Vinná réva do vyšších poloh



host - 19.131 (?)
27.3.2018 8:57

Mám v sortimentu desítky stolních odrůd a Prim při srovnání s konkurencí na první pohled nevypadá na vítěze. Přesto ho pořád doporučuji svým známým.

Mám s ním zkušenosti od roku 1985, tehdy jsme množili doslova každý řízek, každé očko. Spoustu sazenic jsem rozdal i na Severní Moravu, Východní Slovensko atd. Popravdě řečeno, vždycky mě překvapí spousta kladných ohlasů i když odrůda není na špici odolnosti k houbovým chorobám ani i mrazu, ale umí dobře regenerovat a mimo vinařské oblasti není tak pod tlakem chorob nebo má štěstí na poctivce, kteří provedou obligátní 2 postřiky po odkvětu. Za celou dobu pěstování jsme měli vždy úrodu, i když silné mrazy ji umí dost poškodit, zbylé hrozny jsou o to chutnějí. V loni nás těžce poškodily jarní mrazy. Vostorg, Ajvaz, Alden, Kodrjanka atd. téměr nulový výnos, Prim měl výnos průměrný a hrozny byly výborné. 

Nejvíce mě chutnají hrozny přímo z vinice, kde jsou velmi voňavé a bobule mají křupavou dužninu. Na pergole jsou hrozny při vysokém výnosu méně kvalitní a dávám je spíše do burčáku.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
         
host - 96.17 (?), 1.10.2015 13:11
Pane Bred_iku, o nic se neperu :-) a nad zkušenostmi není proč polemizovat. Jsou odrůdy horší i lepší. V příspěvku jsem potvrdil myšlenku, že u fasády domu (J, JZ) by Prim mohl tazateli prosperovat, a také jsem poukázal na problémy s jarními mrazíky. Je už na něm, jestli to zkusí, nebo bude hledat odrůdu ranou, pozdě rašicí, dále pak možná jinak aromatickou, s většími bobulemi, rezistentní atp.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Rigoleta - (21) - 2.30 (?), 5.10.2015 21:24

Z mých amerických odrůd bych doporučila Kay Gray nebo Edelweiss, který roste a dozrává i v Nejdku u Karlových Varů.Jednak jsou oba ranější, odolné a navíc chutné a voňavé.Někomu tyto odrůdy nechutnají, někdo je miluje.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 243.234 (?), 29.7.2016 10:37

Dobrý den, připojila bych se s prosbou, zda byste mi doporučili odrůdu do našich podmínek? Bydlíme na úpatí ještědského hřebene ve výšce 510 mnm. Réva bude u kamenné zdi na jižní straně. Nejsme v žádné mrazové kotlině. Ráda bych 3 odrůdy - nemoštové, nejlépe bezsemenné. A pokud možno odolné proti nemocem, aby to šlo pěstovat bez chemie. Díky moc.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
ondro - (48) - 39.55 (?), 29.7.2016 11:51

kamenny mur je obrovska vyhoda, to moze rozhodnut, ze jarny mraz revu neposkodi. To sa mi jasne ukazalo tohto roku, vydrzali jedine odrody pri kamennom mure (musia mat vsak ten mur z boku, nie pod sebou)

Inak myslim, ze pre vas plati to co tu uz bolo odporucane.

Bez postrekov sa mi osvedcil Galahad, Aladdin, Vostorg Idealny - s nimi nemozte urobit chybu. Aj dozrievanim su dobre odstupnovani. Neviem celkom odhadnut ci Vostorg Idealny uz nie je moc neskory v tej lokalite.

A tento rok je najzdravsi Denal, ten si inak chvalia na Ukrajine v horsich podmienkach, lebo velmi dobre rastie, dobre sa prisposobi horsim podmienkam, pode, je zdravy, vysoko urodny. Na druhej strane ludia z lepsich podmienok (taky co aj striekaju) hovoria ze chutovo i vzhladovo su lepsie odrody. Minuly rok bol napadnuty mierne mucnatkou, ale to bola priamo nad nim stara mucnatkova jablon od susedov, ktoru som na jar obrezal, takze teraz su jej konare asi 1m od neho a bol aj dost pretazeny - tak chut nebola nic moc, no to bola len prva uroda.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
ondro - (48) - 39.55 (?), 29.7.2016 11:53

ja sam som vsak z nizsej a juznejsej polohy

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 19.131 (?), 27.3.2018 8:57

Mám v sortimentu desítky stolních odrůd a Prim při srovnání s konkurencí na první pohled nevypadá na vítěze. Přesto ho pořád doporučuji svým známým.

Mám s ním zkušenosti od roku 1985, tehdy jsme množili doslova každý řízek, každé očko. Spoustu sazenic jsem rozdal i na Severní Moravu, Východní Slovensko atd. Popravdě řečeno, vždycky mě překvapí spousta kladných ohlasů i když odrůda není na špici odolnosti k houbovým chorobám ani i mrazu, ale umí dobře regenerovat a mimo vinařské oblasti není tak pod tlakem chorob nebo má štěstí na poctivce, kteří provedou obligátní 2 postřiky po odkvětu. Za celou dobu pěstování jsme měli vždy úrodu, i když silné mrazy ji umí dost poškodit, zbylé hrozny jsou o to chutnějí. V loni nás těžce poškodily jarní mrazy. Vostorg, Ajvaz, Alden, Kodrjanka atd. téměr nulový výnos, Prim měl výnos průměrný a hrozny byly výborné. 

Nejvíce mě chutnají hrozny přímo z vinice, kde jsou velmi voňavé a bobule mají křupavou dužninu. Na pergole jsou hrozny při vysokém výnosu méně kvalitní a dávám je spíše do burčáku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 117.166 (?), 18.10.2021 10:45

Rád by som pochválil odrodu Perla zo Zali, ktorú máme už tretí rok rodiacu na severnej Orave, 700 mnm. Mrazu odolná (vraj - 21 C) funguje bez postrekov, jej lahodná muškátová chuť tu nemá konkurenciu, pestujeme v chránenej polohe pred domom, kde má po celý deň Slnko, bez vedenia len drevo priviazané ku kolom, na zimu prikrývame slamou...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 31.176 (?), 19.10.2021 10:33

Pri Perle Zali sa muškátová chuť vyskytuje iba pri zálistkovej úrode, ale je to iba veľmi jemný muškát, skôr by som povedal náznak muškátu.Ste si istý že nemáte inú odrodu?Ak je muškát aj pri prvej úrode, tak určite nie.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 117.166 (?), 25.10.2021 9:10

Kúpil som ju ako Perlu zo Zali, rodí a rastie ako Perla zo Zali. Navyše je odolná voči tunajšiemu mrazu, čo je charakteristické pre Perlu a chutí stále rovnako po muškáte tak ako ju literatúra popisuje... V 700 mnm máme aj iné odrody... divé/šľachtené... biele, ružové... všetky ako tak sladké ale len táto je výrazne aromatická a voňavá po muškáte... Viem to v celku spoľahlivo porovnať, lebo mám záhradky aj na juhozápade Slovenska, kde viaceré muškátové odrody tiež pestujem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 117.166 (?), 25.10.2021 11:24

A ten muškát, aby som nezabudol, tak ten vám udre do nosa a dochuťových buniek, či sa v hrozne vyznáte alebo nie... overené na návštevách z mestských panelákov

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika