Odrůdy slivoní nejodolnější (jarnímu) mrazu?



EvaV. - (9) - 86.101 (?)
16.9.2020 12:48

U nás na JM zmrzlo skoro všechno meruňky, broskve, některé švestky, jenom moje vyměněné asi Čacanské Najbolie jsou plné a krásné. Škoda, že pokulhávají v chuti.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 191.41 (?), 15.8.2020 16:12, zobrazeno: 2143x

Zdravím všechny místní ovocnáře. Rád bych vás poprosil o rady a zkušenosti ohledně odrůd slivoní, které jsou v květu co nejvíc odolné jarním mrazíkům.

Mám v plánu na podzim vysadit pár desítek stromů na jižní Moravě (cca 230 - 250 m.n.m.) na jihovýchodním svahu. Ale kvůli tomu, jak brzy v dnešní době začíná jaro, se tady přestává dařit i starým "léty prověřeným" odrůdám jako je třeba durancie, protože prostě začnou kvést tak brzy, že jim květy čím dál častěji zmrznou.

Třeba tento rok z asi 20 stromů nebyla ani jediná švestka. Mám zatím předběžně "vyhlédnutou" Jofelu, ale rád si nechám poradit. Jaké jsou podle vás ty nejodolnější odrůdy vůči mrazu?

Předem všem děkuji za vaše návrhy.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Geronimo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (388) - 1.200 (?), 15.8.2020 18:50

Nejpozději kvetou klony Domácích švestek a jako jediné nezmrzly, na druhou stranu vysazovat několik desítek Domácích by díky citlivosti k PPV asi nebylo moudré.Durancie, Toptaste a Vlašky pomrzly asi ze dvou třetin.Na třech Jofelách jsem napočítal 9 švestek a ani ostatní odrůdy si nevedly lépe.Haroma, Harbella, Presenta, Haganta, Lipnická dopadly jako meruňky, sem tam jedna.Slušnou odolnost na jarní mrazy vykazují mladé stromky Agenské, Anny Spëth a Montfortské.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 172.9 (?), 15.8.2020 22:21

Tak niesom síce z južnej moravy ale zo stredného považia /nadmorská výška taká istá ako uvádzate vy/ čo sa týka jarných mrazov, to je to posledné čo pri slivkách u mňa zaváži. Za posledné roky /od roku 2015/ čo som oficiálnym majiteľom pomerne mladého sadu, som mal 2 roky bez úrody a to boli roky 2017 /iba vtedy to bolo vplyvom mrazu/ a rok 2019 vtedy to bol následkom preplodenia z megaúrodného roku 2018. V tých 2 rokoch bez úrody, absolútne nezáležalo na odrode, všetky stromy boli prázdne a ostatné roky boli všetky obsypané plodmi. Čiže keď má zmrznúť tak mi zmrzne všetko, bez ohľau na odrodu, keď nemá, tak nezmrzne. Čo odporúčam aj proti mrazu a mám to osvedčené, je bielenie kmenov vápnom na jeseň. Biela odráža slnko kmeň sa neprehrieva, a tým pádom sa strom,,prebúdza neskôr". Osvedčilo sa mi to práve tento rok. časť durancií v tom istom sade som stihol na jesen obieliť a časť nie. Obielené stromy začali kvitnúť o týžden neskôr.  Pestujem odrody Topstar, Čač. rodná, Stanley, Tuleu Gras, Presenta, a Durandzia.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 236.1 (?), 15.8.2020 23:49

Divné. Broskvoně mi v květu zmrznou každý druhý rok, meruňky dva roky ze tří, třešně čím dál častěji, ale slivoně jen výjimečně. Někdy shodí opylené květy následující rok po velké nadúrodě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 172.9 (?), 16.8.2020 7:54

No však presne o tom píšem. Slivky mi od roku 2015 zmrzli iba 1krát.  Minulý rok zhodili kvety po nadúrode z predošlého roka.  Broskyne nepestujem, Čerešnu mám jednu a každý rok na nej niečo je. Raz viacej raz menej, ale kedže ja osobne moc čerešne príliš nepreferujem, tak to neriešim. Marhule mi zmrzli nakomplet iba tento rok. Minulý rok to bola megaúroda, a predtým roky vždy sa aspon niečo na zaváranie a džem a konzum našlo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
bunny - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (813) - 203.105 (?), 23.8.2020 20:01

za mna odroda Herman. mam vela roznych sliviek, ale Herman ako jedina na jar nezmrzla a mal som urodu. (pred 2 tyzdnami). v himalajach vsetko neskor dozrieva :) 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
EvaV. - (9) - 86.101 (?), 16.9.2020 12:48

U nás na JM zmrzlo skoro všechno meruňky, broskve, některé švestky, jenom moje vyměněné asi Čacanské Najbolie jsou plné a krásné. Škoda, že pokulhávají v chuti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika