Postřik proti skvrnitosti



jekyll - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (498) - 214.25 (?)
12.4.2009 19:47

Černá skvrnitost růže sa dá riešiť iba preventívne. Je nutné začať hneď na jar s pravideľným postrekom fungicídmi - ešte predtým, než sú listy napadnuté. Huba sa vyvíja v závislosti na teplote, ale hlavne s vyššou vlhkosťou. Normálne sa strieka pravideľne v 7-10 dňových intervaloch celú sezónu, pri daždivom období častejšie. V podstate by počas dážďa nemali zostať listy bez preventívnej ochrany fungicídom. Voľba fungicídov musí byť prisposobená podľa účinku - teda Dithane je čiste povrchový a nerieši ložisko infekcie, ovšem chráni preventívne, atd. K dispozícii máte baycor, dithane, discus, syllit.

V podstate by ste mali týždenne ruže postriekať napr. dithanom. Každý druhý postrek - by ste mali pridať k dithanu niektorý druhý fungicíd a použiť dvojkombináciu. A v prípade, že zapršalo, tak vybehnúť okamžite (so syllitom) ako sa zlepší predpoveď počasia. A ruže budú dokonalé!

Neverím, že budete takto postupovať. Ale malo by sa to tak robiť. 

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

host - 145.195 (?), 12.4.2009 18:23, zobrazeno: 14489x
minulý rok jsem měla skvrnité listy čím mám udělat postřik a mám ho dělat preventivně, nebo až se objeví náznaky skvrnek.Prosím poraďte a ještě jeden dotaz-ostříhala jsem růže a podsypala Cereritem-není to chyba??? Ď-Magda
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
jekyll - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (498) - 214.25 (?), 12.4.2009 19:47

Černá skvrnitost růže sa dá riešiť iba preventívne. Je nutné začať hneď na jar s pravideľným postrekom fungicídmi - ešte predtým, než sú listy napadnuté. Huba sa vyvíja v závislosti na teplote, ale hlavne s vyššou vlhkosťou. Normálne sa strieka pravideľne v 7-10 dňových intervaloch celú sezónu, pri daždivom období častejšie. V podstate by počas dážďa nemali zostať listy bez preventívnej ochrany fungicídom. Voľba fungicídov musí byť prisposobená podľa účinku - teda Dithane je čiste povrchový a nerieši ložisko infekcie, ovšem chráni preventívne, atd. K dispozícii máte baycor, dithane, discus, syllit.

V podstate by ste mali týždenne ruže postriekať napr. dithanom. Každý druhý postrek - by ste mali pridať k dithanu niektorý druhý fungicíd a použiť dvojkombináciu. A v prípade, že zapršalo, tak vybehnúť okamžite (so syllitom) ako sa zlepší predpoveď počasia. A ruže budú dokonalé!

Neverím, že budete takto postupovať. Ale malo by sa to tak robiť. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 80.229 (?), 12.5.2009 17:16

Dobrý den, já jsem si na skvrnitost koupila Baycor a Decis je to v jedné krabičce pod názvem Rosenmix, postíkala jsem to Baycorem a druhý postřik mám udělat decisem nebo znovu Baycorem mám z toho chaos a je mi té růžičky líto, lístky pořád žloutnou, je krásně olistěná a mnoho poupat. Děkuji za případnou radu. Jarka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Lili - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (337) - 205.215 (?), 12.5.2009 17:36

Zdravím Jarko,  Baycor je fungicid co zabírá na černou skvrnitost, padlí i rez, Decis je insekticid co hubí hmyzí škůdce.  Stříkejte tedy podle toho, jaký problém chcete řešit. 

Pro lepší orientaci v houbových chorobách: zde najdete fotky černé skrvnitosti, zde je padlí  a zde rez

Jestli se nemýlím, tak jste tady mluvila o žloutnutí listů, kdy žilnatina zůstává zelená - jevu zvaném chloróza. Tento problém ovšem nevyřeší žádný výše jmenovaný postřik, nejedná se o houbovou chorobu, ani o škůdce, je to následek nevyrovnaného hnojení a následného přebytku vápníku, který brání rostlině přijímat železo. Problém se musí řešit hnojením. Viz diskuze o pnoucí růži v truhlíku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 80.229 (?), 13.5.2009 12:25

Lili děkuji za odpověď ty fotky už jsem si na něčí radu prohlédla, měla jsem taky poupátko, které bylo trochu ožrané, nevím čím, růže hnojím hnojivem od Nohelgarden hnojivo na růže.Nastříkám to tedy v mezičase tím Decisem.Doufám, že se mi to podaří zastavit.Děkuji Jarka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 213.99 (?), 14.5.2009 9:47

Zdravím všechny milovníky růží,

u příbalového letáku Baycoru jsem objevila postřik ORTIVA - měl by být na skvrnitost, padlí i rez a je to nějaká novinka z loňského roku. Zatím jsem neměla to štěstí na něj natrefit - nemají ho.

Nemáte s tím někdo zkušenosti???

Díky za Vaše rady            Pavlína

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Lili - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (337) - 205.185 (?), 14.4.2009 23:50

Pohnojila jste je Magdo dobře, je to v pořádku.

A co se týká postřiku, máte tu velmi fundovaný a podrobný návod  od Jekylla Jen se obávám, že taková frekvence postřiku vyžaduje jednu pracovní sílu na plný úvazek.  Proto se šlechtí nové růže, které jsou proti skvrnitosti odolné a některé jsou schopné přežít celou sezonu bez chemické ochrany.  Nechceme-li běhat celou sezonu s postřikovačem na zádech, vybírejme růže, které jsou odolné vůči chorobám. Dobrým vodítkem při výběru jsou ocenění ze soutěžních rozárii, kde se  chemická ochrana aplikovat nesmí a v průběhu tří let se odolnost a zdravotní stav růží sleduje a hodnotí.  Například růže s přívlastkem ADR či AARS dávají záruku že jsou jedny z nejodolnějších.

Protože všechny ty krásky co máme nejsou tak odolné, chemii potřebujeme.  Jak často, záleží na vás, ale určitě preventivně na začátku sezony a v době deštivých období, když se začnou houby aktivizovat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?13.6.2024
Kouří do místnosti10.6.2024
Traverzy IPE5.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?1.6.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika