Jak vypudit krtka



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                  
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 112.187 (?) 
22.6.2017 8:41

Toto je lež. Zkuste používat regulerní zdroje informací, ne tvrzení "nějakého" webu. V žádné červené knize ohrožených druhů uveden není, hubit se samozřejmě může jako kterýkoli jiný škůdce. V ochraně mezi ním a hryzcem není vůbec žádný rozdíl. Je chráněn jako každý jiný živočich, podle zákona 114/1992 a podle zákona o týrání.

Neustále se zde i jinde diskutuje o tom, zda je krtek obecný opravdu zákonem chráněným živočichem, nebo není. Pro odpověd jsem se tedy obrátil na místo nejvyšší, a to na Ministerstvo životního prostředí - odbor 620 a dostal jsem svolení ke zveřejnění následujícího vyjádření. podle zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, v platném znění, jsou někteří živočichové pouze obecně chráněni - mezi ty patří i živočišný druh krtek obecný, a někteří, uvedení v příloze č. III vyhlášky č. 395/1992 Sb., zvláště chránění. Zvláště chránění živočichové jsou pak rozdělení do třech kategorií: kriticky ohrožení, silně ohrožení a ohrožení. Obecná ochrana znamená ochranu před zničením, poškozováním, sběrem či odchytem, který vede, nebo by mohl vést k ohrožení těchto druhů na bytí, nebo k jejich degeneraci, k narušení rozmnožovacích schopností, zániku populace, nebo zničení ekosystému. Pokud se však jedná o hubení živočichů upravené zvláštními předpisy, např. při hubení škůdců, pak se tato ochrana na ně nevztahuje. Z toho vyplývá, že krtek obecný je sice jako živočišný druh obecně chráněný, ale lze ho likvidovat jako tzv. živočišného škůdce, při ochraně proti škodlivým organismům (zákon 326/2004 Sb.). Zkusím tyto informace doplnit jenom o citaci zmíněného zákona: § 5 Obecná ochrana rostlin a živočichů (1) Všechny druhy rostlin a živočichů jsou chráněny před zničením, poškozováním, sběrem či odchytem, který vede nebo by mohl vést k ohrožení těchto druhů na bytí nebo k jejich degeneraci, k narušení rozmnožovacích schopností druhů, zániku populace druhů nebo zničení ekosystému, jehož jsou součástí. Při porušení těchto podmínek ochrany je orgán ochrany přírody oprávněn zakázat nebo omezit rušivou činnost. Myslím, že by to mohlo vést k ukončení neustálé debaty o tom zda je či není krtek obecný zákonem chráněný živočich. Odpověd zni - ANO je chráněný zákonem, ale stejně tak jsou chráněni všichni /ostatní/ živočichové a rostliny. ALE Nejedná se o zvláště chráněného živočicha.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
host - 141.172 (?), 22.6.2017 16:30
Velké díky za info! Že krtka mylně prohlašuje spousta lidí za chráněného živočicha mě už ani nepřekvapuje, horší je tyto pseudoinformace šíří i prodavači v obchodech kde pasti na ně prodávají. Klešťovou past na krtečka nemáme, je chráněný a neměl by se hubit, sdělí mi paní a hledí na mě jak na vražednici. Ale vždyť ji máte za zády, vidím ji jasně, plesám blahem. To ne, ta je na potkany, hlásí paní. Ukažte, beru si starou známou klešťovku, a hleďme! V sedmi jazycích hlásá: past na krtky, jen český přelep je past na myši :D Prostě Kocourkov..
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 153.9 (?), 22.6.2017 17:31

Tak tohle je přesné :)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 144.38 (?), 13.1.2018 16:41

Měli jsme na zahradě taky krtky, vyrobil jsem dvě vrtule na železné tyči zapíchl do země a už cirka 25 let se krtek neukázal ani u sousedů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 33.3 (?), 13.1.2018 18:53

pokud jste je vyhnali na vetrniky a potom jste udelali zaklady pod plotem 60cm to vam verim jinak neni sanca nebo mate kontamitanovou zem kde neni ani jedna zizala tam krtci nechodi

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 53.212 (?), 22.6.2017 15:27

Každým rokem jsem měl problém s krtky. Nedokázal řešit jinak než rozhrabováním krtinců. Soused byl na mně naštvaný, že z pole přes mojí zahradu přešli i k němu. Nevím jak si představoval, že to mám zastavit. Vzali jsme si kňourající pohozené kotě. Byl to koucourek a při dospívání začal být agrsivní. Vykastrovali jsme jej a drží se více doma ale lovec je pořád velký. Nevím jsetli si nefandím ale je po krtincích.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
zz2012 - (23) - 109.203 (?), 13.7.2017 17:29

Po několikaletém boji na 5000m2 jsem si pořídil 2ks expanzních likvidátorů hryzců - model W2. Tráva pod hromádkami nebývala vidět. Po dvou sezónách stačí tak 1x za 14dní nastražit a je zcela klid. Ani hromádka. Funguje naprosto spolehlivě, jen jsem se musel naučit ji správně zahrabat. Už loni nebo kdy jsem si to tady chválil. Tak ať se daří :).


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
paseh - (14) - 92.80 (?), 16.10.2019 12:23

Dobrý den.Chtěl bych vědět, zda má někdo na zahradě jak krtka, tak hryzce zároveň. Někde jsem vyčetl, že krtek je takový dravec, že sežere i mláďata ostatním hrabošům(dokonce tuším, že tam bylo napsáno "tygr čech"). Podle teto teorije je pro mně lepší krtek dělající kopečky než hryzec po kterém vytahuju sežrané stromky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 206.220 (?), 16.10.2019 16:12

no krtko ked vytvori chodbicky, tak sa v buducnosti do nich mozu nastahovat hryzce.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
jz77f - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (77) - 35.136 (?), 17.7.2017 17:36

Právě pomocí zmíněných pastí z OBI jsem krtky zlikvidoval. Měl jsem jich několik (pastí i krtků). V chodbách, kde není jasné, kterým směrem krtek půjde, dejte pasti proti sobě. Jednoduchý indikátor sklapnutí pasti, abyste nemusela past zbytečně vyhrabávat, jsem popsal zde.

jz77f

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů19:01
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika