Řez slivoně



Jenda_ - (30) - 214.22 (?)
23.10.2015 11:58

Pane Fidlo, Vy doporučujete hlubší předjarní řez u slivoně? Já řezal v létě, ale potřeboval bych u mladých stromků i na jaře, jen jsem se bal klejotoku. Děkuji za odpověď.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
                     
host - 111.183 (?), 22.10.2015 23:19

To vyholení cca 30 cm něčemu vadí? Čemu? Co by tam mělo být? Větve, ať se můžou za dva roky vyříznout, jako zahušťující? Nebo obrost? Kdo ho tam má, na prvních centimetrech za rozvětvením?  Vskutku těžko začátečníkovi se orientovat v přestřelce odborníků. Já tam vidím seriózní základ terminálu a 4 kosterních větví a na tom, bych myslel, jde stavět dál. Ty teorie jsou pěkné, ale fotku, jak má vypadat ideální koruna stromu po 10 a více létech, jsem asi ještě neviděl. Člověk potom tvaruje, ale bohužel neví co! Včetně mě.  Neboť na všech fotkách vzrostlých stromů je vidět kde co, nejčastěji dvojkmeny,  jen né terminál, 3-5 kosterních větví, posléze další patro atd., jak hlásájí poučky. Např. Hanita na myrobalánu má šlahounovitý, topolovitý růst, letorosty vyrůstají pouze kolmo vzhůru a pouze do koruny. Tož co tedy otvírat??? Dejte fotky, né teorie!  Kdybych jí nedal na začátku rozpěrky, tak by topoly bledly závistí, nad tou štíhlostí. Rozevírat, jasně. Ale přejdou nějaké roky a je třeba korunu zavírat, nějakýma antirozpěrkama neboť se rozevřené větve úrodou zhňapnou dolů tak, že pod ně nejde vlézt jinak, než po kolenech. I když mají před zatížením polohu solidní. Na toto také ty poučky neupozorňují dostatečně. Takže pánové odborníci, jménem všech začátečníků bych Vás porosil o nějaké fotky, jak to má tedy vypadat. I zadavatel by to asi uvítal víc, než bědování, jak to má špatně.  Děkuji,  Rosťa

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.106 (?), 23.10.2015 0:12

Rosťo, trefil jste hřebíček na hlavičku. Rada jak zapěstovat optimální korunu během 3 let je sice krásná, ale jen pokud budu mít zajištěno, že po ty 3 roky po sobě jdoucí se o strom bude starat jeden člověk s jedinou koncepcí. Jinak to budou "Kotyšanoviny" - rady pro každý díl pořadu jiné, originální a na sebe nenavazující.

Vyfocená korunka není sice ideální, ale je schopná pomocí samoregulace bez řezu vytvořit korunu přirozenou s přirozeným vývojem. Roztažení větví zajistí i první úroda plodů, ale jestli to provedu nyní v předstihu přes tuto zimu, není to nic proti ničemu - jen nestratím dva roky v honbě za dokonalostí. Navíc si nejsem jistý, jestli tady bude tento server za dva roky, abych dořekl "C" a jestli tazatel bude 2-3 roky sledovat tento server a nezpanikaří při náporu různých protichůdných teorií. Je to slivoň, tak ji nebudeme řezat podle schématu FidlovaJabloň.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 189.156 (?), 23.10.2015 9:19

Inu měl tam být plodný obrost, ale to je v podstatě jen detail. Horší je, že ten strom není v takové kondicí v jaké bych si představoval. Kdysi jsem se takové korunky pokoušel napravovat méně radikálními zákroky, protože mi to bylo líto řezat, alr zjistil jsem že nejvíce efektivní, tedy nejrychlejší způsob jak vytvořit lepší korunku a strom rozjet, je hlubší řezový zákrok, nejen u jádrovin, ale i u peckovin, které v mladém věku nemají s takovými řezy zásadní problém. Jistě že mohu pracovat dále i stakvouto korunkou a strom se možná i rozjede, ale rozhodně nezískám žádný čas jak si třeba myslíte.

Stromy je možné rozevírat bez rozpěrek a to díky pravidlu o dominanci apikálních pupenů. Rozumíte, každý další pupen níže roste méně a větve svírají tupější úhel. Stejně postupuju i v dalších letech při výchovném řezu, vyberu si prostě jeden růstový výhon z těch několika, který jde v takovém úhlu a směru jak já si představuju. Ostatní růstovou kounkurenci odstraním... Zásadní přece není úhel odklonu, ale redukce růstových konkurentů, díky čemuž dostanou růstovou energii i větve polokosterní a plodné v nižších partiích koruny. Vzniká pěkná koruna s širokou základnou... Je to pochopitelné?

          Ing. Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Jenda_ - (30) - 214.22 (?), 23.10.2015 11:58

Pane Fidlo, Vy doporučujete hlubší předjarní řez u slivoně? Já řezal v létě, ale potřeboval bych u mladých stromků i na jaře, jen jsem se bal klejotoku. Děkuji za odpověď.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika