Plodnost jednoletého dřeva na víceletém



   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
               
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?) 
14.5.2014 10:55

V každém případě tažeň vypěstovaný z dvouokého čípku je postup "na jistotu", zatímco tažeň z ponechaného jalováku je "uspěchané řešení", které u mnoha odrůd projde s uspokojivým výsledkem.

V této době je potřeba všechny přebytečné zelené jalováky začít vylamovat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                  
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 109.116 (?), 14.5.2014 11:25

To, že tažeň rostlý na předloňském dřevě je (údajně) plodnější, než tažeň vyrostlý ze stařiny je všeobecně známo (viz. literatura). Mně by však zajímaly praktické zkušenosti a konkrétně zjištěné rozdíly. Já jsem totiž Tomáš nevěřící, a čemu neuvěřím, musím si sám oprubovat (...a po zásluze si natlouct hubu. Tak já jen, když to tady někdo jednoznačně potvrdí, abych si nemusel předem shánět obvazy).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 14.5.2014 12:14

To je odrůdově individuální.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 109.116 (?), 14.5.2014 12:19

Například? :

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
bred_ik - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (899) - 46.152 (?), 15.5.2014 7:08

Podle mého laického názoru je jedno, jestli tažeň vyrůstá z hlavy nebo z předloňského dřeva. Pokud měl dost místa a sluníčka (aby tomu tak bylo tak nepoužívám douočkové čípky) a rostl vertikálně, nevidím žádné větší rozdíly.
Obrovské rozdíly jsou mezi odrůdami. U Ronda jsou plodné letorosty vyrůstající přímo z hlavy (mívají i dva hrozny), zatímco třeba Preobraženie nemá letos jediný květ na letorostech vyrůstajících na dvou tažních.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6508) - 14.199 (?), 14.5.2014 11:31

Všechny ne. Ponechají se nejnižší na čípku, i když nemají násadu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 14.5.2014 12:13

ano, nejnižší "jalový výhon" vyrůstající z paty tažně je lepší nechat pro budoucí sesazení a tudíž není přebytečný.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 133.116 (?), 24.5.2014 21:39

Já nechávám dva loňské tažně se 4ma očkama na každém, a na předloňském dřevě. To naprosto stačí, dělám to už pár let sobě i všem známým. Každý byl zatím vždy spokojen. Někdo mě to stříhání naučil a já v tom pokračuju, naučil jsem to i nejstaršího syna, kdybych natáhl bačkory. Když špatně ostříháš keř, tak toho moc nebudeš mít na jídlo pro děti. A těch 8 oček fakt stačí keři pár let starému. Dvakrát za rok jsem to postříkal Sulikolem K, když to,,chytlo,, něco živého, tak jsem víno postříkal něčím proti,,živému,, a basta. Nažrat mu dávám NPK, malou hrstičku, za rok mu dookola vyškubu trávu 2x, blíž syna s křovinořezem nepouštím, už mi pár keřů a mladých stromků oddělal. Jo, v červnu srpem sundám z vína přerostlou zeleň z vršku. A hlídám během růstu vína, a reaguju, když je potřeba, to je vše. Jsem taky samouk.laugh

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika