ramblery



Lili - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (337) - 205.168 (?)
6.8.2008 0:11

Zdravím JITo, musím Vás zklamat, ale odstřihávání odkvetlých květů u jednoukvetoucích růží nepomůže. Může ovšem povzbudit neochotné remontantní druhy růží k ochotnějšímu druhému kvetení. Je třeba smířit se s tím, že jednoukvetoucí nejsou schopny podruhé zakvést, zatímco remontující to dokáží (s různou ochotou podle druhu).

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Stránky: 1,  2   
Lili - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (337) - 205.168 (?), 15.6.2008 21:28, zobrazeno: 13988x

Před časem tady na fóru paní sháněla ramblery, ale teď její dotaz nemohu najít, tak reaguji touto cestou... Hledala jste nějaký bujný rambler, který kvete záplavou květou a opakuje kvetení. Nikdo nevěděl, kde v ČR sehnat zahraniční odrůdy, které jste si vybrala. Ani já jsem to nevypátrala, ale dovolím si Vám náhradou doporučit jednu úchvatnou českou novinku (od pana Benetky z Průhonic) Klasifikací se pohybuje mezi climberem a ramblerem, je velmi bujná a vzrůstná, netrpí chorobami, opakuje kvetení a dá se sehnat. (viz foto)         Lili

Rudolfína
Rudolfína
Rudolfína
Rudolfína
detail květenství
detail květenství
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 132.221 (?), 16.6.2008 21:57

Díky za radu, je krásná. Mám jenom jeden dotaz-máte s ní vlastní zkušenost? P. Žlebčík o ní píše jako o jednou kvetoucí. Děkuji V.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Lili - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (337) - 205.168 (?), 19.6.2008 21:43

To je tak, některé zdroje tvrdí, že v ideálních podmínkách opakuje, ale málo a sporadicky. Sám pan Benetka po mém dotazu přímo na tuto růži říká, že kvete jen jednou, ale přebohatě.

Tak se omlouvám, sama jí mám prvním rokem, takže věřte informaci přímo od autora, že je jen jednoukvetoucí!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 132.221 (?), 19.6.2008 21:52

Musím konstatovat, že jste úplně perfektní-nejenom v radách, ale i ve snaze, nám nezahradníkům pomoci, díky.  Zajímalo by mě proč se tak těžko "schání" tento typ růže, který by opakovaně kvetl /to je konstatování/. V.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 143.205 (?), 1.8.2008 13:53

Napadá mně, jestli by to nemohlo být tím, že pokud se odkvetlé květy ostříhají, i jednou kvetoucí růže ráda remontuje.   To je moje zkušenost.  JITa

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Lili - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (337) - 205.168 (?), 6.8.2008 0:11

Zdravím JITo, musím Vás zklamat, ale odstřihávání odkvetlých květů u jednoukvetoucích růží nepomůže. Může ovšem povzbudit neochotné remontantní druhy růží k ochotnějšímu druhému kvetení. Je třeba smířit se s tím, že jednoukvetoucí nejsou schopny podruhé zakvést, zatímco remontující to dokáží (s různou ochotou podle druhu).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 143.205 (?), 11.8.2008 7:28

Napsala jsem jen svoji několikaletou zkušenost, to je vše. A jsem spokojená, že mi moje ramblery rostou do m i kvetou po celé léto. Opravdu. JITa

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Lili - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (337) - 89.25 (?), 13.8.2008 22:25

Zdravím JITo, zajímavá zkušenost. Jaké odrůdy jednoukvetoucích ramblerů se Vám takhle daří přivést k opakovanému kvetení?

P.S. V předchozím příspěvku Vám asi vypadla výška v metrech? Doplňte jí prosím pro úplnost informace.           Díky Lili

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Lili - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (337) - 205.168 (?), 6.8.2008 0:01

Zdravím paní V....Proč se opakovaně kvetoucí rambler tak špatně shání...

Protože rambler, který by ještě jednou na konci léta zakvetl tak bohatě, jako v prvním kvetení, dosud neexistuje. I když nejznámější 'Super Excelsa' a 'Super Dorothy' se prezentují jako opakující, jsou jejich podzimní květy z kategorie " tu a tam" a "příležitostně". Rambler to zkrátka nemá v genech a ani šlechtitelé s tím zatím nic nezmohli. Příroda je příroda, ramblery pocházejí z R. wichuraiana a R. multiflora, což jsou několikametrové "liány", jejichž dominantním znakem je jedno bohaté kvetení v mnohokvětých soukvětích. Typické pro ně je každoroční vyrůstání vystřelujících měkkých dlouhých výhonů přímo ze země, na kterých příští jaro vyroste květonosný boční obrost. Staré větve postupně odumírají (a vyřezávají se). Píši to proto, že mnoho pěstitelů dělá chybu, že tyto bujné výhony z estetických důvodů zastřihuje nebo odřezává.... " koupím-li si bujný rambler, tak musím počítat s tím, že bude třeba 6 - 10 metrů vysoký a možná 3 metry široký a že ho žádným pižláním nezpacifikuji do poslušného keříku na křehké brance. Musím počítat i s tím, že v červnu a červenci bude záplavou květů budit pozornost, ale od srpna to bude jen zelené křoví..." Na druhou stranu je pravda, že takový vodopád květů, kdy nejsou vidět listy žádný tzv. stálekvetoucí climber nedokáže.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 143.205 (?), 18.9.2008 11:17

Paní LILI?

přijďe se podívat na mé RBL záplava květů Vás asi překvapí.  JITA

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika