Rozdíl mezi Ringlí a Blumou



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 94.10 (?)
24.8.2009 19:36

Pojem "bluma" asi není přesně vymezen, neuvádí se v odborné literatuře a v některých krajích se nepoužívá ani v v běžné mluvě. Jde nepochybně o počeštěné cizojazyčné názvy   Pflaume či plum.
   Osobně si myslím, že dělení na švestky, pološvestky, slívy, renklódy pomalu ztrácí význam. Odrůd je velké množství a řada z nich tvoří přechod mezi jednotlivými skupinami. Pravých švestek ubývá, naopak se rozšiřují nové druhy - asijské slivoně, velkoplodé myrobalány, plumcoty. Ostatně ani v minulosti mi vymezení pojmů nebylo příliš jasné. Např. slíva malvazinka mi připadla tužší a rynglovější než třeba zralá Althanova či Wazonova renklóda.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 94.10 (?), 24.8.2009 19:36

Pojem "bluma" asi není přesně vymezen, neuvádí se v odborné literatuře a v některých krajích se nepoužívá ani v v běžné mluvě. Jde nepochybně o počeštěné cizojazyčné názvy   Pflaume či plum.
   Osobně si myslím, že dělení na švestky, pološvestky, slívy, renklódy pomalu ztrácí význam. Odrůd je velké množství a řada z nich tvoří přechod mezi jednotlivými skupinami. Pravých švestek ubývá, naopak se rozšiřují nové druhy - asijské slivoně, velkoplodé myrobalány, plumcoty. Ostatně ani v minulosti mi vymezení pojmů nebylo příliš jasné. Např. slíva malvazinka mi připadla tužší a rynglovější než třeba zralá Althanova či Wazonova renklóda.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 202.104 (?), 24.8.2009 20:36
Názvy mohou být někdy zavádějící a já jsem je nikdy neřešil, vyzkoušel jsem a když se výsledek nelíbil tak jsem přeštěpovával nebo v krajním případě vykácel. Problém je, že se lidem zalíbí ovoce, které koupili například v supermarketu pod neurčitým názvem a pak se zoufale snaží najít něco, co se v našich podmínkách teprve zkouší a nebo ani pěstovat nedá. Honza
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Milan Fiala - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (196) - 95.245 (?), 16.1.2011 19:15
Ringla-Pluma


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 143.13 (?), 20.12.2011 17:29

U nás na horňácku říkáme žblumy nebo tak nějak. Mám pár stromů a ovoce na nich je perfektní. Navíc je nenapadá šárka. Nevíhoda těchto stromů je, že rostou poměrně pomalu a dostávají tzv. Mrtvici - menší stromy. Ovoce padá ca v půlce srpna a to postupně. Plody jsou kulaté, sladné, aromatické, kulaté, větší než durancie - o něco. Ovoce je výborné na slivovici.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 143.13 (?), 20.12.2011 18:06

Chtěl bych dodat. že ta "bluma"... plody jsou něco mezi durancií a renklódem. Něco tak na pomezí. Víc o těchto stromech, nebo odrůdě nevím. O stromy se starám dlouho, ale až teď (po škole) mám na všechno čas. Chci se naučit štípit atd...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 132.99 (?), 20.12.2011 19:12
Blumy sa v čase môjho detstva hovorilo obrovským modrým renklódam veľkosti pomaranča a s pomerne malou kôstkou. Bolo v nich toľko sladkej šťavnatej dužniny, že ste zjedli 2 až 3 a mali ste dosť. Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Dave3 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (102) - 220.132 (?), 21.6.2015 12:28

K tomuto se přidávám, na Hané se toto přiřazení taky používá. Přesně, jak píšete. Cosi takového mají sousedi, ale plodí to málo, neroste skoro vůbec, má to tak 3m na výšku. Ale plody jsou výborné chuti, barvy temně červeno modré.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vjk - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (539) - 215.11 (?), 23.12.2011 11:00

Přesně takhle to mám z dětství - ryngle zelené, blumy velké fialové. VJK

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 242.104 (?), 10.9.2012 20:24

V dětství (před 30 lety) stráveném v Praze jsme říkali bluma asi 7 cm v průměru kulatému ovoci s červeno-fialovou barvou, vždycky o něco kyselejší, než by člověk čekal.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 11.9.2012 11:52

Asi Malvazinka. Pomologicky slíva.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika