Množení a ujmutí



host - 27.29 (?)
10.8.2006 10:28
Milý Davide, to co píše ten pán předemnou je jistě pravda . V tvém věku však jistě nezakládáš velkosad švestek a tak bych to doporučoval dotáhnout do konce. 1)Některé , především staré stromy jsou ještě tzv. pravokořenné, nejsou tedy očkované ani roubované na podnož. Potom by to byla plnohodnotná švestka. Máš tedy určitou naději že něco plodného vypěstuješ. 2) Je to báječná možnost jak pozorovat a ověřit si ten zázrak přírody kterým je rozmnožování. Zakořeněné to je tehdy když to udrží listy a začne dřevo přirůstat. Je to tak jeden rok, kdy se to pak přesadí dál. Úspěch je dán vhodnou dobou kdy jsi odkopek oddělil od mateřské rostliny. Nejlépe bych doporučil předjaří kdy ještě nejsou na rostlině listy. Pokud jsi to provedl nyní tvoje šance se zmenšuje. To bych doporučul zakrátit nadzemní část tak na 3 listy  aby se to nevysilovalo velkou listovou plochou a rostliny umístit na světlé ale zastíněné místo (třeba pod strom). Hodně úspěchů a vytrvalosti Né vždy to vyjde na první pokus a to dokonce ani odborníkům. Zdraví JP..
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 136.249 (?), 9.8.2006 20:33, zobrazeno: 19159x

Máme doma švestku má již velké kořeny a z kořenů kolem pouští sazenice sazenice jsem z kořenu velké švestky musel odseknout zasadil sem je do květináčů je takto možné aby se švestka ujmula jestli ano za jak dlouho ji mohu považovat za ujatou? díky moc moc prosím pište na e-mail

David Sixta (13let)

player77@seznam.cz

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 30.67 (?), 9.8.2006 20:51
Myslím, že z toho bohužel nic kloudného nebude. A to právě z toho důvodu, že výhonky rostou přímo z kořenů a tudíž z nešlechtěné části stromu - podnože. Dá se říct, že ovocný strom jak ho známe je spojení dvou stromků v jeden. Druh, který nedává dobré ovoce, ale má silné kořeny a je zdravý se použije jako podnož a na něj se naroubuje štěp ze šlechtěné odrůdy. Proto z části stromu, která je pod roubem (ten je vidět kousek nad zemí) vyroste zase jenom neplodná podnož.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 27.29 (?), 10.8.2006 10:28
Milý Davide, to co píše ten pán předemnou je jistě pravda . V tvém věku však jistě nezakládáš velkosad švestek a tak bych to doporučoval dotáhnout do konce. 1)Některé , především staré stromy jsou ještě tzv. pravokořenné, nejsou tedy očkované ani roubované na podnož. Potom by to byla plnohodnotná švestka. Máš tedy určitou naději že něco plodného vypěstuješ. 2) Je to báječná možnost jak pozorovat a ověřit si ten zázrak přírody kterým je rozmnožování. Zakořeněné to je tehdy když to udrží listy a začne dřevo přirůstat. Je to tak jeden rok, kdy se to pak přesadí dál. Úspěch je dán vhodnou dobou kdy jsi odkopek oddělil od mateřské rostliny. Nejlépe bych doporučil předjaří kdy ještě nejsou na rostlině listy. Pokud jsi to provedl nyní tvoje šance se zmenšuje. To bych doporučul zakrátit nadzemní část tak na 3 listy  aby se to nevysilovalo velkou listovou plochou a rostliny umístit na světlé ale zastíněné místo (třeba pod strom). Hodně úspěchů a vytrvalosti Né vždy to vyjde na první pokus a to dokonce ani odborníkům. Zdraví JP..
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 85.27 (?), 27.8.2006 9:48

Něco o ujmutí švestky z kořenového odkopku.
Oba pánové mají pravdu. Odkopek rozpoznáš snadno. Pokud má stejně velké listy a stejného tvaru, bude nejspíš z pravokořené švestky nebo ze švestky naroubované na Durancii, což je sladká kulatá švestka s neodlučitelnou peckou. Pokud má odkopek drobné zubaté lístky jiného tvaru, jedná se nejspíš o myrobalán - plodí drobné kulaté žluté nebo červené plody (lidově se jim nesprávně říká špendlíky) nahořkle sladké chuti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 168.167 (?), 6.9.2006 14:19
Pokud vyroste z odkopku "špendlík" místo švestky, není to žádné neštěstí.  Hodí se jak na zavařování, tak na pálení.
Já jsem letos sklidil okolo 150kg špendlíků.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311), 12.9.2006 17:48
Já bych takovýto "špendlík" na zahradu nesázel. Hodí se je posbírat na mezi, ale na zahradu si raději zasaďte mirabelku Nancyskou, když už chcete mít nějaké "drobné žluté bobule". Plody jkdou od pecky a chuť má mnohem lepší než popsaný myrobalán, co se používá jako podnož. Ten navíc roste ve tvaru bujného keře a umí zaplevelit celou zahradu.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 240.204 (?), 15.9.2006 22:23
Chtěla bych získat informaci, zda je možno vypěstovat švestku z pecky, před nedávne proběhla kampaň na záchranu pravé švestky, získala jsem pecky, jsou úžasné chuti, jsem naprostý laik a mám možnost pěstování v horské oblasti, kde jim nehrozí šárka a mají příznivé klima - poradíte mi?
Děkuji
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 1.251 (?), 24.9.2006 10:23
Přes zimu nechat pecky v půdě, potřebují stratifikaci, v předjaří vybrat, opatrně vyloupat a nasadit tak 5 cm do nezaplevelené půdy. Klíčí tak na začátku května. Na loupání se velice dobře hodí svěrák.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 85.27 (?), 24.9.2006 18:07
Je to tak, jak píše předešlý. Jen bych ty pecky přes zimu nechal v záhonku zahrabané v květináči s pískem - ve volné hlíně je často roznesou myši. Přesto bych švestku ze semene nepěstoval. Kvalita plodů nemusí odpovídat těm, z nichž byla pecka odebrána - jde o křížence mateřské a otcovské odrůdy, u samosprašné švestky o vnitrodruhového křížence. Semenáče obecně později vstupují do plodnosti Pokud pěstujete ovoce v oblasti, kde kvůli nadmořské výšce již šarka není a přitom tam švestky dozrají a chutnají (?), blahopřeji - ale raději si zasaďte zdravou  Domácí švestku ze školky.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 1.251 (?), 1.10.2006 13:04
Na křížení jsem zapomněl. Ale asi záleží, jak jsou v okolí frekventovány švestky domácí a jiné. Momentálně mám na zahradě snad asi 15 švestek domácích ještě z doby, kdy šarka neřádila, dvě zelené renklódy, jednu jinou renklódu a mirabelky. Vzhledem k převaze stromů švestky domácí by mi asi nejspíš i ze semene vyrostla zase švestka, ale nemusí to být pravidlem. Nejspíš je třeba, pokud se už mají pěstovat švestky z pecek, vysadit na jedno místo vedle sebe několik sazenic a během pár prvních let vyřazovat podle vnějších znaků až nakonec nechat jeden.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika