mám špendlík?



host - 59.228 (?)
26.8.2008 17:39

urcite to stoji za to vysadit spendlik, taky se o to nyni snazim, ale v mensi míře nemam prostor. Kazdopadne drzim pestitelsky palec.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 111.1 (?), 17.8.2008 21:43, zobrazeno: 19530x

   Dle příspěvků zde, teď nevím? Mám stromky, které za tři roky mají asi 2,5m. na výšku, letos poprvé slušně zarodily. Bydlím v n.m.v. 361m. Žádná choroba, se u nich zatím neprojevila. Plody zrají právě v tuto dobu. Tvar podlouhlý-jak klasická šveska domácí, žádný vejčitý jak katalánský špendlík.  Velikost- trochu větší jak švestka domácí. Chutově- sladké, ale jen řádně vyzrálé jinak kyselé. Barva - čistě žlutá. Vůně- nádherná trochu připomíná ananas. Zítra vložím fotky k posouzení. Děkuji za odpovědi. 

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Líška - (3) - 111.1 (?), 18.8.2008 22:59

 Přikládám fotky. Stromky jsem nakopal v takovém křáší. Bylo tam pár starých už hodně proschlých a stovky mladých stromků žlutých švestek. Vše je naprosto zdravé. Byly tam i takové malé modré švestky, jakoby plané. Žádná mirabelka. Po přesazení mi třetím rokem rodí stromky větší žluté švestky, než jaké byly v tom křáší(asi lepší podmínky), odnože zatím max.1-2 u stromku. Stromky jsou naprosto zdravé. Poradí někdo, třeba pan Vysloužil, co je to za druh a zda je vhodný na založení sadu švestek na slivovici. Stromky mají slušnou úrodu.  

Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 100.5 (?), 19.8.2008 8:11

Určit odrůdu z fotografie bych si netroufal. Dříve byly pod názvem špendlík pěstovány žluté kapkovité plody. Nejvíc jich bylo vidět na Valašsku a moravskoslovenském pomezí. Jejich semenáče byly hojně používány jako podnož pod pravé švestky. Pálenka ze špendlíků byla vysoce ceněna pro jemnější chuť, třebaže výtěžnost kvasu z pravé švestky a Durancie byla vyšší.
Dnes existuje několik žlutoplodých švestek (např Tipala), takže se s terminologiíé "špendlík" tolik nesetkáváme.
   Co se týče založení sadu. Asi bych váhal, stromy nejsou tak zdravé, jak uvádíte. Špendlíky jsou na šarku náchylné a na vyfocených listech jsou místy projevy choroby patrné. Letošní rok je poměrně příznivý, i napadané stromy mají vcelku slušné ovoce. Na druhé straně -  podobných stromů je i v původních lokalitách stále méně, tak by bylo jistě záslužné toto ovoce zachovat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Líška - (3) - 111.1 (?), 19.8.2008 12:23

děkuji za odpověď. To co je vidět na listech je pozůstatek po škůdcích a postřiku. Bylo tam dost mšice a z vedlejší třešně tam nalezly i housenky z takových bílých smotků. Tak jsem to pořádně postříkal. Takže žádná šárka. Dle starousedlíků opravdu ty stromky používali jako podnože na roubování, takže to špendlík asi bude. Do založení sadu se pustím, doufám, že později nezapláču, ale kdo neriskuje...Ještě podotknu, že stromky budu držet do 2.5m výšky, mám vedle i řádky broskví z pecek ve stejné výšce. Třeba v Rakousku pěstuji švestky vyvázané jako révu v řádkách na drátě. Osvědčil se mi ranný postřik špendlíků kuprikolem spolu s broskvemi.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 245.140 (?), 4.9.2008 22:16

Máte špendlík - vyplývá to z popisu i snímků. Tvar klasické švestky, snadná odlučitelnost pecky ve zralosti. Dříve se ´Žlutý špendlík´ pěstoval po celé Moravě, nyní se vyskytuje spíše v její jihovýchodní části. Plody se sbíraly hlavně na výbornou jemnou a voňavou špendlíkovicu a co zbylo také na džemy a marmelády. Semenáče se používaly také jako podnože (zejména tzv. ˇKopaničářský špendlík´). Výtěžnost oproti ´Duranciím´ je poněkud nižší, další nevýhodou je menší mrazuvzdornost a zejména citlivost k šarce. Tu poznáte na plodech jako namodralé, tužší skvrnky.

Na druhé sérii fotografií Honzy jsou myrobalány - úroda bývá vždy obrovská, pod stromy žlutá zem, plody vypadají zdravě, bez červů. Pálenka z nich ale nebývá nic moc extra. Plody mají málo kvasitelných cukrů, a tak je nutné je podpořit dodáním většího množství klasického cukru. A to už není daleko k "repovici" . Lukáš

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 4.122 (?), 22.8.2009 21:26

Zdravím Vás,

po shlédnutí fotek Vašeho stromu mám něco dost podobného,

je to renklóda REIN GOLD podobná tvarem švestce,

jen co mě nesedí, že jsem ji sehnal nedávno / koupil jsem ji v roce 2008 /. Kvetla letos poprve a dosti hojně. Květy jsem částečně protrhal.

A co podle fotek je vidět, tak je opravdu napadená vir. šárkou.

Některé stromy co mám / trnky odkopky ze Štítné Nad Vláří / ji snáší celkem dobře -  plodí tento rok nadprůměrně dobře , ale některé plody jsou deformované a na pecce jsou skvrny,  takže nelze říci do jaké míry je Váš strom schopen s touto nemocí se srovnat.

Jen může nakazit zdravé stromy. Rozhodnutí je samozřejmě na Vás.

Jan Koudela  - Slavičín

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 4.71 (?), 26.8.2008 15:21

Plody jsou poněkud větší než na jaké jsem zvyklý z meze. Asi lepší podmínky. Špendlík by to měl být, ale už v prvorepublikových sortimentech jsou i jiné žlutoplodé slívy. Jinak na špendlikovicu nedám dopustit, výtěžnost je krapet nižší (letní ovoce), ale chuť špica. Jinak ty zmiňované drobné modré švestky jsou taky dost zajímavé. Nejspíš se jedná o některý z nejstarších kultivarů. Středověké pecky jsou výrazně menší. Dodnes se dají nalézt v mezích hlavně na východní Moravě (nepř Valašská trnečka). Mám je rád hlavně v knedlíkách (mají lidštější velikost, nejsou to takové břily).

Dalibor Kvita

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 59.228 (?), 26.8.2008 16:39

Řekl bych ze to opravdu bude spendlik na 90% urcite, uz jsem nejaky ten strom spendliku videl i ochutnal (JV Morava).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Líška - (3) - 111.1 (?), 26.8.2008 16:59

Děkuji za reakce. Letos to vidím na asi 40-50kg. ze 4 stromků. Jinak udělal jsem z nich marmeládu(teda manželka) a je supeer. Za 3-4 roky to bude, ale jiný výrobek, tedy pokud mi sádek nechytne ve větší míře šárku. Na podzim počítám s vysazením cca 100 stromků jako zákrsky. Jinak, k těm malým modrým- jsou zpočátku trpké, později sladké a nejdou od pecky, ale do nich nejdu, byla by to drbačka je sbírat a ani nevím, jaká je z nich slivka.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 59.228 (?), 26.8.2008 17:39

urcite to stoji za to vysadit spendlik, taky se o to nyni snazim, ale v mensi míře nemam prostor. Kazdopadne drzim pestitelsky palec.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika