Má so štepením do kmeňu, vyvŕtaním diery, niekto skúsenosti?



host - 248.220 (?)
17.3.2021 20:55

Nevím u jádrovin, ale u švestky bych se jakéhokoliv vrtání do kmene bála. Jednak má dost křehké dřevo a při poranění touhle dobou by moc tekla.A nebojte, až ty větve povyrostou, tak se vám vahou plodů skloní dolů. Mám u Hanity také kmen 150cm, aspoň pod ní poněkud ohnutá mohu projít wink.     Lída

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
solide - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (412) - 224.30 (?), 17.3.2021 18:14, zobrazeno: 2314x

Ahoj, mám na pozemku, jesennú slivku Hanita, sadenú v roku 2009,  štepenú na podpníku Myrobalán. Žiaľ nesprávnym pestovaním,  slivka veľmi išla do výšky a asi do 1,7 m má holý kmeň, bez vetví..  Na youtube som našiel odniekiaľ z Balkánu metódu štepenia, vyvŕtaním diery do kmeň, /Novi način kalemljenja voća Kalemljenje bušilicom/  následným zasunutím vrúbľa a zalepením: Posielam odkazy:

1/ Novi način kalemljenja voća Kalemljenje bušilicom,

2/ Kalemljenje pomocu srafilice.

Toto by sa mi zdalo,  ak by to takto fungovalo, výborné, ako rozšíriť počet vetví na strome, keďže táto odroda slivky veľmi slabo obrastá.  Neviem však či to nie je nejaká hlúposť, ako zvykne občas na youtube byť. Preto sa chcem spýtať, či má s tým, niekto, KONKRÉTNE skúsenosti. Mám z tejto slivky odobraté po ostrihaní,  spiace vrúble, ktoré mám v chladničke, a týmto by som chcel naštepiť tú, istú slivku. Záhradník, čo mi strihal strom,  mi povedal, že klasickým zaočkovaním, sa očko, z dôvodu silnej kôry na strome. nechytí.  Neviem však, či to nie je nejaký nezmyseľ, preto sa radšej dopredu pýtam, či to už niekto, takto skúšal. Ak by to takto naozaj fungovalo, a nemalo nejaké, zásadné ALE bolo by to užasné, hlavne úplne jednoduché a keďže je na to optimálny čas, hneď by som sa do toho pustil.  Nechcem ale zbytočne slivku trápiť a rád sa podelím so skúsenosťami s niekým, čo to už robil. Ján
P.S: toto je preklad textu na youtube, pod videom:
"Vrúbľovanie ovocia pomocou vŕtačky je novší spôsob vrúbľovania ovocia, ku ktorému môžete pridať konár na strom, kde chýba, potrebujete jednu vŕtačku s napätím 220 V alebo ešte lepšie, ak máte káblovú vŕtačku, zahĺbenie, vrták do dreva a drevo lepidlo alebo iný materiál, ktorý bude slúžiť na uzavretie prázdneho priestoru okolo vetvičky a otvoru cievky. Hrúbka vrtáka do dreva závisí od špirály vetvičiek, ktoré máte, a mala by byť o niečo tenšia ako hrúbka samotného štepu. Počas vegetačného pokoja sme vzali štep z vetvičiek a pomocou nich sme vytvorili štepenie na hlavnú jabloň. Štepenie pomocou vŕtačky som vám ukázal iba na príklade jablka a vrúbľovanie ovocia pomocou vŕtačky môžete použiť aj na iné druhy ovocia. Keď vyvŕtate samotný otvor, je najlepšie to urobiť pri nižšej rýchlosti, inak sa bude vytvárať teplo (ako vidíte v mojom príklade v tomto videu) a môže sa poškodiť kambiové tkanivo. Pokiaľ ste tento spôsob vrúbľovania nikdy neskúšali a chceli by ste ho vyskúšať, najlepšie je pozrieť si toto video a postupne si pozrieť, čo všetko je potrebné urobiť, aby bolo vrúbľovanie vŕtačkou úspešné.


Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 248.220 (?), 17.3.2021 20:55

Nevím u jádrovin, ale u švestky bych se jakéhokoliv vrtání do kmene bála. Jednak má dost křehké dřevo a při poranění touhle dobou by moc tekla.A nebojte, až ty větve povyrostou, tak se vám vahou plodů skloní dolů. Mám u Hanity také kmen 150cm, aspoň pod ní poněkud ohnutá mohu projít wink.     Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 248.220 (?), 17.3.2021 21:07

ps - a navíc, poku chcete přidat větvičky někam dolů, tak i v případě ujmutí nijak neporostou, protože budou oproti horním moc malé, ty horní výhony budou dominantní. A velké větve tam naroubovat (jako třeba na vánoční stromeček) nemůžete.           L.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 168.103 (?), 18.3.2021 8:30

to je ten hlavní důvod, proč bych se třeba já, pane Solide, do přiroubování roubů do spodní části kmene nepouštěl. Nejvíc živin jde do horních částí stromu. Rouby někde dole, pokud se vůbec ujmou, bez ohledu na to, jaký způsob roubování zvolíte, nebudou mít dostatek výživy a porostou pomalu. Nikdy z nich nenaroste plnohodnotný obrost, jak si možná představujete, jako v horních patrech koruny. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 103.196 (?), 17.3.2021 22:26

Takýmto spôsobom sa vrublovalo v Starovekom Ríme, a neskor v stredoveku. Do kmeňa sa navrtala diera, vložil vrúbeľ a zamazalo hlinou.

Dnešné metódy su oveľa uspesnejšie v ujatelnosti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 91.196 (?), 18.3.2021 10:21

Klidně to zkuste-nejprve dobře očistíte kmen-kartáčem, prach ometete smetáčkem-štětcem a omyjete, postříkate potravinářským lihem. Otvory pod ideálním úhlem 45 stupňú, nepříliš hluboké, vrtákem odpovídajícím o cca 1mm menším. Za použití i aku vrtačky, na nejmenší rychlost-prevence spálení tkání. Ještě lepší je jít na to ručním nebozezem. Na obmáznutí okolí ranek a zakrácených vrcholků roubů št.vosk, případně naředěný bílý latex.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Kouří do místnosti29.5.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.5.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika