Neznámá pnoucí růže



Lili - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (337) - 205.168 (?)
6.8.2008 0:45

Zdravím Foá... Záleží na tom, kdy jí dědeček zasadil, řada růží, které se pěstovaly před válkou už zanikla, stejně jako se změnila poválečná nabídka růží. Za první republiky se u nás hodně pěstovaly růže od Böhma z Blatné a díky němu i dovezené horké novinky ze zahraničí. Úspěšně prodával i Geschwindovy růže a růže dalších našich šlechtitelů a ty už dnes ve školkách těžko najdete. Po válce se pěstoval všude téměř stejný sortiment, který je základem nabídky i dnes. Můžu si tipnout, ale je to "věštění ",.Soudě podle vůně, barvy a doby, kdy růže byla v plné slávě:, 'Étoile de Hollande Cl.', 'Flammentanz', 'Black Boy' možná i 'Don Juan', i když poslední dva nejsou tak vzrůstné. Mohl to být i silně vonný keř nějaké bourbonky, něco ze školek hraběnky Chotkové nebo něco ze zaniklých Böhmových šlechtěnců (podívám se...)

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

host - 70.82 (?), 1.8.2008 10:35, zobrazeno: 9600x

Zdravím všechny pěstitele a prosím o radu : dědoušek míval na zahradě pnoucí temněrudou růži, silně, až omamně vonící. Nevím, jak se jmenovala, ani odkud byla. 6 m dlouhé výhony nesly množství cca 8 cm velkých, velmi tmavých květů.Voněly tak, že se s kyticí ve váze nedalo dloho být v jedné místnosti. Mám pocit, že by bylo jednodušší sehnat brontosaura, než tuhle růži. Kro toho mám pocit, že dnešní růže snad přestaly vonět. Nevíte někdo, co by to mohlo být za růži? Díky. Foá

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 143.205 (?), 1.8.2008 13:36

Milá kolegyně, vidím, že se nikdo nemá k reakci, já to vidím asi takhle: Chápu Vás zcela, i já jsem před časem hledala Babiččinu růži, jak jsem si ji pamatovala. Nakonec jsem ji našl i v reálu, ale měla padlí a za moc nestála.Neváhejte navštívit co nejvíce stránek s fotkami růží a hledejte tam podobné. Není asi také zcela pravda, že dnešní růže nevoní. Voní a jak...   Přeji úspěch a radost   JITA

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 207.103 (?), 1.8.2008 13:48

Možná by vaší představě vyhovovala Sympathie. Je tmavě červená, vzrůstná a velmi příjemně voní. Zkuste si najít její fotku a popis na helpmefind.com.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Lili - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (337) - 205.168 (?), 6.8.2008 0:45

Zdravím Foá... Záleží na tom, kdy jí dědeček zasadil, řada růží, které se pěstovaly před válkou už zanikla, stejně jako se změnila poválečná nabídka růží. Za první republiky se u nás hodně pěstovaly růže od Böhma z Blatné a díky němu i dovezené horké novinky ze zahraničí. Úspěšně prodával i Geschwindovy růže a růže dalších našich šlechtitelů a ty už dnes ve školkách těžko najdete. Po válce se pěstoval všude téměř stejný sortiment, který je základem nabídky i dnes. Můžu si tipnout, ale je to "věštění ",.Soudě podle vůně, barvy a doby, kdy růže byla v plné slávě:, 'Étoile de Hollande Cl.', 'Flammentanz', 'Black Boy' možná i 'Don Juan', i když poslední dva nejsou tak vzrůstné. Mohl to být i silně vonný keř nějaké bourbonky, něco ze školek hraběnky Chotkové nebo něco ze zaniklých Böhmových šlechtěnců (podívám se...)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 70.82 (?), 7.8.2008 10:51

Mea culpa, jedná se o léta 1890 -1920, kdy byla růže zasazená původně mým pradědem. Dědoušek ji pak opečovával až do r. 1966, kdy zemřel a nový majitel domu ji odstranil. Díky všem za typ!! Pokud se mi podaří zjistit, co to bylo, napíšu. Foá

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Lili - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (337) - 205.168 (?), 6.8.2008 0:53

Ano i ne. Staré růže voněly silně a omamně, nahradily je moderní šlechtěnci, kde se kladl důraz hlavně na množství květů, efektní poupata a odolnost vůči chorobám a vůně se tolik nežádala. A tak se přitom šlechtění nějak vytratila - u exkluzivních růží k řezu je dokonce nežádoucí. Jenže časy se mění a popularita a tržní úspěšnost tzv. anglických růží jsou dány nejen starobylým vzhledem, ale i vůní.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 230.129 (?), 24.9.2008 16:51

Paní Lili, to jsem zase já Kaja.Mám jednu popínavou -sytě, tmavě červená -velmi ušlechtilý květ, velký, nádherně a silně voní.  Ale má květy na velmi krátkých stoncích.Jen sem tam je delší na revek., chytá se dobře. Někdo se mně ptal, jesti je to fontánová růže. To bohužel nevím. Kaja

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Lili - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (337) - 89.125 (?), 11.11.2008 16:50

Zdravím kájo,

Váš popis odpovídá růži Fontaine (Tantau 1969). Odtud asi ten dotaz na "fontánovou" růži.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 230.129 (?), 11.11.2008 17:19

Lili, moc děkuji za Váš čas, podívám se na.ni K.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 168.167 (?), 6.8.2008 6:56

Nedávno jsem četl nějakou studii, ve které autoři došli k závěru, že v současnosti většina rostlin voní méně než tomu bývalo dříve. Bohužel už si nepamatuji, jaké z toho učinili závěry.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika