Potřebuji tip na dobrou švestku



host - 234.34 (?)
7.11.2023 21:10

Z odrôd ktoré sa predávajú už viac rokov by som zasadil Hanitu. Je chuťovo výborná.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9   
                     
J.svobodaaa - (1) - 107.50 (?), 6.3.2017 14:01

Dobrý den dámy a pánové,

chtěl jsem se zeptat, možná se již bude otázka opakovat ale zeptat se musím. Chtěl bych si založit sad se slivoněmi na valašsku vyška cca 440 m.n.m v oblasti je Šárka. Chtěl bych odolnou odrudu, která je podobná co nejvíc naší klasické valašké švěstce. Co ji neohrozí moc jarní mrazík a stihne i u nás v tomto kraji dozrát. Měla by být na vše dobrá (kvas, sušení.)Rychlá plodivost, ať se toho ještě užiju i já.

Doufám, že se nejdná o nějaký botanický zázrak o kterém sní všichni.

Děkuju za radu

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 35.64 (?), 6.3.2017 17:04

Vím, že co přispívatel, to trochu jiný názor. Napíšu, co bych udělal a je jen na Vás, co si z toho ve výsledku odnesete (použijete).

 1) Kvete - pak tedy je chyba buď v tom, že plůdek strom schodí sám, nebo je to výsledek ataku hmyzu. Velmi pečlivě bych stříkal, spíše na 150% (nekamenujte mne za zneužívání  "chemie"), abych měl jistotu, že to hmyzem není. Prostě jeden rok bych na to obětoval

2) Zásah do stromu: opravdu je přehuštěný - dal bych si s tím práci, rozvážil, co odstranit a tyto větve označil (já to dělám provázkem). Choďte kolem stromu, nespěchejte. Počkejte do dalšího dne. Správně vybraná a uřízlá větev pak na stromku nechybí, ten vypadá, že tam nikdy nebyla.Uřízl bych tak 1/3 v době květu (i s ohledem na násadu květů), protože si myslím, že   odstranit vše najednou by byl dost velký zásah.

3) v průběhu sezony bych hnojením podpořil kvetení (fosfor, draslík)

Na podzim budete vědět,  jestli to bylo hmyzem a budete mít i přípravu na razantnější jarní průklest.

Ve věku motorových pil snadno zlikvidujete něco, co rostlo desítky let během 10 minut - ale není nic, co by zařídilo, aby mladý stromek  plně plodil již za rok. Čili kácet, když to jinak nejde a zkusit vše (i přeroubování) na záchranu.Jiná situace je u beznadějných   případů, ale o to se u Vás nejedná.

Jirka30

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 50.172 (?), 6.3.2017 21:38

Děkuji Vám že dáte stromku šanci. I stromek dá šanci Vám.

J.A.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 123.101 (?), 7.3.2017 16:47

Jak velké má stromek přírůstky?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 96.126 (?), 16.3.2017 22:32

velmi dobra odrůda švestky je ze Sudet, doporučuju koupit v žitavě, či v pirně, jsou odolné vůči chorobám a dobře plodí, použití povidla, zavařování č ipálení, je i dobrá nachut. gerert

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 149.10 (?), 11.3.2017 19:29

Gabroská je cizoprašná a pokud není v blízkosti opylovač tak rodit nebude. Doporučuji Čačanskou rodnou, případně JOJO či další samosprašné odrůdy

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 234.34 (?), 7.11.2023 21:10

Z odrôd ktoré sa predávajú už viac rokov by som zasadil Hanitu. Je chuťovo výborná.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 8.11.2023 17:46

Hanita je tady u mě naprosto ojedinělá sorta (z těch novějších). Vždy má totiž svoji výrazně švestkovou chuť a to i v 600 metrech, ovšem jak tam bude plodit, to netuším. Zatím to moc dobře nevypadá, ale vedlejší Vlaška neměla taky skoro nic. Snad díky jarnímu mrazu

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
jajirka - (5) - 126.29 (?), 28.11.2023 18:00

Hanitu chuťově mohu jen a jen doporučit. Co se týče plodnosti, u mne plodí málo, proto bych ji už nedával. Sám za sebe bych dal gabrovské šanci, a zkusil uplatnit rady psané výše. Sám gabrovskou mám a maximální spokojenost.Jinak doporučuji jofelu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 248.185 (?), 28.11.2023 18:37

Hanitu jsem loni měla obalenou švestkami, letos měla 2ks (mráz). Gabrovská je o něco dřív, ta u sousedky měla plodů tak středně (loni také hodně). Hanita je víc aromatická, ale dobré jsou obě.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika