Švestka Valor - Prunus domestica "Valor"



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.6 (?)
4.7.2011 21:18

Míchají se tu 2 témata - o švestkách a jablkách.
  Odrůd letních jablek je skutečně mnoho a chuti zajímavé. Problémy vidím dva. 1. Krátká konzumní zralost neumožní skonzumovat celou úrodu
2. Nejlahodnější odrůdy - Mantet, Vistabella, Jerseymac, Melba aj trpí strupovitostí snad nejvíc ze všech. Ty odolné - Mio, Discovery, Julia, Darja, Nela, Hana, Ametyst ne vždy jejich chuti či ranosti dosáhnou.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3,  4,  5   
host - 6.34 (?), 16.1.2010 18:17, zobrazeno: 55396x

V katalogu od bakera jsem narazil na švestku Valor.Má mít obří plody.Zatím jsem nenašel zhodnocení od někoho, kdo ji zkusil.Máte někdo zkušenosti s touto odrůdou? Pepík

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 61.6 (?), 16.1.2010 20:06

Obří je silné slovo, ale plody jsou velké a překvapivě docela sladké. Podstatně víc než třeba čačanské pološvestky. Bohužel, stromek mi brzy onemocněl šarkou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 180.2 (?), 17.1.2010 8:07

Dobrý den. Tuto odrůdou mám již 7 roků. Sadil jsem špičáky, které jsem zapěstoval jako čtvrtkmeny. Za sebe mohu napsat jen samé kladné hodnocení. Stromky rostou poměrně kompaktně, výborně nasazují na plodné dřevo. Ostatní odrůdy švestek, které pěstuji, ještě stále je třeba řezat, odrůda Valor to již nevyžaduje. Má krásně lesklé, velmi tmavé listy i do pozdního podzimu. Tato odrůda se habitem nedá zaměnit. Plody má skutečně velké, dle mého výborné chuti, na veškeré použití. Plodnost veliká, zcela bez problémů. Vyžaduje postřik proti monilióze, ale ten provádím i tak, protože švestek pěstuji víc odrůd. Pokud bych opět vysazoval švestky, zcela jistě by tato odrůda byla na seznamu odrůd, které bych pořizoval. Není vlastně nic, co bych jí vytknul. Stanislaw

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 6.34 (?), 17.1.2010 18:54

Pánové, děkuji Vám za informace.Asi ji zkusím. Když už mám tu mezeru po vykopané jabloni Mantet, která zklamala důvěru v ní kladenou... Ještě jestli můžete prozradit čím a kdy to stříkáte na moniliózu? Pepík

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 180.2 (?), 17.1.2010 21:02

Tak první postřik dělám v době končícího květu a spojím to s postřikem proti pilatce. A další dělám tak měsíc před sklizní. Stříkám Horizonem. Také tímto postřikem vezmu i meruňky, ale ty je třeba dřív, protože dřív uzrávají. Používal se i Sporgon, ale ten myslím už není. Protože už mám větší stromy, tak používám rosič, kterým to jde parádně. Stanislaw

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 136.219 (?), 3.7.2011 14:09

Škoda, že je Mantet tak problematická odrůda. Lepší letní jabka jsem nejedl. Je to opravdu lahůdka.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 168.50 (?), 4.7.2011 20:49
Kúpiť letnú a chutnú jabloň nie je problém. Výber je široký, napr. novinky z Holovous. Kúpiť ale v markete letné jablká, to už je problém. Zistil som, že väčšina letných odrôd sú chutnejšie ako zimné. Každá má svoje kúzlo, špecifickú arómu či rôzny obsah kyseliniek. Veľa z nich má aj voňavú šupku a lákavé farby- od pomarančovej po fialovú. Najviac mi asi chutila Vista Bella. Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.6 (?), 4.7.2011 21:18

Míchají se tu 2 témata - o švestkách a jablkách.
  Odrůd letních jablek je skutečně mnoho a chuti zajímavé. Problémy vidím dva. 1. Krátká konzumní zralost neumožní skonzumovat celou úrodu
2. Nejlahodnější odrůdy - Mantet, Vistabella, Jerseymac, Melba aj trpí strupovitostí snad nejvíc ze všech. Ty odolné - Mio, Discovery, Julia, Darja, Nela, Hana, Ametyst ne vždy jejich chuti či ranosti dosáhnou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 136.219 (?), 5.7.2011 13:00

Výstižné hodnocení pana Vysloužila. Protože fandím některým odrůdám, beru to jako reklamu Mantetu a připomenutí jeho chuťových kvalit i přes jeho nedostatky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 225.99 (?), 5.3.2011 18:18

mám vysázených 50 stromů této švestky a má opravdu velké plody po vyzrání jsou sladké a velice chutné, stromy mám v písčitohlinité půdě

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika