalo, ale já bych je nezavrhoval. Pro mě pěstování nespočívá v tom, že chci ze všeho dělat pálenku, ta je pro mě spíše okrajovou záležitostí.

O některých těch věcech co udáváte jsem ani neslyšel Angeleno, Superior, Zluta Afaska, Melitopolski, Zluta Afaska, Daplle Dandy, Flavor Quiin.Aprykiru a Aprisali to vůbec neznám a po pravdě řečeno mě to ani už neláká zkoušet.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 88.38 (?), 22.2.2013 22:41

Modré peckoviny na ST.julienu i podnoži Krymsk 2 rostou docela svižně.Naproti tomu stromky nedosahují velkých velikostí, jak by dosahovaly na bujném myrobalánu, a julien dobře ovlivnuje plodnost.Krymsk 1 je údajně ještě méně rostoucí než krymsk 2.Podnož wang.je uváděna jako nejslaběji rostoucí.Mám na ní Hagantu, která na wang.roste u mě bujněji.

Pěstoval jsem Č.lepotici na myrobalánu už od špičáku, ale tato odrůda mě v Jablunkovském průsmyku na slunečné straně vůbec nepřesvědčila.Možná jsem příliš náročný co se týče chutí, ale i přez relatívní nedostatek modrých peckovin její chuť vůbec nebyla lákavá oproti jiným vlastnostem odrůdy jako je vzhled, rannější dozrávání.Zjístil jsem jak hodně se zakládá na skutečnosti, že je doporučována jen do teplejších poloh.Loni jsem ji z gruntu přerouboval na Hanitu, která je na polohy méně náročná, a mnohými velmi chválená.Na slovenském webu je Hanita uváděná jako nejpovedenější odrůdou z němec.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika