Připojit reakci
Text příspěvku, ke kterému připojujete reakci:

Dobrý deň, oživím starú tému. Chcem sa opýtať, či je to skutočne až tak veľký problém, ak stratifikáciu začnem povedzme ešte v lete a ukončím ju ešte koncom jesene (podzim)? Chápem, že sa všetci snažia (prečítal som si dnes všetky témy o stratifikácii 10 strán dozadu a ďakujem Vám všetkým za úžasné informácie!!!) to načasovať tak, aby sa stratifikovalo cez zimu a hneď zjari sa mladé semenáče mohli vysadiť na záhon, ale čo ak mi rastliny vyklíčia skôr? Je to na veľkú škodu rastlín, alebo to komplikuje život iba pestovateľovi? To druhé by som ešte skusol. Narazil som na rôzne názory pri prechádzaní tém: 1. že rastliny sa cez zimu vysilia a zahynú, ďalej, 2. že sa budú ťahať za svetlom a budú vytiahnuté a to asi nie je dobré?!?, ďalej, 3. že musia byť v nejakom skleníčku s riadenou klímou, aby prežili zimu. Čo z toho je prosím najrelevantnejšie? 

Som amatér. Chcel by som si výhľadovo vypestovať semenáče čerešne-vtáčnice a tie skúsiť očkovať v lete budúceho roku očkom višne, na višňu by som chcel cez medzištiepenie časom navrúbľovať čerešňu. V literatúre som našiel info, že kôstka čerešne po založení do pôdy vyklíči za 240-270 dní, stratifikácia sa pri takom komplexnom vysvetľovaní, nie v prípade čerešne, spomína iba ako alternatíva, nie nutnosť. Pred troma týždňami som teda na základe týchto info pár kôstiek divých skorých čerešní založil do kelímku so substrátom, do hĺbky tak 2x priemeru kôstky (info z literatúry), pravidelne zavlažoval (ale nie príliš) a nechal na okne, však 240-270 dní je dlhá doba. Po prečítaní tém o stratifikácii na fóre som pochopil, že musím stratifikovať v chlade a vlhku, takže predvčerom, po 3 týždňoch na okne som kelímky so substrátom a vlhčenými kostkami presunul do chladničky, kde je tých 5°C. Jeden kelímok som nechal aj naďalej na okne, na aké-také porovnanie. Ak by stratifikácia čerešní v chladničke prebehla úspešne a trvala povedzme 90-120 dní, semenáče vyklíčia koncom jesene. Do jari ich musím udržať v byte/dome resp. v pivnici - myslíte, že je to veľký problém? To je to, čo ma najviac zaujíma. Dnes som sa po prečítaní ďalších tém rozhodol aj pre záložný plán. Nazbieral som si ďalšiu porciu kôstok a podľa toho ako dlho bude trvať vyklíčenie prvej várky semien, by som načasoval stratifikáciu druhej dávky, aby som semenáče mohol vysadiť na jar... ale to je len záložný plán. Rád by som vedel názory skusenejších, či semenáče vyklíčené už na jeseň majú šancu prežiť zimu a čo preto spraviť, aby sa tak stalo. Vopred Vám ďakujem za cenné informácie. 

Podotázka: Ak sadenice vyklíčia už v jeseni, budú pripravenejšie na očkovanie v lete ako tie čo vyklíčia až na jar, alebo ani nie? Je vôbec reálne mať čerešňu pripravenú na očkovanie v lete budúceho roka? Myrobalán - nie je problém, pochopil som po prečítaní fóra, vyklíči za 60-90 dní a v lete sa dá očkovať, ale čo čerešňa? Srdečne ďakujem. Igor

Text příspěvku:*
Při psaní textu neukončujte jednotlivé řádky, text se v odstavci zalamuje automaticky.
Obrázek:
Vybrat soubor:
Název:
Popis:
Vkládat lze pouze obrázky typu JPEG a PNG. Maximální rozlišení obrázku je 12 megapixelů (4920x3218 obrazových bodů). Maximální možná velikost obrázku je 10 MB.
Kontrolní řetězec:*Sečtěte prosím číslo 10 a číslo 19.
Výsledek vložte do následujícího políčka:
* Bez vyplnění políček zvýrazněných tučným písmem nebude možné formulář odeslat.
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika