Opět Těchobuzická



   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
                     
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.2 (?) 
7.2.2016 16:45

Vzhledné, sytě tmavěmodré plody Valjevky,natožtata když je celý strom hustě osázen modrými kapkami.Vcelku uspořádaný růst na st.julienu, bez vyholování.Určitý poddíl sorbitolu v plodech se údajně pro pálení zřejmě nehodí, ale pro učely sušení se ta čvestka hodí.Valjevka se asi na trhu hold ještě nějaký čas udrží.Mě už ve středněvyšší poloze nevyhovuje.Ač je strom zdravý,bez PPV, plodí sice velmi mnoho,ale zato málo aromatické, a málo sladké plody.

Ale vtaťme se opět k té zamotané Těchobuzické milí těchobuzáci a těchobuzny.Myslíte si, že by se dalo použít pravidlo, nebo určitý vzorec chování v rovině prvotního nadšení?Pohledem tímto pryzmatem by se po prvních senzorických  představeních dalo ovlivnění příznivého hodnocení  odůvodnit  určitým prvotním nadšením,zaslepeností... nová odrůda=podvědomé  potlačení vlastní soudnosti,potažmo pak negatívních vlastností a převážení senzorických ohodnocení do plusových hodnot?...a naopak, čím víc se odrůda mezi pěstiteli stává rozšířenější, méně tj.méně raritní, tím prvotní nadšení velmi rychle opadává?Později ovšem se tyto dva jevy stírají, nebo vyvažují.Nakonec se i u té Těchobuzické možná dobereme k optimální kvalitě.Jak jinak si mám totíž vysvětlit,když pěstitelé Těchobuzické po první úrodě,už po prvotním huronském nadšení,oni novinu hrdě a bezskrupulozně hlásají do světa o Těchobuzické,že touto dobou,tedy koncem srpna je chuť poměrně výrazná,velmi sladká,nebo sladká,aromatická,mnohem více,než rodičovská renkloda.Ovšem dalšími roky,a s přibývajicími zkušenostmi,natokonto,když už jí mají skoro všichni, ani koncem září odrůda nezáří a nedozrává,.Udajně trpká,nesladká,kroutí hubu,že ani škůdcům nechutná,pes neštěkne?To se mi vůči té švestce nezdá fér.Moc by se mě hodilo,kdybychom v hodnoceních popošli už o kousek dál ,a střízlivě onu zamotanou chuť realisticky,s jistou dávkou sebereflexe objasnili.Moc by nám to všem pomohlo.Osobně by se mě nějaká povedená švestka hodila do krámu, než se mě nové perpektívní očkovance rozplodí,a než mě jich pěstitelé,kteří budou mít to štěstí,že budou mezi prvními...pohaní.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
1,  2   
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika