Vinič - zatial nepuči



Stránky: 1,  2   
host - 37.148 (?) 
30.4.2012 15:06, zobrazeno: 19519x

zdravim... na jesen som zasadil 3 druhy vinica / cabernet sauvignon, modry portugal, ryzling vlassky/..pocasie bolo vyborne nebolo ani sucho ani dazdivo a neboli ani mrazy.../ moze sa vysadzaj aj na jesen aj na jar/...koncom zimy ked bolo okolo nuly a bol sneh cca 10 cm som ich ostrihal lebo sadenice mali asi tak 20 - 25 ociek zostrihol som ich na take 3-4 ocka... odvtedy bolo uz iba teplo ziadne mrazy.. zasadene som mal v pode zmiesanej s perlitom 70/30 a okolo kmienika nad podou piliny z dreva aby nevymrzli..a teraz vidim ze pucia z 30 - tich sadenic iba 2 aj ked na ostatnych vidno puciky nesu naliate..ostatne co mam asi tak 4 roky pucia iba teraz akurat vidno ze sa puciky otvaraju.vonku 25°C a.poradte..co dalej?

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
      
host - 37.148 (?), 1.5.2012 21:15

co sa tyka toho pocasia, myslel som tym ze pocas vysadby bolo super cca 15-20 °C a bol november asi tak 10 a bolo slnecno bez dazda iba fajne teplo a vecer boli tploty okolo 7-12 niekedy aj 15 °C 

co sa tyka clanku - ked viem poradit poradim, ak nie tak nepisem nic..to iste by som ocakaval aj od ostatnych, dakujem

a este raz ak je tu nikto kto mi vie poradit ohladom vinica..budem velmi rad 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 124.211 (?), 1.5.2012 22:10

Táto zima bola pre mrazu menej odolný vinič, hlavne pre mladé sadenice veľmi ťažká. Mrazy cez -20, navyše v mnohých lokalitách žiadny sneh...

Môj 2 a 3 ročný vinič Dunaj dopadol túto zimu katastrofálne, kmienky komplet zmrznuté, len kde-tu raší zospodu, z miesta štepenia. Bianka, Nero a Einset seedless prezimovali perfektne.

Zima bola krutá, počkajte ešte zo týždeň - dva, niektoré sadenice sa zvyknú prebrať aj neskôr.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 37.148 (?), 2.5.2012 6:53

vcera som opat bol v zahrade pozriet na sadenice a vyzera to tak ze sa prebudzaju aj ostatne..az teraz vidno ze naberaju svetlo-hnedu farbu a zvacsuju objem puciky...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vjk - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (539) - 215.11 (?), 2.5.2012 7:07

Ani půlka května není pozdě na to, aby sazenice začala rašit. Mějte trpělivost. VJK

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5579) - 133.163 (?), 2.5.2012 9:51

Včera jsem to prohlížel a u Kodrjanky nevím co si myslet. Jsou tam tak obrovské rozdíly v rašení až hrůza. V Mikulově mám stejně staré tříleté sazenice metr od sebe a jedna raší, druhá ne a navíc to vypadá že uhynula (omrzla?), krásné několikametrové výhony byly při řezu zdravé (že by pozdní mrazíky? ale proč jedna ano druhá ne?).  U baráku mi již nasadila na květy ale na zahradě některá hlava vůbec nic. Že by mrazové vlny měly takový vliv? Při řezu opět vypadala zdravě, ta stejná hlava kde je tažeň z několikaletého kmínku, tak ten neraší, ale tažeň který jde přímo od země (záložní kmínek) začíná rašit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
peetoo - (49) - 41.142 (?), 2.5.2012 12:14

Dobry den,

som v rovnakej situacii ako pan Mirek. Vinic som strihal koncom unora rezne rany boli zdrave, zelene. Niektore odrezky som dal do vody, aby zakorenili, co sa aj stalo, uz som ich aj zasadil do zeminy a pekne rastu, ale sadenica od ktorej som tie odrezky odobral vobec nerasi, tak som skusil vylomit jedno ocko a bolo hnede, nakoniec vsetky ocka boli hnede. Pri inych zas napr. 6 ockove tazne vobec nepucia, pucia len zalozne ocka pri pate tazna. Dokonca pri niektorych sa pozdlzne odlupuje kora, ale zatial rasia. (obr.) V tomto roku som mal min. teplotu -17°C, v roku 2009 bola -21°C a vinic prezimoval ovela lepsie ako teraz. Bude to asi tym, ze silne mrazy trvali nepretrzite 2 tyzdne.

Chcem sa spytat ci na jesen hnojite draslikom, ak ano, ktore hnojivo  konkretne pouzivate?




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5579) - 133.163 (?), 2.5.2012 13:24

Abych pravdu řekl tak nějak systematicky nehnojím, spíše podle potřeby  (nedostaky prvků projevujících se na listech) nebo při postřiku proti chorobám přidám hnojivo na list. Během sezony sem tam přihodím NPK ke každé hlavě. Draselné hnojivo jsem použil poprvé vloni na podzim konkrétně k bezsemené Afroditě, jaké to bylo už si nepamatuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 10.81 (?), 3.5.2012 21:54

Zdravím do Poštornej, Mirku! Mám pre Vás dobrú správu. Na Belehradskom bezsemennom už rašia všetky očká. Nepotvrdila sa moja úvaha, že mínus 17 táto sorta neprežije. Jednoducho neskoro raší, podobne ako Nadežda AZOS alebo Rhea. Napriek tomu, že mráz trval dlho, nevymrzla mi žiadna sadenica. Dokonca aj mrazuneodolný Ametyst tentoraz zmrzol iba hore, spodná polovica raší. Ale aj tak som ho preočkoval Anastáziou. Vedľa neho vysadená AT 6-3 SK prekonala zimu o niečo lepšie, ale vzhľadom k tomu, že obrovské bobule nedozrejú ani v novembri, dal som do nej očká Pamjati Zacharovoj a Sejanec Prodjusera. Dúfam, že o mesiac už bude na tieto bujné kry príjemnejší pohľad.

K otázke hnojenia viniča draslíkom pána Peetoo: Myslím si, že najlepšou formou je síran draselný, obsahuje aj potrebnú síru. Dávky hnojenia sú závislé na typu pôdy. Dobrým návodom je tento úryvok z odborného článku: 

Na základě srovnávání obsahu draslíku v půdě a v listech révy v průběhu několika let jsme zjistili, že při vyhnojení půd draslíkem na optimální zásobení tímto prvkem je nutno postupovat diferencovaně. Na 1 % jílovitých částic připadá podle vododržnosti půdy 6 -10 mg K na 1 kg půdy, a to:

- na půdách s obsahem jílu do 25 % 8 mg,
- na půdách s obsahem jílu od 25 do 45 % 10 mg,
- na půdách s obsahem jílu od 45 do 70 % 6 mg.
Teprve po tomto základním vyhnojení můžeme začít aplikovat každoroční udržovací dávky draselných hnojiv. Aplikované množství hnojiva vychází z propustností půdy a tedy z možnosti vymytí určitého množství draselného hnojiva z půdy dešťovými srážkami.
- Na lehkých půdách dáváme každým druhým až třetím rokem 200 kg K2O
na 1 ha vinice (tj. 40 kg 50% draselné soli na 1000 m2);
- na středních půdách 180 kg K2O (tj. 36 kg 50% draselné soli na 1000 m2
vinice);
- na těžkých půdách dáváme 160 kg K2O (íj. 32 kg 50% draselné soli na
1000 m2 vinice).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5579) - 242.167 (?), 3.5.2012 22:23

Dobrý večer Paľo, tak to blahopřeji!yes. Já jsem chtěl Bělehradský "vytrhnout" že se podívám na kořeny, ale má je tak mohutné že jsem ho nechal na místě a ještě počkám. Co se týče vymrzání, neraší mi ještě např.  Velika (a vypadá to že ani nebude), přitom odebrané řízky po zimě v perlitu rašily a kořenily, toto mi hlava nebere. Starost si dělám i o Vostorg, narašil, očka pomrzla, a i ta která vypadala k s větu stále čučí. Jeden Ital mi vyrašil těsně nad zemí, druhý zatím nic, u třetího nevím, Naděžda Azos která byla při střihání "zelená", vyschla až k zemi, tady počkám zda vyrazí ze země, je pravokořená. Jinak všechna nově, předloni vysazená réva vyrašila, skoro každá nasadila na květy a vypadá velmi pěkně, radost pohledět. Stejně tak pěkně vypadají i v kontejnerech nařízkované sazenice, včetně Lory!!!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?13.6.2024
Kouří do místnosti10.6.2024
Traverzy IPE5.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?1.6.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika