Réva ve vyšších polohách



prchal jan - (7) - 234.10 (?)
20.3.2009 19:55

Přiznám se, že jsem o ani jedné odrůdě v nikdy neslyšel, jsem ovocnář, ale pokud některou výše uvedenou odrůdu seženu tak mě zajímá zda nemůžu udělat nejakou zásadní chybu co se podnože týče. Nebo se prodávají řízkovanci? Děkuji mnohokrát za radu.

Prchal

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 234.10 (?), 20.3.2009 7:46, zobrazeno: 16999x

  Dobrý den přátelé, rád bych si vysadil na Vysočině v 500 mnm několik sazenic révy.Je možné vůbec v takových  podmínkách docílit kvalitní  výsledek? Poraďte prosím vhodnou odrůdu.  Několikrát jsem  již něco vypěstoval, ale bylo to velmi drobnoplodé a téměř nepoživatelné. Samozřejmě nečekám    plody jako z moravských vinic.

Děkuji Prchal

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 128.44 (?), 20.3.2009 7:55

Kvalitní ve smyslu vinařském ne. Jako stolní hrozny jakž takž. Nepočítejte, že venku vypěstujete ty veliké krásné stolní hrozny.

Venkovní réva musí být u zdi, aby akumulované teplo chránilo. Použít vhodnou RANNOU!! odrůdu. V 550 m mám Krystal u jihozápadní zdi, Panonia Kincse ve skleníku. Krystal nijak neošetřuji. Má menší bobulky se semínky. Panonia je v těchto podmínkách náchylná na padlí a plíseň šedou, bez postřiku se neobejde. Réva má ve vyšší poloze výhodu oproti např. meruňkám, že pozdě kvete. Problém ale jsou zimní mrazy. Na volném prostranství pravidelně hluboce zmzá, takže se nedá vést jinak, než na hlavu.

Panonia Kincse ve skleníku
Panonia Kincse ve skleníku
Krystal u zdi
Krystal u zdi
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 196.74 (?), 20.3.2009 9:32

Jsem začátečník a zakládal jsem vlákno moštové interspecifické odrůdy do 500m. Krystal mě plodil loni hned druhým rokem po výsatbě. Do konzumní zralosti došel začátkem září a to ho nemám u zdi, ale v záhonu pod ořešákem v 500 m.n.m. (letos sem se dočetl, že se víno nemá sázet v blízkosti ořešáku, nebo jahod) Volil bych: Krystal, Nero Vostorg Kodrijanku, ale již se dají sehnat informace o mrazuvzdorných a ještě rannějších odrůdách. Sazenice prodává několik pěstitelů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
bred_ik - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (899) - 46.152 (?), 20.3.2009 9:48

500 m je hodně, ale hodně záleží na konkrétním místu, jestli se bude pěstovat réva u zdi nebo naopak jestli není mrazová kotlina atp. Ale existuje několik odrůd které by se zkusit daly, vždyť vím o jednom pěstiteli, který pěstuje víno v Norsku a vyzkoušel už stovky odrůd.  Například Solaris u něj loni měl 24. září 23% cukernatost. Ale k odrůdám: určitě nesnáze seženete Krystal, ten je bezproblémový, z modrých Rondo. Hůře už se budou shánět další odrůdy jako třeba Cabernet Cortis nebo Solaris, případně Platovskij, který by měl v mrazu a chorobách vydržet tolik co třeba Krystal a být stejně raný. Navíc existují velmi rané a rané kanadské a americké moštové odrůdy se slušnou odolností k chorobám i mrazu mezi -30 a -40°C  (Marquette, Jukka, Marechal Foch), ale neseženete je u nás.
I ve stolních by se velmi rané odrůdy našly, odolnost k mrazu -25°C je u interspecifických stolních odrůd celkem běžná, chce to vyzkoušet. Panonia mezi nimi rozhodně není, ta patří do vinařské oblasti. A proti mrazu se lze bránit i jinak, například přikrýváním révy na zimu do připravených záhonů atp. Velmi raných stolních odrůd je hodně, i s kvalitním hroznem. Zase bude problém je sehnat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 144.60 (?), 20.3.2009 15:55

Pěstuji révu v 480 m a za 60 let zmrzla jednou, ale vyhnala znovu.Pěstuji ji na jižní straně u zdi.Odrůdy nevím, protože je sázeli rodiče.Jedna bílá, drobné plody, velice úrodná, zraje koncem srpna.Druhá velkoplodá, velice dobrá, zraje také koncem srpna.Třetí modrá, velice úrodná.poslední roky dozrává září, ale dříve některé roky nedozrála.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
prchal jan - (7) - 234.10 (?), 20.3.2009 19:55

Přiznám se, že jsem o ani jedné odrůdě v nikdy neslyšel, jsem ovocnář, ale pokud některou výše uvedenou odrůdu seženu tak mě zajímá zda nemůžu udělat nejakou zásadní chybu co se podnože týče. Nebo se prodávají řízkovanci? Děkuji mnohokrát za radu.

Prchal

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
bred_ik - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (899) - 178.82 (?), 20.3.2009 20:48

Myslím si, že na Vysočině můžete sázet révu pravokořennou, tam hlavní důvod roubování, a sice révokaz, je jen málo pravděpodobný. Shodou okolností jsem se byl dnes podívat na dva keře, které jsem před třemi lety daroval do nadmořské výšky cca 550 m n.m. Poloha je jen slabě chráněna malým skleníkem a přístřeškem, přesto zejména Krystal nádherně roste a plodil loni druhým rokem zcela bez problémů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 34.51 (?), 21.3.2009 21:47

Pravokořenná réva má také výhodu, že při výskytu extrémním mrazů může regenerovat ze spících oček pod úrovní térénu. Pokud Vám zmrzne roub na štěpované sazenice, tak máte smůlu.  Pár keřů se dá na zimu zakrýt zeminou nebo nějakým chvojím a listím.  Zakryté keře nikdy nezmrznou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 173.12 (?), 24.3.2009 11:38

Dobrý den, zaujala mě tato debata. Máme nový domek v Mašovicích u Znojma, kde dost fouká. Zahradu máme na jižní stranu, je to rovina. Jaká bude nejlepší odrůda stolního vína? Plánujeme nějkou prgolku ke zdi, tak asi na tu pergolu...

Díky zaradu

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 186.98 (?), 11.6.2009 11:14

Já mám pár rostlin v 550 m.n.m.  a roste to. Kristal uzraje dobře, Cvetočnyj taky, letos uvidím jak Prim.  Hibia zralá ale nezajímavá odrůda do vyšších poloh. Frankovku jsem vysadil spíš jen jako pokus a samo že nedozraje ani nezesládne... pouze zmodrala.  Pěstuji to na jižním svahu a těším se na další odrůdy jako Kodrjanka, Wostorg, Golubok, Rubanka a jiné...

Před zimou se zvolené tažně mohou omotat papírem... nebo něčím jiným. Občas nějaký ten pupen nevyraší to je pravda.  Průser jsou mrazy v červnu, kdy zčernají celé narašené výhonky, i to se může stát.

Zjistil jsem že jedna z ponoží co mám(Asi Teleki, nebo Craciunel) koření a roste v těžké půdě lépe, než některé pravokořenné, tak se asi vydám cestou roubování. Letos jsem rouboval a něco se ujalo... takže to asi bude mít něco do sebe, i v případě samozásobení se materiálem. Mám i podnož Berner... časem vyzkouším.

Karlos.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Úprava vody magnetickým polem12:13
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?10:37
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika