Jakou mirabelku



Jan pěstitel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (243) - 227.84 (?)
11.3.2013 17:20
Já bych vsadil na nancyskou, bellamiru mám, ale řeknu to naprosto otevřeně. V mých podmínkách bych z německého šlechtění doporučil pouze pološvestku hanitu. Mám jich celkem dost druhů na porovnání a ty co ne tak s těmi májí zkušenosti zase jiní známí z mého okolí. Nechci žádné odrůdě křivdit, některé mají i kvalitní plody, ale náchylnost k houbovým chorobám dřeva to nevyváží, o tom jsem se letos znovu přesvědčil... Úplně stejně jako když raní mrtvice meruňku, když se ucpou pletiva, tak s tímto novošlechtěním je to stejné. :-(
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
            
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 93.3 (?), 11.3.2013 11:41

nevím jak je to s opylováním, ale jedna paní se ptala, zda by mohla mirabelka opylit slívu nebo čyngli co má-aby jí plodila. Takže když tam dám Bellamiru, bude pak ta slíva (ryngle) plodit, opylí jí? díky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 88.38 (?), 11.3.2013 16:30

Je velká pravděpodobnost, že Bellamira opýlí sousedčinu slívu, či ryngli, za předpokladu, že stromky nebudou mít mezi sebou překážku npř.dům, či jiné stavení, budou blízko sebe.Ideálně by byly po větru, s blízkostí včelích úlů.Obě jsou prunus domestica, a vzájemná inkompatibilita(fujsmiley,zní to jako nemoc) mi není známa.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 93.3 (?), 11.3.2013 16:55

mezi nimi je jen 3m jablon nic vic, díky za info

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 88.38 (?), 11.3.2013 14:08

Né každý má tu možnost ochutnat plody odrůdy, kterou chceme koupit.Proto nám nezbývá než se nechat nalákat recenzemi, přehnanými referencemi prodejců, i někdy umně vytvořenými fotografiemi.Snímky plodů se liší web od webu, a někdy dost podstatně.Průběžně se nechávám ovlivňovat také, ale s vědomím, že né vždy je argument pravdivý.Proto k této problematice přistupuju metodou zprůměrováním informací od různých zdroju, a dávám důraz na zdroje, pěstitelé tady na portálu, nebo z odborných článků časopisů od autorů, kteří pracují v oboru-doc.J.Sus, pan Jaromír Fisher.

Například zmíněný pan Sus hodně chválí, a kladně hodnotí mirabelku Bellamira, a viděl jsem vyfoceny plody, které byly zbarveny až do oranžova.Psal cituji" Plody se při sklizni běžně vybarvují do žlutozelené barvy, ale protože nepadají, mohou se nechat na stromech až několik týdnů.Přezrálé se pak vybarvují do oranžova a mají mimořádně výsoký obsah cukru(28-30%).Jsou skutečným dezertem, ale využívají se s výhodou i na pálení.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 11.3.2013 16:27

Vidím, že názor pana Boštičky ne a ne padnout na úrodnou půdu a dokonce i pan rosti&slavík se už dostal do tábora Bellamiřanů, i když s určitými logickými výhradami. Škoda, že pan Boštička nepřipojí ještě nějaký aktuálnější názor. Třeba byl s Bellamirou v minulém roce už spokojenější. smiley

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.2 (?), 11.3.2013 17:00

Nepatrně offtopic:

-- i někdy umně vytvořenými fotografiemi --

Ve zmíněném katalogu Sieberz jsem detailně prohlédl obrázek hroznovité borůvky. Stejný motiv hrozínku plodů se tam opakoval 8x, z toho dva byly zrcadlově obrácené. Nekomentuju. Pokud jde o tu mirabelku, prostě jsem pod vlivem šarky zanedbal sázení slivoní. V mládí jsme všude možně koncem léta okusovali všelijaké slívy, ryngle a blumy. Dnes nemám na zahradě skoro nic a teprve potupné kupování povidel v obchodu mně donutilo se rozhlédnout a zjistit, že to s tou šarkou zase není až tak strašlivé.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 81.144 (?), 22.8.2022 20:49
Bellamiru pěstuju nějaký ten pátek a je hodně citlivá na moniliovou hnilobu plodů. Přitom s úžehem v květu nikdy nejsou problémy. V tuto dobu už má nějakou cukernatost, ale chuti moc nepobrala a letos znovu nedozraje. V aktuálních deštích plody praskají na stromech. Přitom třeba Wazonova renkloda zatím odolává. Bellamira je spíš na konzervování, má dost tuhé plody. To že bych z nich někdy vyrobil jednodruhovou pálenku asi nebude pravda. Stromy nerostou moc silně a byla by na to potřeba velká plantáž.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Jan pěstitel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (243) - 227.84 (?), 11.3.2013 17:20
Já bych vsadil na nancyskou, bellamiru mám, ale řeknu to naprosto otevřeně. V mých podmínkách bych z německého šlechtění doporučil pouze pološvestku hanitu. Mám jich celkem dost druhů na porovnání a ty co ne tak s těmi májí zkušenosti zase jiní známí z mého okolí. Nechci žádné odrůdě křivdit, některé mají i kvalitní plody, ale náchylnost k houbovým chorobám dřeva to nevyváží, o tom jsem se letos znovu přesvědčil... Úplně stejně jako když raní mrtvice meruňku, když se ucpou pletiva, tak s tímto novošlechtěním je to stejné. :-(
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 88.38 (?), 11.3.2013 18:11

I když jsou zkušenosti z cizími mirabelkami zatím nevelké, tak přesto si troufám tvrdit že je to pořád prunus domestica-švestka, která na rozdíl od prunus armeniaca-meruňka pravděpodobně ucpávaním pletiv netrpí, nebo o tom zatím nevím.

Hanita je jistě výborná odrůda, ale je třeba mít odrůdovou rozmanitost, takže jsem i na svou zahradu zařadil kromě kvalitních slivoní, švestek,pološvestek, renklody,i kvalitní mirabelku, a žlutou švestku o které jsem si myslel, že vznikla ze špendlíku, ale už jsem se informoval, a Tipala ze špendlíku nepocházífrown.Zatím jen japonským slivoním, pluotum,plumcotum úspěšně odolávám.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Jan pěstitel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (243) - 230.44 (?), 11.3.2013 18:42

O tom ucpávání pletiv u nově šlechtěných jsem četl pojednání už před delší dobou a tak jak se naplno projevily monilie napadající dřevo, tak tomuhle už věřím taky a v tom pojednání se psalo, že hlavně velkoplodé odrůdy na to ucpávání budou hodně náchylné. Už ten článek asi nemám, ale možná ho ještě na netu najdu.

Tipalu jsem mohl pořídit už před dvěmi nebo třemi roky, ale její plody u známého mě nijak moc nepřesvedčily tak jsem ji vzdal. Špendlíku se rovnat nemůže...

Každopádně já už jsem si svoje odsadil, co pojde to pojde a co vydrží to vydrží. Další výsadby nechám příští generaci a třeba bude mít lepší výběr než je dnes a třeba se vrátí k našim původním odrůdám...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika