Réva vinná pěstování bez postřiku



Rigoleta - (21) - 2.30 (?)
8.10.2015 21:47

Američany mám asi 8 let a ještě jsem nestříkala a ani nebudu.Rodí i bez postřiků.Loni žádná plíseň ani hniloba.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
host - 178.235 (?), 6.10.2015 19:29
Je to tak, Bredíku,spokojenost s letošní úrodou je i na mé straně.Jak u vína, tak i u jablek a hrušek.Loni tomu tak nebylo.Pokorně snášejme dobré i zlé. AB
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Rigoleta - (21) - 2.30 (?), 8.10.2015 21:47

Američany mám asi 8 let a ještě jsem nestříkala a ani nebudu.Rodí i bez postřiků.Loni žádná plíseň ani hniloba.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
ondro - (48) - 12.171 (?), 6.5.2016 17:11

tu som nasiel seriozne testovane viacere rezistenty na mucnatku a perenosporu. Testovane BEZ POSTREKOV!!! Je velmi tazke najst seriozne informacie o odolnosti vinica baz postrekov. Tesim sa tymto testom. Su velmi ojedinele, lebo takmer vsetci striekaju aj rezistenty. I ked mi tam chybaju nove odrody.

Test

odolne na mucnatku i perenosporu:

Augustovskii,  Jalovenskii Ustoichivyi, Pőlőskei muskotály a Pleven ustoichyvii

-----

Nasiel som dalsie clanky od madarskych slachtitelov, kde uvadzali vysoku odolnost na mucnatku i perenosporu aj na odrodu Poloskei M. a Eszter, o cosi horsi Nero a vsetky vybornu chut.  Dokonca odolnost Poloskai si tak cenia, ze je jedna z klucovych odrod pri slachteni novych odolnych druhov.

pozri strana 216:

http://orgprints.org/548/1/willer-meier-2000-winecongress.pdf

odolnost (str216):
najlepsia: LIDI, PALATINA, BIANKA
super aj:  POLOSKEI, TEREZ, NERO, ESTER, SUSI

CHUT:
jalovenskij ustojcivij, terez, aron, suzi  -  chut slabsia
NERO, ESTER, POLOSKEI           chut velmi dobra

Z madarskych skoro vsetci kupuju Nero, maju s nim dobre skusenosti i ked slabina je velke zrnka, ide nan osi a odolnost niekde trochu slabsia,... avsak v mojom prieskume lepsie vychadzaju:  (odolnost vyssiea) u Poloskai M. a Ester  (Nero kusok zaostava)

Vlani na jesen som vysadil Poloskai M., Ester, Nero.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
ondro - (48) - 12.171 (?), 6.5.2016 17:37

doplnim, ze to bol test v Brne roky 1996-2000.

Testovane odrody:

Augustovskii, yalovenskii Ustoichyvii, Pőlőskei muskotály, Pleven ustoichyvii, Aivaz,
Dachnyi, Kutuzovskii, Nero, Smuglyanka Moldavskaya, Ananasnyi, Aron, Tschvetochnyi, Jolanka, Kristalli, L-2-14, Palatina, Rusmol, Startovyi, Suzi, Ustojchyvii Dokuchaevoi, Vostorg, V-46-40, BV-18-29, XV-7-72, Agat, Donskoi, Alden, Kodryanka, Chasselas blanc, Panonia Kincse, Chasselas rouge, Olsava

najlepsiu odolnost mali (stupnica 1-9, 9=najlepsia):

mucnatka bobul:

Pőlőskei muskotály  (8.24),  Augustovskii  (7.82),  Yalovenskii
Ustoichyvii (7.42), and Pleven Ustoichyvii (7.26)

mucnatka listov:

Augustovskii  (7.92),  Pőlőskei Muskotály(7.80), Yalovenskii Ustoichyvii (7.32), Pleven Ustoichyvii (6.98), and XV-7-72 (6.90)

perenospora:

‘Pölöskei muskotály ‘(7.28), ‘Dachnyi’ (7.26), ‘Aivaz’ (7.18), and ‘Yalovenskii Ustoichyvii’ (7.16).

dalej uvadza odolnost 7 az 8 aj pre tieto:

Augustovskii, yalovenskii Ustoichyvii, Pőlőskei muskotály, Pleven ustoichyvii, Aivaz,
Dachnyi, Kutuzovskii, Nero, Smuglyanka Moldavskaya

ovela viac info najdete v pdf dokumentoch spomenutych v predoslom prispevku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
ondro - (48) - 12.171 (?), 6.5.2016 17:41

prekvapila ma ze Smugljanka Moldavska je hodnotena ako velmi odolna na obe choroby, lebo u mna Smuljanka zo Slovplantu je velmi citliva (myslim, ze na perenosporu).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 112.195 (?), 19.7.2016 14:29

Neviete nahodou ci existuju 2 odrody Smugljanky? Bred_ik pisal o Smugljanke - "ruská raná odrůda s modrými bobulemi, má také ženský typ květu. Má velkou odolnost k mrazu, až -35°C". Na nieco taketo som ja este nenarazil. Naopak, vsade sa pise o Smugljanke moldavskej, co je velmi neskora odroda a ma mat silny rast. Ja som kupoval pred 3 rokmi Smugljanku v Straznici na K125AA a rastie teda dost slabo, minimalne v porovnani s Vostorgom, Nerom, ci Jalovenskym ustojcivym. Bol som v tom, ze kupujem Smugljanku moldavskuju, ale zacinam sa obavat, ze som kupil tu rusku skoru verziu, lebo sa ukazuje ako citlivejsia na mucnatku, kym na ruskych forach sa SM povazuje za velmi vysoko odolnu na mucnatku. Navyse strapce sa uz zacinaju miestami vyfarbovat (podobne ako Nero) a bobule sa mi zdaju byt skor gulate nez podlhovaste.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
ondro - (48) - 12.171 (?), 30.5.2016 12:31

Jorg Wolf ma pravne chranenych viacero odolnych sort, pozri: Eigene Sorten.

mate niekto skusenost s ich odolnostou, najlepsie pri pestovani bez postrekov.
Skoro vsetky sorty su pravne chranene prave pre Wolfs-reben. Prekvapive, ze aj starsia madarska odroda Nero (u nas dobre zname) je tu uvedena ako pravne chranena pre wolfs-reben
Dalej je zaujimava, ze aj tuto uznavane odolne odrody Nero, Poloskei Muskotaly, Muskat blue maju tam udavanu nizsiu odolnost voci chorobam ako jeho vlastne chranene odrody …. to sa mi vidi az podozrive.

Tie odrody sa daju kupit napr. V rakuskom Poysdorfe (aj postou).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 22.27 (?), 13.7.2016 22:26

Absolutní rezistenty neexistují, jen odrůdy s vyšší odolností. Když příjde deštivé období při vyšších teplotách, tak houbové choroby sežerou každej rezistent. Některý rok třeba nepřijde tlak chorob vůbec a nestříkl jsem ani mulerku a jiný rok je úplně jedno co za odrůdu máte a musíte stříkat i rezistenty.

Jen můj postřeh. Pěstuji v jedné řadě Krystal, růžovou chrupku, Mulerku a Nero. V podstatě jsem nepozoroval rozdíl v odolnosti vůči chorobám. Bude to asi tím, že v 500m není tlak chorob až tak silný a když příjde silný tlak, tak takový, že je jedno, zda má odrůda zýšenou odolnost či ne. Paradoxně mě před dvěma lety napadla plíseň Nero a vedle stojící Muler ani ťuk. Bez postřiku je víno riziko i s rezistenty. Dle mých zkušeností stačí v horších podmínkách 2 - 3 postřiky proti houbovým chorobám a je jedno zda pěstuji rezistenty, nebo vitis vinifera. Stříkám poprvé před květem nebo po odkvětu, dle toho, kdy příjde vlhké teplé počasí. Letos to bylo až po odkvětu. Po dlouhé době u nás prší, tak provedu asi druhý postřik v tomto týdnu. A tak v prvním nebo druhém srpnovém týdnu možná třetí, dle počasí. To v mých 500m a sušší oblasti v pohodě stačí a zdravý porost již později houbové choroby v mé poloze nenapadají.

Pokud to chápu správně, tak na jižní Moravě je nutné ve velkých monokulturách stříkat vitis vinifera pravidelně a preventivně.

V každém případě ale doporučuji mít pohotovostní zásobu postřiků a když příjde velký tlak houbových chorob, musí se stříkat jakékoli rezistenty.

V podstatě, když jsem nestříkal, tak třeba 2 roky byly rezistenty v pohodě a třetí rok sežrané chorobami.

Mám asi 25 odrůd Interspecifických a některé roky by to bez postřiku nešlo u žádné odrůdy a bude to díky změně klimatu čímdál horší.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
bred_ik - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (899) - 113.229 (?), 14.7.2016 7:02

Souhlasím, že absolutní rezistenty dosud nejsou ke koupi, byť se na nich pracuje.
Hlavně je nutné rozlišovat dvě základní choroby, které révu trápí a sice padlí a plíseň révovou (perenosporu). K padlí nejsou současné "rezistentní" odrůdy moc odolné, proto doporučuji proti této chorobě ošetřovat, sám ošetřuji po odkvětu a před zaměkáním. Později už padlí nedokáže hrozny napadnout (listy a réví samozřejmě dokáže napadat kdykoliv).
Jiná je situace u perenospory. Troufám si tvrdit, že již jsou odrůdy, které se proti této chorobě ošetřovat nemusí. Ale není to Nero ani Krystal, ty jsou v horších letech napadány perosporou běžně, i když méně než V. vinifera.
Odolnější proti perenospoře jsou odrůdy, které mají dva geny odolnosti proti této chorobě, například Solaris, Monarch, Bronner Cabernet Cortis, Cabernet Carbon, Panonia a ze stolních Talisman, Galahad atd.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 22.27 (?), 19.7.2016 11:33

To je pro mne dobrá informace. Mám od Vás na jedé pergole sazenice zrovna Monarchu a Talismanu. Tak je zřejmě budu ošetřovat jen po odkvětu na padlí a pak bez postřiku. Rostou nádherně. Jedna druhým rokem a jedna třetím rokem.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika