Několik roubovacích rad do začátku



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
               
deerslayer - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (489) - 34.175 (?) 
21.3.2011 16:43
zataiľ sa nikto k tým sáčkom nevyjadril... či tá mikroklíma v období bez miazgy nebude na škodu...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                  
host - 179.40 (?), 21.3.2011 21:05
Dobrý deň pán Peter! Možno ste si nevšimol (príspevkov sú denne kvanta), že som prednedávnom popisoval svoj postup. Po navrúbľovaní kôstkovín aj jadrovín si dám tú námahu a zviažem pod vrúbľom dva prútiky z jablone či vŕby (čo je po ruke) ohnuté do oblúka-do kríža na spôsob metličky na šľahaní snehu a na to natiahnem mikroténový sáčik vypláchnutý vodou. Sáčik dole stiahnem. U nás od poľa dosť vyfukuje. Výhoda je v tom, že sáčik sa vo vetre neprilepí na vyrašené očká a nehrozí ich vylomenie. Mikroklímou v sáčku súčasne zvyšujem ujateľnosť vrúblov. Jadroviny sa ujmú vždy všetky. Sáčik a prútky treba po vyrašní odstrániť a vylomiť vyrašené očká v mieste priviazania sáčka, aby sa miazga tlačila hore do vrúbľa. Tak nech sa Vám darí! Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
deerslayer - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (489) - 34.175 (?), 21.3.2011 21:21
pán Pavel, ja som Váš príspevok čítal, popisujete to naozaj detailne, sáčik som dával minulý rok aj ja, keď som vrúbľoval za kôru, aj prútiky som dával proti vylomeniu, pretože sáčik s kondenzovanou vlhkosťou, keď fúka vietor a zapiera sa doň, môže vrúbeľ naozaj vylomiť... mne ide teraz o to, že pri vrúbľovaní bez miazgy, resp. pri vrúbľovaní vždy by sa mal vrúbeľ oneskorovať za podnožou. No a teraz som mal niektoré kôstkoviny troška narašené... a bojím sa, že ked im sáčikom vytvorím mikroklímu, začnú príliš bujne pučať, vysilia sa a vyschnú... alebo sú moje obavy zbytočné?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 179.40 (?), 22.3.2011 19:27
Je mi jasné, pán Peter, že v sáčku vznikne mikroklíma s vyššou teplotou, ale iba keď svieti slnko. Ak máte obavy z predčasného rašenia vrúbľov-skôr ako sa ujmú, skúste to, keď príde dáždivejšie počasie, bez sáčka. Ale aj tak si myslím, že v dreve vrúbľa je dostatok živín, aby vyrašené puky vydržali do času, kým sa ujme vrúbeľ. Najmä ak už prúdi miazga, je čas ujímania krátky, takže uschnutie vyrašeného vrúbľa nehrozí. Keď som skúšal koncom zimy vrúbľovať spiace kôstkoviny do spiacich, chýbal sáčik a vďaka dlhému času zrastania vrúbľa často vrúbeľ vo vetri vyschol, napriek tomu, že bol dobre utesnený páskou. Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 136.38 (?), 24.3.2011 23:54
Zdravím Vás pán Peter! Dnes som konečne do korunky blumy Angeleno aj napriek slnečnému a veternému počasiu navrúbľoval Melitopolskú, Vanier, Aprimiru aj Top Taste. Bol najvyšší čas. Vrúble v chladničke už pomalu kvitli. Najviac Top Taste a Vanier.Podarilo sa ale nájsť z každej sorty 2 vrúbliky, kde boli očká ešte malé a neodstávali. Všetko som štepil kopuláciou a obalil mikroténovými taškami s troškou vody. Zelené a modré sú lepšie, mali by viac filtrovať IR žiarenie, aby nebolo vnútri moc teplo. Tak uvidíme cca o 2 týždne, aké bude percento ujateľnosti. Vrúble Aprimiry ešte spia, majú veľké očká. Budem pokračovať s Aprimirou a Kioto tak o 10-14 dní, až bude viac miazgy. Majte sa pekne! Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
HONZAD - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (497) - 204.213 (?), 25.3.2011 20:36

Tak to bude opravdu dobrý stromek - tolik věcí na jednom stromě. Všechno jsou to zajímavé slivoně. Melitopolská - tu neznám, Vanier je tuším japonská slivoň, Aprimira je tuším kříženec s meruňkou (?) a TopTaste je vynikající nová švestka. Kioto je nová meruňka - asi bude velmi dobrá (zatím mi nepolodila). To já jsem rouboval slivoně po odpolednech minulý týden. Asi 15 mladých mirobalánů jsem naroboval Bellamirou, Chrudimskou, Malvazinkou, Jojo, TopTaste, Obilnaja, Washington, Ruth Gersteter, Tipala a Carpatin. Dokonce jsem pokusně zkusil naroubovat i broskev na mirobalán - jsem zvědavý jak to dopadne. Vše jsem rouboval také kopulací, tam kde byl roub slabý a podnož silná, tak jsem očkoval i chip budding. Mikrotenové sáčky jsem nedával. Jestli to poroste, tak příští rok nebudu vědět kam to dám!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
deerslayer - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (489) - 34.175 (?), 27.3.2011 19:33
Zdravím, pán Pavel....Ja som dnes vysieval hrášok na mrazenie (mladý vylúpať, prehnať vriacou vodou a zamraziť a ešte špenát, ktorý je síce v obchode lacný, ale neviem, čo v ňom je... Inak sa už zdiaľky smejem, keď vidím to množstvo mikroténových sáčkov na stromoch a to som ešte s Vašimi jabloňami a Dicolorkou nezačal... Som silne zvedavý na tých krížencov sliviek a marhule... p.Danek z Nitry tvrdí, že jeho Angeleno chuťovo nenadchlo, o to viac som zvedavý na jeho Melitopoľskú (ktorej on hovorí modrá marhuľa) a tú Aprimiru... aj keď to musím ešte vydržať hooodne dlho... Ešte som tento rok kúpil červený egreš bez tŕňov Spinefree, deti chceli egreš a rozhodol som sa pre červený, predpokladajúc, že červené ovocie obsahuje viac antioxidantov...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 135.52 (?), 27.3.2011 23:58
Dobrý večer pán Peter! Máte pravdu, manželka sa pohoršovala, keď videla tie igelitky na strome, ale dlho to nepotrvá... Ak nie je Angeleno chuťový zázrak (niečo ako azijské hrušky kontra hrušky), potom neľutujem, že som ju preštepil. Jednako som nemal kde novinky navrúbľovať (slivku nemám), ale hlavne potrebujem pre Angeleno opeľovačov. Bol som cez víkend vo Sv.Jure pri Bratislave. Tam už kvitnú mandlone a marhule majú obrovské červené puky. Tá moja Leskora má iba málo kvetných púčikov. Ceľkovo som z nej za tie roky sklamaný, úrody bolo málo. Možno chýbal opelovač... Aprimira by mohla byť chuťovo príjemná. Z pravých marhúľ pán Libor z Bratislavy najviac chválil Kioto. Šťavnatá, sladká, bez konkurencie. Zo starých odrôd chválili východniarsku odrodu Rakovského. Bola aj krásne do červena vyfarbená. Červený egreš mi chutí najviac, pri dozretí má nenapodobniteľnú chuť. Kolega mi sľúbil bezostný Moskovský. Hrášok aj cibuľka sa môže sadiť už v marci, mráz im neublíži. Dobre robíte. Aj s tým špenátom. U špenátu by som sa pesticídov neobával, skôr dusičnanov, ktoré sa v čreve redukujú na nebezpečné dusitany. Majte sa pekne! Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 24.183 (?), 6.3.2011 17:36

Tak, meruňky a slívy mám pro letošek naroubované, teď se potřebuji pořádně zahřát.

Rouboval jsem prosincovými rouby i ze stromu na strom. Uvidíme, jestli bude úspěšnost stejná, nebo ne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 158.32 (?), 9.3.2011 9:06

aaký spôsob vrúbľovania ste zvolili? ja ešte nejaký deň počkám na štepenie sliviek, cez víkend má byť už pekne teplúčko :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika