Cacansku lepoticu alebo Stanley?



host - 198.185 (?)
3.1.2022 22:02

Podobné vady ako Lepotica začal bohužiaľ vykazovať už aj Stanley. Nejaká hniloba občas napadá jednotlivé púčiky a odtiaľ cez púčik postupne prechádza do dreva. Zväčša po zime už musím ošetrovať Stanley aj Lepoticu. Toptaste a Č. rodná sú zatiaľ ok, ale sú o niečo mladšie, tiež ich po zime poriadne prehliadnem. Hnilobu vyrezávam žabkou, rany omývam octom a natieram balzamom. Niekedy musím aj dosť hlboko, čo je škoda, ale zatiaľ táto procedúra pomáha. Rany sa zaceľujú a kostrové konáre sa zatiaľ darí zachraňovať - za predpokladu, že objavím hnilobu včas. Uvidím čo ďalšie roky, či sú to len nejaké detské bolesti, alebo je to väčší problém. V čom sa tieto odrody od seba líšia je, že rovnako stará Lepotica vs. Stanley má menšiu korunu, je taká kompaktnejšia, vstúpila do rodivosti o trochu skôr a výraznejšie s násadou kvetov utlmila rast. Je oproti Stanley menej náročná na rez. Stanley sa stále tlačí do neba, rastie bujnejšie. Minulý rok som ochutnal aj prvých pár plodov Lepotice a boli celkom chutné, veľmi jemna sladkosť, príjemná chuť. U mňa boli na konzum 27.-28.8. Ako reakciu na jarné mrazy, ktoré u mňa spoľahlivo likvidujú slivky v kvete som minulý rok vysadil na skúšku ešte aj Wangenheimovu, tak uvidíme či sa bude nnejak líšiť od tých sliviek čo už mám. Igor      

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
               
host - 136.68 (?), 27.3.2021 10:00

Na kompoty je podľa mňa už keď tak vďaka svojej konzistencií lepšia Najbolja, a na džem je lepotica málo sladká. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 28.3.2021 11:10

Hoši, moc přemejšlíte. V e-shopech je různých odrůd švestek víc než dost. Pořiďte si jednu z nich, aby zrála před Toptaste a hotovo. Na výběr máte napřiklad Hanitu, Hanku, Kalipso (Calypso), Polinku, Carpatin, Tegeru, Katinku, Topstar, Topfive a jistě je jich je ještě mnohem víc. Švestek budete mít dost a nebudou určitě horší než Čačanská lepotica. Když do květu stříknete "Mospikem", tak úroda bude i bez Čačanské lepotice. A když náhodou květy zmrznou, nebo bude v době kvetení hnusně, tak vám stejně žádný doporučený opylovač nepomůže. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 234.44 (?), 28.3.2021 21:54

Džem sa dosladzuje cukrom. Nie je to lekvár. Čačanská lepotica je na džem výborná.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 136.68 (?), 27.3.2021 9:57

Jojo mi odišlo ešte skôr ako stihlo priniesť prvú úrodu. Napriek tomu obzvlášt tieto dve odrody stále propaguje najvplyvnejší slovenský ovocinár prof. Hričovský v televíznych reláciách. A nikdy nezabudne dodať že v ktorej,,renomovanej ovocnej škôlke" treba stromčeky nakúpiť. A keďže Hričovský je na slovensku vnímaný skoro ako poloboh tak pestovatelia stále o dušu nakupujú Lepotice a Jojo a potom sa nečudujem keď z každej strany počúvam ako dnešné stromčeky a ovocia stoja za hov..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 198.185 (?), 19.5.2021 22:02

V teplej polohe je asi jedno či Lepotica alebo Stanley, ale u mňa v chladnej polohe SV Slovenska, síce iba 320 m n.m., ale mrazová kotlina, už 2. rok po sebe 4-ročná Lepotica trpí po zime na mrazové trhliny na konároch a kmienku a mrazové trhliny potom napadajú hubové choroby - musel som minulý rok nanovo zapestovávať terminál a ďalší bočný konár u Lepotice úplne odrezať, tento rok po zime - opäť prasklina, tentokrát na kmeni, ošetrené balzamom. Vedľa Lepotice rastie rovnako starý Stanley, sadený s Lepoticou súčasne - Stanley nemá absolútne žiadne poškodenia. Vedľa Stanleyho rastie Toptaste, o pol roka mladší ako Stanley/Lepotica a tiež je úplne v pohode, bez poškodení. Vedľa Lepotice rastie o rok mladšia Čačanská rodná a tá je tiež bez poškodení. O všetky stromy sa starám rovnako, v rovnakých termínoch režem, vápnim, hnojím + na zimu vápnim kmene, ale bohužiaľ, Lepotica vychádza v porovnaní s ostatnými ako najslabšia, náchylnejšia na poškodenia. Asi je to fakt slivka do teplejších polôh... a môžu o nej písať, že je v dreve odolná voči mrazom. Proste nie je. Igor  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 198.185 (?), 3.1.2022 22:02

Podobné vady ako Lepotica začal bohužiaľ vykazovať už aj Stanley. Nejaká hniloba občas napadá jednotlivé púčiky a odtiaľ cez púčik postupne prechádza do dreva. Zväčša po zime už musím ošetrovať Stanley aj Lepoticu. Toptaste a Č. rodná sú zatiaľ ok, ale sú o niečo mladšie, tiež ich po zime poriadne prehliadnem. Hnilobu vyrezávam žabkou, rany omývam octom a natieram balzamom. Niekedy musím aj dosť hlboko, čo je škoda, ale zatiaľ táto procedúra pomáha. Rany sa zaceľujú a kostrové konáre sa zatiaľ darí zachraňovať - za predpokladu, že objavím hnilobu včas. Uvidím čo ďalšie roky, či sú to len nejaké detské bolesti, alebo je to väčší problém. V čom sa tieto odrody od seba líšia je, že rovnako stará Lepotica vs. Stanley má menšiu korunu, je taká kompaktnejšia, vstúpila do rodivosti o trochu skôr a výraznejšie s násadou kvetov utlmila rast. Je oproti Stanley menej náročná na rez. Stanley sa stále tlačí do neba, rastie bujnejšie. Minulý rok som ochutnal aj prvých pár plodov Lepotice a boli celkom chutné, veľmi jemna sladkosť, príjemná chuť. U mňa boli na konzum 27.-28.8. Ako reakciu na jarné mrazy, ktoré u mňa spoľahlivo likvidujú slivky v kvete som minulý rok vysadil na skúšku ešte aj Wangenheimovu, tak uvidíme či sa bude nnejak líšiť od tých sliviek čo už mám. Igor      

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 11.241 (?), 4.1.2022 13:35
Tá nejaká hniloba, ktorá napáda púčiky bude veľmi pravdepodobne monilia laxa. Rodičia mali kedysi Lepoticu v omnoho tvrdšej lokalite v podtatranskej kotline, 730 m/m. Dozrievala tam až koncom augusta, ale nebol s ňou žiaden problém a slivky boli chutné. Prežívala aj kruté zimy. Tažko hodnotiť podľa jedného stromu. Na nejaký podložený názor o tom aké má odroda vlastnosti, by bolo treba aspoň 10 stromov. Inak štatisticky je to výstrel do vzduchu.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 234.97 (?), 19.1.2022 19:43

Čačanskú lepoticu doporučujem zasadiť. Netrpí moníliou plodov ani šarkou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
ITBrno - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (89) - 198.91 (?), 18.4.2022 21:41

za mne je vynikající Švestka 'Kalipso' - kříženec Čačanské Lepotice a Opálu. Je to ranná odrúda, ale nebudete zklamáni. 

Švestka 'Kalipso' - kříženec Čačanské Lepotice a Opálu
Švestka 'Kalipso' - kříženec Čačanské Lepotice a Opálu
18.04.2022
18.04.2022
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 19.4.2022 12:27

To Vám klidně věřím, pane ITB, Kalipso nemám pořádně vyzkoušené. Starý stromek živořil, tak tady mám nový a navíc rouby na více místech.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika