Předčasné rašení



host - 149.244 (?)
16.7.2009 22:15

Stejně Vám napoví až zima a uvidíte na jaře. Dle mého názoru jsou tato očka pro příští tvarování nepoužitelná a z nich od 10.7. (datum příspěvku) nové letorosty již nevyzrají. Spíše bych byl toho názoru, že zbytečně brání vyzrání letorostu, který zjara máte v úmyslu zkracovat.

Jak píšete, tak udělejte - příští jaro zakraťte na 80cm. Letošní rašící očka pod prvním drátem vylamujte. Pokud se Vám nebude kmínek líbit, chvíli s ním zkuste žít, ať máte trocha hroznů. Réva odspodu (od země) stejně vyraší, poté si zapěstujte nový kmínek vysoký podle Vašeho aktuálního přání a dalších mrazů (podle toho, kam až letorost vymrzne).

Stejně tak Vám mohou posloužit i vedlejší spící očka na místech, kde hlavní byly vyšípnuty. Réva si poradí.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 160.10 (?), 10.7.2009 21:24, zobrazeno: 4507x

Přeju pěkný večer a prosím o radu. Na odrůdě Dakona mně na budoucím kmínku předčasně raší očka. Příští rok jsem chtěla výhon zakrátit v 80cm a nechat letorosty z vrchních 3 oček. Jak mám dál rostlinu tvarovat, když mně vyraší už teď? Díky.

Myšák

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
jenamater - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (151) - 157.82 (?), 11.7.2009 19:32

Domnívám se, že Vám na kmínku neraší předčasně očka, nýbrž rostou zálistky, které je potřeba opatrně (aby se nepoškodila očka) vylamovat, pokud jsou malé nebo odstřihovat pokud jsou už větší než pět centimetrů. Zdraví jenamater.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Myšák0606 - (5) - 160.10 (?), 12.7.2009 9:59

Dobrý den. Opravdu raší očka, která potřebuju na další rok, zálistky jsem vylámala. Připojím fotky.

Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 34.168 (?), 12.7.2009 16:44

Předčasné rašení oček je způsobeno asi tím, že keř roste příliš bujně a vy jste vylámala všechny zálistky i s vrcholkem letostostu. Vždy je potřebné při vylamování na vrcholu letorostu ponechat 2  - 3 vegetační vycholy, které svými inhibitory brzdní růst níže položených oček. Réva je liána a proto při ztrátě vrcholového výhonu okamžitě mobilizuje níže položená očka.  Není to ale žádná tragédie, dobře rostoucí výhon ještě stačí vyzrát. Vy jej při jarním řezu můžete zredukovat na 1 - 2 očka, použít na tažeň nebo úplně odstranit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 160.10 (?), 12.7.2009 20:20

Díky za rady, nějaké zálistky jsem na rostlině nechala, tak nevím, proč tak blbne. Všimla jsem si, že to dělá i jiná odrůda. Možná je to tím, že tak bují, hodně prší a horko jak v pralese. Zatím raší očka ve střední části kmínku, kde ho chcu zrovna zakracovat. Nebudu to nějak řešit a udělám nižší kmínek.

S pozdravem Myšák

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 149.244 (?), 16.7.2009 22:15

Stejně Vám napoví až zima a uvidíte na jaře. Dle mého názoru jsou tato očka pro příští tvarování nepoužitelná a z nich od 10.7. (datum příspěvku) nové letorosty již nevyzrají. Spíše bych byl toho názoru, že zbytečně brání vyzrání letorostu, který zjara máte v úmyslu zkracovat.

Jak píšete, tak udělejte - příští jaro zakraťte na 80cm. Letošní rašící očka pod prvním drátem vylamujte. Pokud se Vám nebude kmínek líbit, chvíli s ním zkuste žít, ať máte trocha hroznů. Réva odspodu (od země) stejně vyraší, poté si zapěstujte nový kmínek vysoký podle Vašeho aktuálního přání a dalších mrazů (podle toho, kam až letorost vymrzne).

Stejně tak Vám mohou posloužit i vedlejší spící očka na místech, kde hlavní byly vyšípnuty. Réva si poradí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika