Puklice na rostlinách v kanceláři, jak ji zlikvidovat



walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1749) - 168.103 (?)
22.3.2024 16:12
tak vyloženě puklice to nejsou, ale škůdce je z řádu štítenkovitých, nejznámější je asi štítenka zhoubná. I já se s ní potýkám. Asi nejjednodušší je likvidovat jí mechanicky. Dost taky pomáhá mít rostliny přes léto venku na přímém slunci, ani jedno opatření jí ale nevyhubí stoprocentně. Tyčinky jsem zatím nezkoušel, používal jsem vždy na jaře po přemístění ven postřik s nějakým insekticidem a s olejovou emulzí, která škůdci zalepí dýchací otvory. Pokud má citroník plody, zabalím je před postřikem do mikrotenových sáčků, větší otrhám. Ale nejsem citrusář, ti by mohli mít řešení, nevěřím, že by podobné problémy neměli.Po jarním postřiku pak nechávám citroníky až do podzimu venku, problémy s nějakou štítenkou semtam mám až zase na jaře. Dost proti rozšíření pomáhá i zimování v chladných místnostech. Aktuálně štítenka na snímku a citroník s plody. Mírně flekaté listy jsou poškozené od svilušky chmelové, která mě trápí od podzimu a ze stejného důvodu, jako vy, nechci proti ní použít chemii, citrony používám v kuchyni. Tak stromek zhruba po 2 týdnech sprchuji studenou vodou. Venku pak sviluška zmizí. Walter.
citroník s plody
citroník s plody
štítenka na větvičce
štítenka na větvičce
štítenka na listu
štítenka na listu
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 155.235 (?), 13.3.2024 10:08, zobrazeno: 393x

Dobrý den, v kanceláři se nám s přibývajícím slunečním svitem rozjela na Kalanchoe (kolopejka) a Aloe (tam byla už na podzim)  puklice. Poradíte prosím nějaký aktuálně účinný postrřik než se ným to rozšíří na další rostliny? Určitě bychom to postříkali venku a přes víkend bychom to mohli nechat ve skladu. Děkuji

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Kudibal - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (130) - 85.74 (?), 13.3.2024 16:09

Puklice jsou doslova splachovací. Postřik jim příliš nevadí.

Používají se "insekticidní tyčinky", které se nacpou do hlíny a kytka je přes kořeny nasaje do listů a puklice se tím potom otráví. Pro velké kytky je to drahé. Např. Substral Careo.  Pokud možno jich co nejvíc odstranit mechanicky.  

Otázka je, jestli spíš nevyměnit kytku.Možná to vyjde levněji, pokud k ní nemáte příliš silné citové pouto.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 228.21 (?), 22.3.2024 14:54

Dobrý den,

připíchnu se s dovolením k příspěvku. Řeším ten samý případ, ale na 2 citronovnících, ke kterým mám velký citový vztah. Doporučujete i pro ně "insekticidní tyčinky"? Jednou bych ráda plody jedla, tak se obávám přílišné chemie.

Moc díky za odpověď. Šárka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1749) - 168.103 (?), 22.3.2024 16:12
tak vyloženě puklice to nejsou, ale škůdce je z řádu štítenkovitých, nejznámější je asi štítenka zhoubná. I já se s ní potýkám. Asi nejjednodušší je likvidovat jí mechanicky. Dost taky pomáhá mít rostliny přes léto venku na přímém slunci, ani jedno opatření jí ale nevyhubí stoprocentně. Tyčinky jsem zatím nezkoušel, používal jsem vždy na jaře po přemístění ven postřik s nějakým insekticidem a s olejovou emulzí, která škůdci zalepí dýchací otvory. Pokud má citroník plody, zabalím je před postřikem do mikrotenových sáčků, větší otrhám. Ale nejsem citrusář, ti by mohli mít řešení, nevěřím, že by podobné problémy neměli.Po jarním postřiku pak nechávám citroníky až do podzimu venku, problémy s nějakou štítenkou semtam mám až zase na jaře. Dost proti rozšíření pomáhá i zimování v chladných místnostech. Aktuálně štítenka na snímku a citroník s plody. Mírně flekaté listy jsou poškozené od svilušky chmelové, která mě trápí od podzimu a ze stejného důvodu, jako vy, nechci proti ní použít chemii, citrony používám v kuchyni. Tak stromek zhruba po 2 týdnech sprchuji studenou vodou. Venku pak sviluška zmizí. Walter.
citroník s plody
citroník s plody
štítenka na větvičce
štítenka na větvičce
štítenka na listu
štítenka na listu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 81.144 (?), 22.3.2024 19:09
Citroníky dávám přes léto na balkon, do přízemí je už kvůli velikosti nepřenesu. Před zimou jsem dával jeden postřik a do jara se doma rozjela. Loni jsem dal dva první Mospilan a druhý Sanium Ultra s odstupem jednoho týdne. Ojediněle se mi aktuálně nějaké menší ložisko začalo vyskytovat, ale tyto lázně byly hodně účinné. Možná přidat ještě třetí postřik a byl by klid úplně. ;-)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 81.144 (?), 22.3.2024 19:11
Málem bych nenapsal, že je velmi důležité vysledovat, kdy se puklice začíná rozlézat a v tu dobu stříkat.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 248.148 (?), 22.3.2024 21:15

Jestli jí tam nemáte mnoho, tak ji zkuste setřít vatovým tamponem na špejli, který namočíte v lihu (dříve byl na to specielní přípravek Savel). Po cca 10-14ti dnech zopakovat.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 250.237 (?), 22.3.2024 22:13

Na citrusy používám Calypso, to se už ale nedá v malém koupit. Jako náhrada poslouží Mospilan. Bohatě nastříkám, zároveň tím zaleju a zabalím na pár dnů i s květináčem a podmiskou do PE folie. Docela to funguje.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 81.144 (?), 23.3.2024 6:48
Já se na mnoho let zbavil puklice ještě Reldanem ten už ale není k sehnání vůbec. Už pár roků ty citrusy mám, takže když se ta očista podaří, stačí pak už jen menší případná údržba během roku klidně něčím bio. Ale je nutné dělat kontrolu a pohlídat si to.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 228.21 (?), 26.3.2024 13:57

Moc všem děkuji za rady a přeji krásné jaro. Šárka :)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika