Vinic ako zivy plot



PepaPepa - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (167) - 193.82 (?)
5.6.2015 8:18

Ano, spravna poznamka a prave presne pre toto som tu zalozil tuto temu.

Je mi samozrejme jasne, ze nieco ako RH vedenie je ciste, prehladne, malo narocne a ma vybornu urodnost. Idealne na velkovyrobu. Ale ak mam cakat az do leta, kym vyhony dosiahnu 1m dlzku, aby mi to zacalo tienit, tak to nie je pre mna uplne idealne.

Preto sa pytam, ci nejake vertikalnejsie vedenie nebude pre mna vhodnejsie. Predsa pokial ponecham viac kordonov alebo taznov v roznych vyskach, tak k tomu zahusteniu musi prist predsa o nejaky mesiac skor. Aj za cenu toho, ze budem mat o 1 strapec hrozna mensiu urodu. Alebo za cenu toho, ze z toho bude v lete dzungla a budem to musiet zase strihat. Ale je to len 5m priestor, nebudem strihat hektar. Urcite by som zvladol to strihat aj 3x do roka.

Pozrite na obrazky.

Jak mít révu vinic jako živý plot
Jak mít révu vinic jako živý plot

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6490) - 9.135 (?), 4.6.2015 8:01

Chcel by som, aby to do urcitej miery tienilo uz v maji/juni. Tento požadavek to nesplní. Jednak pro udržení tvaru budete muste révu každé jaro řezat, čímž clonu podstatně zmenšíte. Druhak k pořádnému olistění a nárůstu výhonů dojde až koncem června, v červenci. Ty výhony tam totiž zjara nebudou, neb je ostříháte. Samozřejmě, že to trochu clonit bude pořád.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 157.239 (?), 4.6.2015 10:32

3sazenice na 5m-akorát, ozelenění+délka výhonů? Já mám na tříletých révách dnes cca 130cm dlouhé nové výhony, listy jak velká dlaň, nmv.195. I u zadavatele bude hrát roli orientace pozemku vůči slunci, kvalita půdy, zasazení, podnožové+odrůdové vlastnosti a následná péče. O prostorových nárocích ov.stromků-opět-podnož, odrůda, tvarové a výnosové požadavky, původní složení půdy, její vylepšení, následná dotace. O úspěchu velkou měrou rozhoduje schopnost opylení, vzdálenost rostlin s přátelským pylem a výskyt opy.hmyzu. S.P.,Ch.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
PepaPepa - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (167) - 193.82 (?), 5.6.2015 8:18

Ano, spravna poznamka a prave presne pre toto som tu zalozil tuto temu.

Je mi samozrejme jasne, ze nieco ako RH vedenie je ciste, prehladne, malo narocne a ma vybornu urodnost. Idealne na velkovyrobu. Ale ak mam cakat az do leta, kym vyhony dosiahnu 1m dlzku, aby mi to zacalo tienit, tak to nie je pre mna uplne idealne.

Preto sa pytam, ci nejake vertikalnejsie vedenie nebude pre mna vhodnejsie. Predsa pokial ponecham viac kordonov alebo taznov v roznych vyskach, tak k tomu zahusteniu musi prist predsa o nejaky mesiac skor. Aj za cenu toho, ze budem mat o 1 strapec hrozna mensiu urodu. Alebo za cenu toho, ze z toho bude v lete dzungla a budem to musiet zase strihat. Ale je to len 5m priestor, nebudem strihat hektar. Urcite by som zvladol to strihat aj 3x do roka.

Pozrite na obrazky.

Jak mít révu vinic jako živý plot
Jak mít révu vinic jako živý plot

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
PepaPepa - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (167) - 193.82 (?), 5.6.2015 8:55

Polozim este jednu otazku.

Cisto pragmaticky. Priestor mam vymedzeny na 5m. To je pevne dane. Bude nejaky zasadny rozdiel v urodnosti, ak do toho priestoru zasadim 3 sadenice a budem ich strihat na dlhsie tazne, alebo ak zasadim 5 sadenic a budem to strihat na ratsie tazne? Resp. ak to bude v lete huste, tak to preriedim?

Je tych 5 sadenic na 5m naozaj tak vela v domacich podmienkach?

Alebo nastane dokonca taka situacia, ze z 3 sadenic dostanem celkovo 5kg hrozna ale z 5 sadenic dokopy iba 4kg hrozna ?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 157.239 (?), 5.6.2015 11:14

...a kolko sa Vám sce strikac?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
PepaPepa - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (167) - 193.82 (?), 5.6.2015 11:17

strikac nechcem

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 190.158 (?), 7.6.2015 14:23

zasadte si nejaku rezistentnu odrodu zo silnym rastom dreva napr. baco noir alebo otelo.ak to chcete mat huste tak vam uslachlilu odrodu znici mucnatka.ak vam nejde o urodu tak tam nasadte podpnikovu revu a mozete to strihat ako zivy plot.v case kvitnutia krasne vonia.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PepaPepa - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (167) - 193.82 (?), 8.6.2015 12:45

Ved som kupoval rezistentne odrody, aby mi to hned neznicili choroby. A tiez nehovorim, ze mi nejde o urodu, to by som tam naozaj mohol zasadit brectan. Ale zase nemusim mat ani vytaznost 150%. Hladam urcity kompromis. Nemusi to byt huste, ale malo by to tienit skor ako koncom leta. Chcem mat z toho zivy plot. Nemusit yo byt tak huste ako zelena tieniaca siet. Ale ani take, ze dole listy a hore uz nic...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Georg Black - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (331) - 38.186 (?), 8.6.2015 11:20

Víte v čem je možná zásadní problém. Toto fórum navštěvují lidé pěstující révu často na hranici pěstovatelnosti. Vybírají dle toho odrůdy, způsoby pěstování apod. A to vše jen proto, aby měli na podzim něco do pusy nebo do flašky. Dovolím si tvrdit, že poměr času a prostředků vynaložených těmito lidmi/ku objemu zisku je několikanásobně vyšší, než tradičních vinařů třeba na Moravě. Řešíme všechno: počet oček na tažeň. Redukce listů, květů kdy a kolik. A tak bych mohl pokračovat dále.

Neberte si to osobně a už vůbec ne ve zlém prosím. Ale jdete tak trochu proti proudu zdejšího osazenstva. Samozřejmě, že můžete dát 5 sazenic a mít kratší tažně. Pokud Vám nebude vadit, že některé odrůdy na krátkých tažních, či čípcích nerodí. Pak není problém. Svým způsobem si můžete dělat, co chcete, ale pokud se zde zeptáte na názor ostatních, tak mám obavu, že se Vás vždy budeme snažit dostat na tu cestu pěstování, která je pro révu nejlepší.

Vzhledem k Vaším požadavkům to vypadá, že réva není úplně tak tím z čeho by ten živý plot měl být. Nicméně lze ji pěstovat různě. Viděl jsem stěny z révy, které zcela sloužili k zastínění. Ale pak se nikdo neptal po hroznech. Nemluvě o tom, že husté zalistění tak trochu přitahuje plísně.

Jinými slovy. Možnosti jsou zhruba 3. Buď to vezmete, tak jak si to réva žádá, nebo to necháte růst jak chcete. Udělejte z toho stěnu a on se tam třebas někdy hrozen ukáže. Třetí možnost je vybrat se nějaký systém/tvar pro pěšstování stolního vina. Jsou to vyskoké tvary, kdy staré dřevo je i ve 2 metrech a tam s pak tvoří letosty jakoby ve smyslu stropu/vodoroná drátěnka. Ale existují i jiné. Viděl jsem to v Itálii. Jestli je to průchozí tady netuším.

K Vašim otázkám:

Bude nejaky zasadny rozdiel v urodnosti, ak do toho priestoru zasadim 3 sadenice a budem ich strihat na dlhsie tazne, alebo ak zasadim 5 sadenic a budem to strihat na ratsie tazne? Resp. ak to bude v lete huste, tak to preriedim?

Záleží na odrůdě. Může to jít do extrému, ale taky nemusí. Jsou odrůdy meně bujné a ty by to jistě zkously.

Je tych 5 sadenic na 5m naozaj tak vela v domacich podmienkach?

120cm je minimum.

Alebo nastane dokonca taka situacia, ze z 3 sadenic dostanem celkovo 5kg hrozna ale z 5 sadenic dokopy iba 4kg hrozna?

Opět bude záležet na odrůdě, sezóně. Je zřejmé, že pokud to bude chumel letorostů, bude to asi bude horší a nemusí tam být i nic.

Obecně ale nechci strašit. Prostě to zkuste. Na druhou stranu asi nebude moc zkušeností s tímto způsobem pěstování.

S pozdravem GB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
PepaPepa - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (167) - 193.82 (?), 8.6.2015 12:48

Ok. Dakujem za rady. Ja to teda nejako zasadim a neskor sa ukaze. Vecer vam sem dam fotky. Snad to nebude uplne zle...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika