Glejotok na maliníku?



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?)
3.1.2012 12:01

Ostříhání konečků lednoletých výhonů, které na podzim přinesly plody, je, myslím, správné. Tyto úseky by letošní léto již neplodily.
   Jinak jsem trochu zmatený v pojmech. Stromečky, větve a větvičky, to u malin neznám. Taky větve (?) malin 5 cm v průměru jsem neviděl

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
Lenka 22 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (122) - 121.214 (?), 2.1.2012 12:48, zobrazeno: 14128x

Prosím zkušené o vyjádření, zda na maliníku může být glejotok. Malinám jsem nevěnovala žádnou péči, zanedbala jsem je a rodily jako divé v létě a na podzim až do listopadu dva roky po sobě. Myslím, že to byla nějaká z odrůd Zeva. Keříky vypadají spíše jako stromečky, ale na větvích jsem při přesazování (na konci prosince) objevila něco jako glejotok, ze kterého bude rašit. Větve jsou rozpraskané. Je to glejotok, nebo se jedná o nějakého škůdce? Větve vypadají doslova nechtuně, jako s nádory, ale úroda byla výborná a chutná. Mám tyto větve ostříhat? Maliník vypadá jako malý stromek. 2 roky jsem do něj nezasahovala a teď chci dát maliniště do pořádku. Ty "nádory" jsou pouze u jednoho druhu maliny. Pokud je to škůdce, tak to všechno raději ostříhám. Nechci si zaneřádit nové maliniště. Pokud má někdo zkušenost s podobným vzhledem maliníku, poštete prosím, svoji zkušenost.Děkuji. Lenka

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 2.1.2012 14:08

Nevím jestli dobře rozumím a čemu říkáte glejotok, ze kterého bude rašit.. Rozpraskaná a olupující se pokožka výhonů maliníků je normální. Nádorovitě vypadající stluštění jsou způsobené hálkami bejlomorky maliníkové. Takové výhony je dobré odstranit u země nebo seříznout pod hálkou.
  Keříky vypadající jako stromečky, to si neumím představit. Asi byste je měla vyfotit

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Lenka 22 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (122) - 121.214 (?), 2.1.2012 23:21

Děkuji za odpověď. Vyfotím i ty nádory i stromeček.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 5.149 (?), 3.1.2012 0:53

Maliník rodí na jednoletých výhonech. Takže všechny výhony, které letos rodily se mají u země ustřihnout ať už jsou nemocné nebo napadené bejlomorkou. Čím dříve se toto opatření po sklizni udělá, tím menší je nebezpečí šíření jakýchkoliv nemocí a škůdců.Letos Vám budou rodit jen výhony, které vyrostly loni a ty vesměs nejsou prozatím moc rozvětveny a nevypadají jako stromečky. Předpokládám, že nemáte remonantní odrůdu, tj. odrůdu, která rodí 2 x ročně a většinou se stříhá tak, aby měla kvalitní úrodu na podzim.

           Mr Big

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 5.149 (?), 3.1.2012 0:55

Promiňte, měl jsem napsat loni rodily.

     Mr Big

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Lenka 22 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (122) - 121.214 (?), 3.1.2012 11:16

Mám odrůdu, která rodí dva krát do roka a největší úroda je v září. Právě na této odrůdě mám ty nádory. Právě, že nevím, jak ji mám stříhat. Tak jsem ostříhala pouze konečky kde byly maliny. Někde jsem četla, že tyto maliny se nesestřihávají. Když jsem je kdysi ostříhala na 30 cm, tak jsem na nich neměla nic.Tyto maliny vůbec nemají ostny. Ostříhala jsem pouze to, co vypadalo jako suché větve.  Na ostružníku jsem také ostříhala pouze větvičky kdy byly plody, ale ne celé větve.. Nové větve mají v průměru 5 cm a tak se bojím je ostříhat, abych se nezbavila příští odrůdy. Viděla jsem, že sousedod maminky je stříhal na tažen jako vinič. Pak mám maliny, které mají husté ostny a píchají. Ty jsem ostříhala na 30 cm od země. Ty ale nerodí 2x.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 3.1.2012 12:01

Ostříhání konečků lednoletých výhonů, které na podzim přinesly plody, je, myslím, správné. Tyto úseky by letošní léto již neplodily.
   Jinak jsem trochu zmatený v pojmech. Stromečky, větve a větvičky, to u malin neznám. Taky větve (?) malin 5 cm v průměru jsem neviděl

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 220.54 (?), 3.1.2012 14:24

Lenko, mohu se zeptat, co to máte za ostružiník, že má "nové větve 5cm v průměru"? Můj Thornfree má tak 2cm.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Lenka 22 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (122) - 121.214 (?), 3.1.2012 22:16

Pane Vysloužil, nedostala jsem se k nafocení. Neměla jsem nabité baterky do foťáku. Uznávám, že moje terminologie je laická. Pak popíšu, k fotkám, co je stromeček. Možno je to v pořádku a jenom porovnávám mé maliny s těmi, co má moje maminka. Ty jsou jako pruty. Ale ani v lese jsem neviděla takový vzled malin.Možná maliny co rodí 2x, mají tak vypadat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 5.149 (?), 3.1.2012 12:48

  Takový malý návod jak stříhat remonantní odrůdy:

1.Pokud chcete dvě sklizně (na jaře a na podzim) tak se prut na kterém byly maliny uřízne pod místem kde byly plody.Na tomto výhonu pak vypučí nové větvičky na kterých budou plody. Po podzimní sklizni se tento prut odstřihne u země.Sklizeň na podzim je slabší.

2.Remonantní maliny se také pěstují pro vysoku podzimní sklizeň. V tomto případě se v zimě uříznou všechny pruty až u země, maliník by měl na jaře mohutně vypučet a na těchto nových prutech by měla být bohatá podzimní úroda (já osobně s tímto nemám zkušenosti).

Pokud máte na prutech nádory je nutno odstřihnout pod nádory a vršky spálit.

Ostružiny-staré odplozené pruty se uříznou u země, délka nových prutů se upraví až na jaře dle konstrukce ev. se odstraní zmrzlé části.

Pokud jde o ty píchající maliny tak by bylo vhodné vědět odrůdu (jestli to není například malinoostružina). Mně ale všechny maliny píchají, když se o ně otřu, tak mívám pěkný šrám.

           Mr Big

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika