Lipnická švestka



Efs - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (95) - 104.254 (?)
27.5.2020 21:02

Mám snad sedmiletou (také na SJ), mocný strom, podnož sice slabší, několikrát hojně kvetla, lež zatím jsem trnku neochutnal. Zkoušel jsem naroubovat na myrobalán, ale zatím je na úrodu brzy. Asi půjde ven, jen zabírá místo.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  16,  17,  18,  19,  20  >   
                     
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 38.27 (?), 23.4.2020 11:43

Když se seznámíte s genezí odrůdy, pak zjistíte, že oba rodiče se používají jednak jako podnože a jednak jako surovina do kvasu k pálení. Dle mé zkušenosti St. Julien donutím k vysoké plodnosti tím, že výhony nasazované v ostrém úhlu vzhůru ohnu v červenci do vodorovné a pak už jen čekám. Ze St.Julien jsou povidla sladká a pokud je trochu nezkaramelizujete, jsou chuťově fádní. Wangenheimova je trochu více švestka, ale stále nemá tu kvalitu pravé švestky domácí. Taky potřebuje regulaci úhlu nasazení větví vykloněním a upuštění od řezu (s vyjímkou nevhodně nasazených celých větví a přestárlých odplozených konců).

Druhou věcí je, že se dá množit i kopčením, tedy pokud se Vám nezdá afinita a bojíte se, že inkompatibilní roubovanec se vylomí, pak můžete zkusit stromek zpravokořenit.  Nad patou štěpu nyní naříznete několikrát svisle kůru až do hloubky lýka (zářezy cca 2-3 cm od sebe) a obalíte černou PVC folií. Jakmile se začne tvořit kalus, odstraníte PVC folii a nakopčíte zeminu.  Z juvenilního kalusu pak pod úrovní povrchu stále vlhkého substrátu začnou vyrážet kořínky. Pozor, pokud bude substrát občas prosychat, může meristém místo kořínků začít vytvářed výmladky (růstové vrcholy místo kořenových špiček).

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 11.178 (?), 23.4.2020 14:34

Jo zkuste to reklamovat. Reklamovat jde všechno! Stačí být vytrvalý a dostatečně otrlý. Oni pak většinou nevydrží a čapnou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 208.117 (?), 24.4.2020 21:23

je to vždycky tak trochu loterie

sadil jsem do sadu před 10ti lety 21 slivoní, 7x wangeheimova,  7x Stanley 7x Durancie,

wangeheimova a stanley plodí každý rok pravidelně od 4-5 roku, Durancie až po těch 8-10ti letech zarodily, předtím jen mírně, ale letos za to ani květ

některíé stanley mi částečně proschly asi předloni, wangeheim a duranzie to nepotkalo, takže loterie

stanley je sladká hmota, duranzie a wangeheim je daleko lepší na pálení

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 208.117 (?), 25.4.2020 13:09

nasadil jsem před 8mi lety dva špendlíky žluté, předrostly o 2r dříve zasazene wangeheimovy a plodí pravidelně. letos záplava květů


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 42.96 (?), 25.5.2020 10:27

Rodí tady někomu již pětiletá Lipnická švestka na Julienu? Mám dvě Lipnické již pátým rokem a ještě jsem na ní neviděl ani jeden plod.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Štěpánka.3 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (133) - 191.230 (?), 25.5.2020 19:43
Sázela jsem dvě na podzim 2015. Jedna měla loni pár prvních plodů, letos budou mít něco málo obě. Stromky mi nerostou nijak bujně, ale možná je to i problémy s roztoči. Mají však mizerný srůst s podnoží, jaká bude životnost stromků, netuším.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 43.25 (?), 26.5.2020 9:36

S tou podnoží jsem na to úplně stejně. Podnož je stále zakrslá. Bujně mi také nerostou, ale to bude tou podnoží. Dvakrát do roka přihnojuji a stále jsem na tom stejně. Jiné stromy co mám na myrobánu rodily již druhým rokem po výsadbě a růstově jsou úplně někde jinde. Lipnická je stále zakrslá bez úrody a s podnoží, která je stále bez nějaké výrazné změny růstu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 11.228 (?), 26.5.2020 10:19

Zkušenosti s Lipnickou na St. Julienu jsou dobře popsány v diskuzi na zah... a.online ve vlákně "Jak jste spokojeni s Lipnickou" Včetně reakce na špatný srůst s podnoží

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Efs - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (95) - 104.254 (?), 27.5.2020 21:02

Mám snad sedmiletou (také na SJ), mocný strom, podnož sice slabší, několikrát hojně kvetla, lež zatím jsem trnku neochutnal. Zkoušel jsem naroubovat na myrobalán, ale zatím je na úrodu brzy. Asi půjde ven, jen zabírá místo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 133.224 (?), 29.5.2020 15:50

Zasazena jaro 2016. V první ochutnávce předloni bylo pár plodů, loni tři plody, letos žádný. Hlavní vrchol pod zastřižením chytil nějakou nekrozu kůry, takže snížení a pokus o náhradní terminál. Bohužel, choroba zase postoupila, švestka zůstává nízká, jde do šířky a celkově je to pro ne ztráta času -  to není švestka na jídlo,  ale na kvas. Katinka a Čačanky jsou obalené, Ontario a renkloda pár plodů. Oblast Slánsko.

Host xxx.xxx.185.138

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  16,  17,  18,  19,  20  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika