Prim na pergole



host - 25.112 (?)
29.3.2010 21:00

Zastřihla jsem šlahoun až nad čtvrtým očkem, protože bylo asi 3x větší než ty ostatní.Tak nevím jestli je to takhle dobře, když bych ty spodní 2-3 vylámala, nebo ho mám zkrátit až na ty dvě.Děkuji Jitka

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 25.112 (?), 27.3.2010 8:48, zobrazeno: 6465x

Loni jsem zasadila odrůdu révi Prim k pergole.Nechala jsem růst jeden pupen, z kterého vyrostl šlahoun do výšky zatím asi 60cm.Ostatní pupeny jsem vylámala.Potřebuji ji "vytahnout" do výšky pergoly asi 2,5m po zděném sloupu, tedy potřebuji dosáhnout dlouhého holého kmínku a až nahoře vést tažně.Jsem úplný začátečník, potřebovala bych poradit jak mám dál postupovat a jestli je tato odrůda pro takový tvar růstu vůbec vhodná.Bydlíme v nadmořské výšce cca 400m.Děkuji Jitka

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 3.53 (?), 28.3.2010 21:40

Doporučuji letos ještě sestříhnout na dvě očka. Při dobré péči Vám ty 2,5 metru udělá už v letošním roce. Kmínek pak budete čistit a nahoře si necháte v dalších letech tažně. Prim je bujný, ale tažně přidávejte jen postupně, aby se sazenička nepřetížila.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Zahrádkářský kacíř - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (391) - 235.249 (?), 28.3.2010 22:22

Nebojte, samy o sobě nepřetíží, přetížit jí můžou jen plody.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 65.90 (?), 29.3.2010 11:42

Děkuji za radu, ale vzhledem k tomu že jsem opravdu úplný začátečník, zeptám se ještě pro upřesnění.Ten 60cm šlahoun mám zastřihnout na 2 očka a nechat růst vzhůru jen to horní, nebo obě?Myslela jsem že musím čekat až mi do výšky vyroste ten původní výhon a jakmile se zastřihne že už se to bere dál jako tažně.Vidím že se mám co učit.Ještě prosím o další radu.Chtěla bych k Primu ještě jednu odrůdu ke zdi, přemýšlím nad Červenou chrupkou, ale nevím jestli není náchylná na padlí.Nebo jestli mi někdo poradí jinou odrůdu chuťově odlišnou od Primu.Děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
bred_ik - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (899) - 228.74 (?), 29.3.2010 13:46

Růst můžete nechat obě očka, druhý rok už réva je schopná vyrůst při normální péči hodně vysoko, takže by neměl být problém s vyzráváním. Do 400 m n.m. by to měla být raději raná nebo velmi raná odrůda, zkuste třeba Vostorg.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 65.90 (?), 29.3.2010 13:51

Když nechám obě očka budu mít dva kmínky?O Vostorgu jsem taky uvažovala, ale nevím jestli ty dvě odrůdy (Prim a Vostorg) nejsou chuťově podobné, abych neměla všechno jak se říká na jedno brdo.Bydlíme okres Kladno, není to ani celých 400m.Děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
bred_ik - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (899) - 178.82 (?), 29.3.2010 18:50

Vostorg je ranější než Prim, má podstatně větší bobule a na rozdíl od Primu nemá muškátovou chuť, spíš harmonickou. Jen je problém, že u nás někteří prodejci místo Vostorgu prodávají Prim.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 25.112 (?), 29.3.2010 21:00

Zastřihla jsem šlahoun až nad čtvrtým očkem, protože bylo asi 3x větší než ty ostatní.Tak nevím jestli je to takhle dobře, když bych ty spodní 2-3 vylámala, nebo ho mám zkrátit až na ty dvě.Děkuji Jitka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6508) - 70.100 (?), 30.3.2010 7:00

Jestli je to živé dřevo, nechte to tak. Vyrůstající výhonek opatrně tvarujte do směru požadovaného růstu. Nevylomit!!!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika