Světlušky 2017



kamo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (430) - 26.198 (?)
3.7.2017 23:15

Zrovna včera bolo v správach na Markíze o svetluškách:

"Svätojánske mušky vymierajú"

Že si ich treba užiť, kým ešte sú. 

U mňa na zahrade na Kysuciach som videl minule 4.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
            
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 191.114 (?), 21.6.2017 23:20

No výborně, Zdeňku. Tak se u vás taky už rozsvěcuje :-)

Konvalinko, taky si myslím, že málo světlušek je způsobeno tím suchem. Jak bych Vám přál dostatek vláhy! A světlušek taky :-)

Mám zpráy z Nepomucka, že se jim to tam taky pěkně rojí.

A teď jsme se s kočkama vrátili z procházky a venku to svítí a svítí...

Včera jsem vykoukl ze dveří ve 23,30 - černočerná tma (jasno - světlo města se nemá od čeho odrážet - a navíc se blíží nov, takže ani couvající srpek měsíce ještě nevyšel) - a nikde ani světýlko...

Josef.

Budu rád za jakákoli další pozorování ze všech končin světa, nebo alespoň Česka a Slovenska (a Bulharska atd...), zvlášť z končin, které tu ještě nejsou podchyceny, namátkou Praha a další velká města, severní a východní Čechy, zvláštní zájem mám o zpravodajství z jižní Moravy, Brna, Jeseníků atd. Zdůrazňuji: je potřeba vyrazit v pravý čas (zhruba 22.-23. hodina) a na správná místa - ideál: "divočina" - polootevřený prostor se střední až vysokou trávou, křovinami, stromy...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 187.116 (?), 23.6.2017 11:01

Krátce ke včerejší situaci:

Asi ve 21.40 jsme vyšli a hned vzápětí začalo silně foukat, stromy se kývaly, suché větve praskaly a ve 21.47 jsme viděli první světýlko a v v lesíku pak desítky a desítky dalších. Nahoře řdil vcelku silný vítr, ale světlušky v "přízemí" to v jejich poletování vlastně vůbec neomezovalo...

Později trochu sprchlo - okraj bouřky - a naposled jsem se byl podívat asi ve 23.40 a jednoho světýlka nad okrajem zahrady jsem se ještě dočkal...

Ale napršelo jen málo.

Josef.

Ještě konec přechozího dne: to jsme vyrazili ještě na jednu pozdnější světluškovou procházku dvakrát jen blízko kolem baráku a zahrady; od 23.30 - nic, až při návratu zpoza kůlny vyletěělo jedno světýlko ve 23.40 anavnadilo nás k druhému okruhu, takže jsme ještě tři další kousky v okraji lesa nad domem viděli - 23,42, 44 a opravdu poslední ve 23.47. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 154.140 (?), 2.7.2017 12:23

"Sto let" jsem nepřispíval :-(ani nikdo jiný :-(((Tak dnes to alespoň trochu napravuji.

Začátkem tohoto týdne jsem zažil největší letošní světluščí rojení; světlušky byly doslova všude po lese.

I v ostatních dnech jich bylo dostatečně, chodívali jsme na procházky skoro denně.

Včera bylo dosti chladno, zataženo, mírně větrno, ale na procházku velmi příjemně. Bylo jich o poznání méně.

A povídání tety ze Sebranic: "To je taková krása. Posadit se večír na lavičku u domu, nahoře na kopci osvětlenej kostelík a jak lítaj světlušky..."

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 154.140 (?), 2.7.2017 22:51

A dneska zase lítaj. To je taková krása...

Ale už to bude jen pár posledních dní. Kdo je chcete vidět, pospěšte si :-)

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 9.143 (?), 2.7.2017 23:18

Včera jsem je potkala na zahradě, netušila jsem, že tam můžou vůbec žít, v zahrádkářské kolonii, kousek od pole s řepkou - koukala jsem jak vrána laugh. Hanča

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 154.140 (?), 3.7.2017 0:51

Pěkné, děkuju a gratuluju a přeju Vám i další takové pěkné překvapivé zážitky.

Josef.

PS: Doplňující dotaz: lokalita, region?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 9.143 (?), 3.7.2017 8:09

Pelhřimov. Hanča

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 135.233 (?), 3.7.2017 22:21

Děkuji za info.

Tak jsem po seržantu Pepři chtěl projít kočky, ale odradil nás déšť - Plzeňsko. Tak se (mé) venčení dnes asi nekoná.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
kamo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (430) - 26.198 (?), 3.7.2017 23:15

Zrovna včera bolo v správach na Markíze o svetluškách:

"Svätojánske mušky vymierajú"

Že si ich treba užiť, kým ešte sú. 

U mňa na zahrade na Kysuciach som videl minule 4.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 225.0 (?), 6.7.2017 0:50

"Právě jsem se vrátil z..." procházky. Od půlnoci do půl jedné. Dlouhou dobu ani světýlko (pokud nepočítám ta na obloze a ve vzdálenější zástavbě) až později nám zasvítily dvě lampičky "pozemního personálu" (tedy nejspíše samičky), později jedno "neurčité" světýlko - nebylo úplně statické, ale pomalu se pohybovalo v lesním podrostum (kopřivy, přítula, bez apod. a nakonec se ještě objevili jeden (či dva) letící svatojánci (ne najednou, takže to mohl být ten samý).

Ještě předtím, když jsem dokončoval denní práci - okolo desáté hodiny večerní -  sbíral jsem nařezané dříví - polínka - než se mě zima zeptá, co sem dělal v létě :-) - kolem mne světlušky létaly, ale neměl jsem čas je pozorovat.

Dobrou noc.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Úprava vody magnetickým polem12:13
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?10:37
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika