Založení skalky před plotem - východní strana z kopce



host - 143.205 (?)
15.3.2010 14:43

Dovolim si pohled z jine strany.  vyska návozu je 3M nebo co je 3m?

To snad ani na skalku bez zpevnění proti sesuvu nelze doporučit. A s pejskaři a jejich psiky není radno si zahravat.  je- li pozemek, tedy svah o delce10m a vysce3m, je urcite dobrym mistem, kde se zastaví nejeden. 

Nen mi moc jasne, proč byste zakladal skalku na pozemku, ktrey neniVas nebo se pletu? jedine, že nemate svém vlastnim opravdu ale pravdu co udrzovat vylepsovat.   verte skoda ernegie a napadu na na cizim.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

host - 44.65 (?), 9.3.2010 14:10, zobrazeno: 15014x

Dobrý den, prosím o radu zkušenější  Máme zděný 2m vysoký plot před domem. Je cca 10 m podél cesty do kopce /jsme ve svahu/. Od plotu k cestě je návoz hlíny cca 3m. Napadlo mě, že by se tady hodila skalka  ALE: je to vůbec vhodné??? Je to podél cesty, co kolemjdouci? Co pejskaři? A to nemluvě o pobíhajících dětech na procházce... Hledám tedy něco celoročního, odolného a "nedrahého" (když mi to ukradou anebo zničí, přežiju to  Anebo navrhujete něco "jednodušího" místo skalky? Viděla jsem např. na veřejných prostranstvích takové plazivé po zemi, sem tam mezi tím oliandr či co to bylo... děkujiiii za rady! Marťa

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 58.225 (?), 11.3.2010 16:56

No, skalka je hezká, ale ušijete na sebe bič a nejspíš se projeví všechna ta negativa, která jste zmiňovala.Trávník se na svahu hůře seká, ale pořád lepší, než údržba skalky.Jinak "to plazivé po zemi"by mohla být celá řada keřů jehličnatých i listnatých, ale pak by byl lepší mulč z kůry, nebo štěpky, i když zpočátku to bude zlobit a sesouvat se dolů.Samozřejmě napřed celý svah spálit plevel nějakým totálním herbicidem a až to sežloutne teprve pokrýt mulčem a sázet vždy více rostlin stejného druhu k sobě - udělat takové fleky stejné a sladit to podle toho, jak se vám to bude líbit.Vznikne taková plocha podobná skakce bez kamenů, ale pokud nějaké kameny máte, mohou tam být jako kotvy, aby to tolik neujíždělo dolů, ale musíte je zapustit hlouběji.Všechny ty vysazené dřeviny časem narostou do plochy třeba 2 x 2 n i více a pak už by byla péče minimální.Zpočátku to ale musíte vysadit hustěji.Klidně mezi můžete dát nějaké trvalky pro spestření, ale zase aby to nevypadalo jako skládka pestře porostlá plevelem.Přeji hodně zdaru. pH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 44.65 (?), 15.3.2010 9:55

Děkuji moc za radu... Včera opět napadl sníh, takže mám času dost a dost :-(Ještě jednou díky!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 143.205 (?), 15.3.2010 14:43

Dovolim si pohled z jine strany.  vyska návozu je 3M nebo co je 3m?

To snad ani na skalku bez zpevnění proti sesuvu nelze doporučit. A s pejskaři a jejich psiky není radno si zahravat.  je- li pozemek, tedy svah o delce10m a vysce3m, je urcite dobrym mistem, kde se zastaví nejeden. 

Nen mi moc jasne, proč byste zakladal skalku na pozemku, ktrey neniVas nebo se pletu? jedine, že nemate svém vlastnim opravdu ale pravdu co udrzovat vylepsovat.   verte skoda ernegie a napadu na na cizim.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
micuko - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (712) - 19.201 (?), 16.3.2010 14:43

Dobrý den, z vlastní zkušenosti - nedělejte to!!Hlavně pokud je místo kde chcete skalku udělat hodně frekventované.Mám něco podobného před domem, ale bohužel i autobusovou zastávku a když po poledni z autobusů vyběhnou školáci, nic je nezastaví, ani osázená skalka.Vloni jsem se s tím piplala a letos to prostě všechno vyndám a nasázím do zahrady a do dvora.A pokud na některém místě zvedne nohu pes, udělá to stejné další a spálí vám to rostliny.Budete z toho jen nešťastná, ale pokud se do toho pustíte, přeji pevné nervy a ohleduplné kolemjdoucí.Hezký den.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 49.39 (?), 16.3.2010 16:50

Jak již napsal pH výše (a koneckonců i tazatelka), je možné a vhodné osázet svah plazivými rostlinami - skalníky apod. a doplnit to několika dalšími keříky - a je to!

Opravdu je důležité: PŘEDEM DŮKLADNĚ ODPLEVELIT!!! a celoplošně dostečnou vrstvou namulčovat a kameny mohou pomoci před sesouváním kůry.

Na uvedených cca 30 m2 (3*10 m) můžete potřebovat tak 15-20 skalníků (případně třeba plazivých jalovců, případně brslenů apod.) a nějakých 5-10 keříků: tavolníky, mochny, dřišťály apod.

Na mulčování ovšem spotřebujete dobré 2-3 m3 kůry a kamenů co jen se vám bude líbit (radějí více než méně; raději uspořádat do skupinek než rovnoměrně poklást jednotlivé kameny po celém svahu)!

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Marťasek - (6) - 44.65 (?), 22.3.2010 12:08

Děkuji VŠEM zkušenějším za rady :-) Udělám to podle Vás :-p M.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Brasica1 - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (98) - 19.216 (?), 27.3.2010 21:25

já mám skalku nebo spíš skalkové záhony před plotem už asi šest let a zatím nikdo nic nezničil, záleží kde bydlíte.V jednom příspěvku je proč dělat skalku před plotem-jenom tak-pro radost

moje skalkové záhony
moje skalkové záhony
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika