Jsou tyto výhonky plané?



host - 98.26 (?)
14.9.2023 11:25
Měl jsem stejnou hypotézu ohledně listů skládajících se ze 7 částí, ale poté jsem prohledal ušlechtilou část rostliny a našel několik 7, dokonce jeden 9 členný list. To je jeden z důvodů, proč jsem tak zmatený. Zda se, že to jsou vždy jedny z prvních a poté se počet ustálí na 5. Počkám ještě na další řadu listů a případně tedy zasáhnou nůžkami. Děkuji za odpověď. S pozdravem Daniel
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

host - 98.26 (?), 13.9.2023 12:32, zobrazeno: 952x
Dobrý den, jsem relativně nezkušený pěstitel růží, ale s poznáním planých výhonků na většině růží co máme nemám problém. Bohužel u této (Novalis) si nejsem jistý, jestli se jedná o planý výhon. Znaky, podle kterých to většinou poznám, tedy stupeň trnitosti, tvar a počet listů, textura stonku nejsou v tomto případě tak jednoznačné. I tak mám z těchto výhonků "divný" pocit. Jedná se o plané výhony a mám je zastřihnout? V příloze mi šla vložit pouze jedna fotografie, přikládám tedy fotografie výhonků (červené listy) formou odkazů na Google disk. URL složky s foto: https://drive.google.com/drive/folders/1znEvIl-5kSmhfSvwetREbAynHwSL_-9G S pozdravem Daniel
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 33.59 (?), 13.9.2023 17:05

Ja by som povedal, že sú to plané výhony z podnože. Jednak pre odlišnú farbu listov a na niektorom obrázku bolo vidieť list zložený zo 7 lístkov, čo je znak planého výhonu.Na vašom mieste by som ich odstránil, prípadne si jeden výhon môžte nechať, kým nezakvitne, potom budete vedieť na čom ste. Zdraví afer.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 248.102 (?), 13.9.2023 20:49

Červené listy mívají i ušlechtilé výhony. Výhony z podnože bývají většinou slabší. Osobně bych spíš počkala, jak se budou vyvíjet dál - uvidíte. Odstranit je můžete kdykoliv.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 248.102 (?), 13.9.2023 20:52

ps - u mne naopak výhony z podnoží bývají zelené, že by někdy vyrazil červený, si nepamatuji (z ušlechtilé části ano).           L.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 98.26 (?), 14.9.2023 11:25
Měl jsem stejnou hypotézu ohledně listů skládajících se ze 7 částí, ale poté jsem prohledal ušlechtilou část rostliny a našel několik 7, dokonce jeden 9 členný list. To je jeden z důvodů, proč jsem tak zmatený. Zda se, že to jsou vždy jedny z prvních a poté se počet ustálí na 5. Počkám ještě na další řadu listů a případně tedy zasáhnou nůžkami. Děkuji za odpověď. S pozdravem Daniel
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 232.16 (?), 25.11.2023 17:32

Zkušenosti budete získávat celý život, čím je jich více, tím lépe. Variabilita, je u těchto rostlin velmi vysoká. Předpokládám, že jde mladou růži, u které lze velmi snadno rozpoznat, po obnažení krčku, ze kterého místa výhony vrůstají.Barevnost a otrnění mladých výhonů je velmi variabiní a tudíž nelze dojít k jednoznačnému závěru. Osobně bych se tím nevzrušoval a počkal do příštího roku. Důležitá je ochrana proti vymrznutí. Každému pěstiteli, doporučji, aby s opatřil odbornou literaturu. Já osobně vlastním „Růže - Večeřa a kol“ z roku 1967, a slouží mi jako zdroj informací dodnes. Vrhl jsem se do toho bezhlavě, před 60sáti léty, tehdy můj zájem vzbudily stromkové růže. Jako podnožový materiál se tehdy v přírodě vyhledávaly mladé šípkové keříky, mající jeden, nebo dva, letorosty potřebné délky a k očkování, jsem využil znalostí, získaných v tehdejším Mičurinském kroužku. Je to pěkný koníček, ne-li přímo kůň.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika