Jak vypadá váš skleník snů?



host - 168.29 (?)
11.6.2020 18:22

zeminu jsem vyvážel každý rok, zhruba 7-8cm vrstvu, zpravidla v lednu už je pěkně suchá, část přesil přes síto, nejsou v ní žížaly a dál zužitkoval v průběhu roku, zbytek na venkovní záhony a stejnou vrstvu kompostu s králičím hnojem pak dodávám. Walter

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Stránky: 1,  2,  3   
Elen. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (158) - 126.28 (?), 28.5.2020 15:40, zobrazeno: 8442x

Chtěla bych se zeptat zahrádkářů, kteří mají zkušenosti se skleníkem, jaký skleník a proč by si vybrali, kdyby měli možnost stavět nový. Co se osvědčilo, co ne, co nezanedbat a na co dát pozor.

Přemýšlím totiž o pořízení skleníku a říkám si “když už, tak už”: terén zahrady by umožňoval mít skoro celou severní stranu zapuštěnou do země, východ částečně zapuštěný, jih a západ celý prosklený, pultová střecha klopená na jih. Slibuji si od toho, že sezóna by se v takovém skleníku mohla výrazně prodloužit i bezpřitápění. Máte prosím zkušenosti s podobným skleníkem?

Díky, Elen

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Elen. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (158) - 126.28 (?), 11.6.2020 9:31

Přesunuji sem konverzaci z vlákna "Sklízíte už někdo pór?", protože se stočila ke skleníku. Třeba se přidá i někdo další. 

Elen: Díky za reakce. Není to poprvé, co končím u - na to bych potřebovala skleník. Možná časem i bude, škoda, že nikdo nechce přispět do mého zdejšího tématu Jak vypadá váš skleník snů crying

Walter: no ano, četl jsem váš příspěvek, jenže on asi bude problém v tom, že asi skoro všichni mají klasický sériově vyráběný skleník, včetně mě, postavený na rovině nebo v mírném svahu s podezdívkou dorovnávající do roviny. Takže asi nemají zkušenosti. Sériových skleníků je slušný výběr, většinou nepříliš problematická montáž, také náhradní skleněné výplně jsou k sehnání. Dále je třeba počítat s tím, že nejvíce světla je ve skleníku průsvitném ze všech stran. Neznám podmínky na vaší zahradě, ale pokud by to šlo, přimlouval bych se za tu klasiku. Já sám, jsem příliš nepřemýšlel, jaký bych chtěl skleník. Prostě už žádný fóliák, ale jednoduchý smontovatelný skleník aspoň 10m2,ze skla, přišroubovaný k jednoduché podezdívce z podhrabových desek. Mám ho přes 20 let a rozhodně mi vrátil všechno, co jsem do něj investoval. Můj výběr byl dobrý a neměnil bych. I když... už za rok jsem věděl, že jeden skleník mi nestačí, přeci se musí rostliny střídat. A tak mám skleníky dva. Zdraví Walter

Elen: Waltře, možná jsem to blbě napsala, já bych stála o JAKÉKOLIV informace a zkušenosti kolem skleníků. Místní vlákna jsem už dost pročetla...

Vlastně váhám mezi obyčeným levným bez základů a pořádným, zakopaným s dobrou izolací. Prostě buď co nejjednodušší na montáž a běžný sériový s tím, že to ale bude jen ochrana před větrem a deštěm v sezóně, a během přízemních mrazíků bude promrzat a rajčata tam přijdou nejdřív koncem dubna a stejně kolem nich zas budu tancovat se zakrýváním a svíčkama proti mrazům, což je právě to, čemu se chci vyhnout. Nebo jestli má cenu si rozrýt půl zahrady a investovat spoustu peněz do zakopaného se silnějším polykarbonátem, příp. dvojsklem, kde (odhadem) by mohlo mrznout jen v lednu a únoru. 

Ještě se zeptám, jestli máte chuť diskutovat wink, jak to děláte s vyvážením hlíny? Manžel se toho bojí, že nebude mít s věkem sílu to zvládat...

Díky moc, Elen

Walter: Myslím si, že už jste rozhodnutá-pro tu kvalitnější variantu, tak s tím opravdu osobní zkušenost nemám a asi bych do toho nešel. K tomu vyvážení hlíny, donedávna jsem to dělal, teď přijdou na řadu mladí, chtějí-li, abych jim něco vypěstoval. Mě těžká břemena doktor zakázal. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 133.224 (?), 11.6.2020 11:26

Zapuštěný tu popisovala EvaT, ale taky si hraje se svíčkami a netkanou textilií.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Elen. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (158) - 126.28 (?), 11.6.2020 13:07

Ano, vím, že Eva T. má částečně zapuštěný skleník, ale konkrétně info k němu jsem přímo nenašla, možná je to tak porůznu v těch rajčatových tématech.

Waltře, a kdybyste se měl znovu rozhodovat, šel byste zase do dvou skleníků nebo raději do jednoho velkého? Znovu do skla, nebo do polykarbonátu? Jak často hlínu vyvážíte, ob rok?

Ten zapuštěný je můj vysněný, proto název tohoto vlákna. Z praktických a pragmatických důvodů to ale spíš vidím na klasiku, jen tak přemítám, jak moc si tím nezatepleným oproti ne-skleníkovému pěstování pomůžu. Mám dvě menší polykarbonátová pařeniště, na saláty, kedlubny a papriky zatím stačí.

Elen

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1695) - 168.103 (?), 11.6.2020 14:41

všechno má své pro a proti. Čím větší skleník, tím větší objem vzduchu uvnitř, nepřehřívá se příliš rychle, ale ani tak rychle nevychladne. Zase ale střecha musí být robustnější proti zatížení sněhu. Pro střídání plodin a z důvodu rozšíření škůdců, je lepší mít dva. Na otázku, jak bych se rozhodoval dnes, odpovím, že stejně, 2 skleníky ze skla po cca. 10m2 s co nejjednoduššími základy. Najde se tu spousta lidí, kteří upřednostńují polykarbonát, ale sklo je tradice a zkušenost. Mohl by vám pomoci článek Jak vybrat ten nejlepší skleník na stránkách ZD Dolní Újezd. Od nich jeden skleník mám, druhý jsem si dělal sám. Samozřejmě i já při mrazech zakrývám v skleníku rostliny, zejména v zimě, když skleník užívám místo krechtu na uskladnění pek. zelí, červ. řepy, mrkve, celeru, aj. nebo na jaře, když mám v něm od března sadbu salátu, zelí, květáku, kapusty, kedlubnů. Nepamatuji si ale, že by mi země ve skleníku v zimě komplet promrzla. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 168.29 (?), 11.6.2020 18:22

zeminu jsem vyvážel každý rok, zhruba 7-8cm vrstvu, zpravidla v lednu už je pěkně suchá, část přesil přes síto, nejsou v ní žížaly a dál zužitkoval v průběhu roku, zbytek na venkovní záhony a stejnou vrstvu kompostu s králičím hnojem pak dodávám. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Elen. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (158) - 126.28 (?), 12.6.2020 6:34

Díky Waltře, přečetla jsem doporučené stránky. Kladou tam důraz na pořádný betonový základ – vy jste psal o podhrabových deskách. Možná se zeptám naivně (nejsem stavař) – ale máte je na nějakém základě, nebo prostě jen ty desky? Řešil jste nezámrznou hloubku a tak?

A pak skleník jako krecht – super nápad! Nemám sklep, jen malý skládek, který je příliš teplý, to by bylo další skvělé využití. Zeleninu na uskladnění přesadíte do volné půdy, nebo máte bedny s pískem…? Opravdu to tam nepomrzne, nebo se to nepřehřívá, když v zimě svítí slunce? Elen

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 168.29 (?), 12.6.2020 10:20

záleží na tom, kde skleník bude. Já je mám ve městě v JČ, samozřejmě na venkově v podhůří asi budou teplotní podmínky jiné. Kdysi jsem tu základ z podhrabových desek propagoval, ale schytal jsem to, že na chabý základ doplatím, skleník se zkroutí, popraskají skla,...No kdybych ty skleníky neměl na podhrabových deskách už přes 20 let, nepsal bych to. Ale uznávám, že ne všude mohou být pro to příznivé podmínky.Prostě se mi nechtělo základy betonovat, tak jsem po obvodu postavil jen ty desky, výška 30cm, vyrovnal do roviny, spojil pásovinou a na ně postavil skleník, je to typ KN, čtyřmetrový. S tím krechtem to je tak. Nikdy mi zem ve skleníku nepromrzla úplně. Po okrajích ano, uprostřed ne. takže do prostřední části navezu kompost a do něj přesadím z venku sklizenou zeleninu. Při předpovědi mrazů všechno přikryju včetně okolní zeminy i 3 vrstvami tkaniny. Jinak nechávám volně. Většina zeleniny nějaké menší mrazy přežije. Letos jsem tak měl uskladněné zbytky pek. zelí, mrkve, celeru a červené řepy. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 91.196 (?), 12.6.2020 11:12

A ten, kdo skl.nemíní přes krátké zimní období využít jako sklad, nemusí půdu vyvážet-měnit, postačí aplikovat dusíkaté vápno, následně doplnit odebrané živiny. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 250.237 (?), 12.6.2020 12:03

Mám skleník 18 let koupený i s montáží. Dva chlapi ráno přijeli a za půl dne smontovali. Je bez základů, stojí na kovových trubkách zatlučených do země a nehne se. Chlapi zatloukali na několikrát, jak se museli vyhýbat kamenům. S tím se ale konstrukčně počítá, nebyl to problém. Pozink je po 18 letech netknutý.

Navíc bych udělala otvor (dveře/okno) ve stěně proti dveřím, protože v letních měsících střešní okna nevytvoří dostatečný průvan.

Mám ještě verandu/zimní zahradu přiléhající k jižní straně domu 10x3m se svislými ditermy a komůrkovým polykarbonátem jako střechou (kvůli padajícím větvím ořechu).

Kdybych měla možnost, postavila bych skleník přiléhající k jižní/západní stěně budovy a využila akumulační schopnost zdí. Vybodla bych se na dvojité sklo i polykarbonát, Myslím, že naakumulované teplo ve zdi by bylo dostatečné. Vycházím z toho, že mám několik stromů meruněk u západní zdi a přes nepříznivé jarní počasí (letos tu mrzlo ještě 11/5) ovoce sklízím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika