Švestka u zdi - údržovací řez?



PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6518) - 9.142 (?)
11.5.2024 8:32

Uříznout a když to půjde, zasadit novou jinam.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
LTE - (2) - 84.124 (?), 10.5.2024 21:44, zobrazeno: 298x

Dobrý den.

Dostal jsem na starosti zahradu, kde jsou u zdi vysazené ovocné stromy - koruna je nyní asi 1-2m od omýtky. Jakou zvolit strategii "údžby"? Původní majitel prakticky všechny nové výhony zaštipoval - výsledek viz foto. Je to tak v pořádku, případne máte nějaký tip, jak postupovat, aby byla dobrá úroda? 

Podobně je na tom i třešeň, kde se také likvidovala většina mladých výhonů. Nimcéně tam je úroda slabší, četl jsem, že plodí primárně na 1 letém dřevě, což by mohla být příčina. 

Děkuji.

švestka
švestka
detail koruny
detail koruny
střešeň
střešeň
střešeň - detail koruny
střešeň - detail koruny
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 91.196 (?), 11.5.2024 8:30

LTE-jste majitel, nebo najatý údržbář? Ono je to asi jedno, ale bude dobré si ujasnit, co od stromů požadujete a mimo střih a řez vzít v potaz celou sadařskou abeceduwink. Pokud mě zrak nešálí, tak na slivoni vidím nažloutlé plůdky, které snad v důsledku chladného počasí opadnou, větší plůdek na pravé straně má černou tečku-dírku-pilatka... SPCH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6518) - 9.142 (?), 11.5.2024 8:32

Uříznout a když to půjde, zasadit novou jinam.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
LTE - (2) - 84.124 (?), 11.5.2024 11:39

Jsem nově majitel, stromy bych rád zachoval, např. ta třešeň v létě hezky stíní do ložnice, ale současně bych rád i nějakou tu úrodu. 

V případě švstky si nejsem jist, zda-li je možné udržovat strom v nějaké rozumné velikosti taky blízko u stěny, aby plodila - směrem ke zdi bych štípal nové výrustky, to stejné asi i větvě kolmo vzhůru, aby byla koruna dobře prosvětlená. 

Těch teček na plodech jsem si všiml, snažím se je sbírat a likvidovat, ale letos je toho opravdu hodně. 

U té třešně bych asi postupoval stejně - nové výrustky směrem ke zdi a kolmo vzhůru bych zaštipoval, aby byla koruna světlá a nevytahovala se příliš do výšky, ale zase aby měla na čem pak plodit... 

Rád si nechám poradit nějakou strategii, případně zda-li je skutečně blbost mít takové stromy tak blízko u stěny.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 91.196 (?), 11.5.2024 20:39

Než zaštipovat-s ponecháním čípků, by bylo vhodnější nové, nevhodným směrem ženoucí, zatím bylinné výhony tzv.zatrhnout. Plán na potlačení velikosti větví směrem k domu není špatný, jen mějte na paměti, že to znamená jiné těžiště stromu, než kdyby rostl ve volném prostoru a zapěstoval byste ho souměrně, SPCH.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 13.68 (?), 11.5.2024 22:21
B je správně.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?13:51
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika