Réva - draslík x hořčík



Georg Black - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (331) - 124.132 (?)
1.9.2012 10:25

Jsem tedy začátečník, ale mám pocit, že jsem někde četl, že je důležitý poměr K a Mg. Tomu by i odpovídala Vaše zkušenost. Při dodání Mg žádná změna(ty poškozený se už nenapraví, ale nové nebudou žloutnout) a při dodání K došlo ke zvětšení nepoměru K a Mg a tedy k větším ztrátám. Nicméně berte to jako hypotézu letošního začátečníka. :-)

S pozdravem GB

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
               
vjk - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (539) - 215.11 (?), 1.8.2012 0:46

Wimpi, vygooglujte si "Významné rozšíření virového patogenu GVA v českých vinicích". Hned první odkaz ve vyhledávači a potom obrázek u článku. VJK

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 200.122 (?), 1.8.2012 7:33

A kruciš, to fakt vypadá hodně stejně (Kodrjanka)! Béééé crying.

Né že bych tam hned běžel, ale zeptám se, která inštituce provádí zdravotní testy, resp. testy na přítomnost virů u rostlinného materiálu, konkrétně révy ?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vimon - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (407) - 18.209 (?), 1.8.2012 20:16

Když jsem asi před deseti léty začal s pěstováním révy, tak jsem měl také několik let problémy a čevenáním listů u Nera a trochu u Rhey. V té době jsem se moc nestaral o hnojení keřů. Dnes kdy kromě hnojení ke kořenům, provádím pravidelně i postřik na list Wuxalem super, červenání listů na Neru se už neobjevuje. Myslím si proto, že to není způsobeno virem, ale nesprávnou výživou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vin_jc - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (81) - 89.172 (?), 31.8.2012 12:49

Ti kdo bojují s červenáním listů Nera by určitě stejně jako mě zajímalo, jaké hnojení ke kořenům používate? Dík.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 200.122 (?), 1.8.2012 21:27

Pominu-li podezření na virovou nákazu u mojí odrůdy Kodrjanka (lokalita Brno), vrátím se k původnímu tématu, tedy ke snaze o rozpoznání, zda se jedná o deficit draslíku, či hořčíku, podle vzhledu poškozených listů. Vyfotil jsem letošní stav ve svém vinohrádku na Strakonicku, celkem tři odrůdy, kde se nyní projevuje problém s výživou. Všechny fotky byly pořízeny na stejném místě, keře rostou vedle sebe. Proto předpokládám, že jde o nedostatek jednoho stejného prvku. Sám to tipuji to na draslík, nikoli hořčík. Je však zajímavé, jak se vizuální projev stejné choroby liší u jednotlivých odrůd, i v porovnání s loňskými fotografiemi, které jsou v ném úvodním příspěvku tohoto vlákna. Vliv odrůdy na vizuální projev onemocnění je výrazný a dokonce i v rámci jediného keře jsou projevy stejné choroby na jednotlivých listech velice variabilní. (Díry v listech způsobily kroupy).

Nero 2012
Nero 2012
Nero 2012 - II.
Nero 2012 - II.
SS 2012 - I.
SS 2012 - I.
SS 2012 - II.
SS 2012 - II.
Viktoria - 2012
Viktoria - 2012
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
centor - (23) - 129.10 (?), 2.8.2012 11:12

Podle nějakých knižních ilustrací jsem nedostatek draslíku viděl spíš jako nekrotizaci a svinování listů od odkraje, než tohleto. Draslíku mám v půdě hodně, tak jsem to ještě nezažil, zato u tramínu mám problém s hořčíkem a ten se projevuje typicky - žloutnutí listů kolem nervatur a postupuje to od spodní části keře nahoru... Naštěstí listů je dost, tak víno snad dozraje...smiley

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vin_jc - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (81) - 89.172 (?), 31.8.2012 14:11

Mám s Nerem stejný, nebo podobný problém. Po zaměkání bobulí se začnou listy postupně zbarvovat. Zajímavé je, že toto neprobíhá u všech výhonů ve stejné době. Jak je z fotek patrné, zelená postupně ustupuje žlutému a hněděoranžovému zbarvení, až list upadne. Nejvíce jsou postiženy listy nejvíce zatížené hrozny. Stříknul jsem hořkou sůl, ale bez výrazných změn, po týdnu jsem stříknul Vuxal super (obsahuje K a nemá Mg), kdy mi pocitově přišlo, že oranžová přešla více do žluté a jako by se zrychlil opad postižených listů. Postřik už asi touto roční dobou nepomůže, ale čím a kdy preventivně půdu přihnojit pro příští sezonu? Dík všem za rady a vlastní zkušenosti. vin_jc.

Nero_1 - 18.8.2012
Nero_1 - 18.8.2012
Nero_2 - 18.8.2012
Nero_2 - 18.8.2012
Nero_3 - 23.8.2012
Nero_3 - 23.8.2012
Nero_4 - 23.8.2012
Nero_4 - 23.8.2012
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Georg Black - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (331) - 124.132 (?), 1.9.2012 10:25

Jsem tedy začátečník, ale mám pocit, že jsem někde četl, že je důležitý poměr K a Mg. Tomu by i odpovídala Vaše zkušenost. Při dodání Mg žádná změna(ty poškozený se už nenapraví, ale nové nebudou žloutnout) a při dodání K došlo ke zvětšení nepoměru K a Mg a tedy k větším ztrátám. Nicméně berte to jako hypotézu letošního začátečníka. :-)

S pozdravem GB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 14.5.2013 14:16

S delším časovým odstupem se vracím k tématu. Teď z jara jsem si nechal udělat půdní rozbory a už přesně vím, co mám špatně. Laboratorně byly zjištěny tyto půdní abnormity:

  1. nedostatek vápníku (cca 600 mg/kg) a velmi nízké Ph půdy (cca 4,8)
  2. nedosatek hořčíku (cca 75 mg/kg)
  3. nízký obsah dusíku

Ostatní prvky jsou ± v normě. Takže moje laické tipy a hádání podle zbarvení listů byly úplně špatné. Z toho pro mne plyne ponaučení: lépe příště nehádat, zaplatit pár korun a mít jistotu. Myslím si, že jen tak vizuálně podle zbarvení listů se případný deficit objektivně určit nedá. (U keře Kodrjanka - viz. foto u prvého příspěvku byl opravdu zjištěn virus - A, keř nepřečkal zimu a zahynul). Ostatním, kteří mají také problémy s chlorózami doporučuji totéž - nechat si udělat půdní rozbor.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 41.143 (?), 14.5.2013 17:24

nedosatek hořčíku (cca 75 mg/kg)

to znamená, že máte deficit 75 mg hořčíku na kg půdy? Např. kolik hořčíku musite dát na 100 m2.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika