Pestovani na dva vyhony



host - 48.165 (?)
23.5.2009 21:06

Aha, takze co mi darite? Je lepsi pestovat na jeden kminek nebo na dva? Jaka je vyhoda pestovat na dva? Diky, MG.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 216.102 (?), 22.5.2009 0:03, zobrazeno: 6838x

Zdravim, pred mesicem a pul jsem vysazel zasenicky vinne revy. Roste to pekne. Nechal jsem rust dva vyhony (jeden jako zasobni). Ty vetsi uz maji cca 30cm a ty mensi kolem 10-15cm. Mam ty mensi uz nahore zastipnout (normalne ulomit vrsek s rasicima listkama)? A jak se o ne dal starat, nechat je byt, vyvazat az zmohutni (preci na sile a mozna i na delce trechu naberou i kdyz vrsek ustipnu), a vylamovat fazochy?

Diky, MG

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 160.65 (?), 22.5.2009 6:32

Proboha, jenom je teď nezaštipujte!

Nechejteje je růst do takové výšky, aby Vám stačila na kmínek plus plodonosný letorost. Nevím ovšem na jaký tvar se je chystáte zapěstovat.

Fazochy vylamujte. Doufám také, že jste u nových sazenic provedl řez na

2-3 očka.

Jaromír Jadrný

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 33.190 (?), 22.5.2009 15:22

Aha, takze mam nechat rust oba vyhony? Tvar planuji kninek cca 1m a pote na drat. Nekde jsem cetl nasledujici (dalsi odstavec) a tak v tom mam trochu zmatek. I kdyz ted kdyz to ctu jeste jednou, tak rozumim tomu dobre, ze ty dva slahouny necham rust a pristi rok na jare jeden zkratim na tech 15cm a bude slouzit jako rezervni? Rez jak pisete jsem provedl.

At uz vysadime ker revy roubovany, anebo pravokorenny (z rizku i semenace), nejprve je treba vypestovat kminek, pripadne jiny trvaly tvar stareho dreva. Prvni rok po vysadbe (sazi se seriznuta rostlina, takze zjara vyzene vetsi mnozstvi bocnich vyhonu) omezime dostatecne brzy letorosty na pouhe dva. Jeden z nich zastipneme na delku 10-15 cm, druhy vyvazujeme po svisle opore vzhuru.

http://devel.x-roads.cz/toussaint/pestovani.html

MG

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 48.165 (?), 23.5.2009 17:13

Zde take pisi, ze mam v cervenci jeden ze dvou vyhonu (ten slabsi) zkratit. Tak jsem z toho zmatenej...

Když na jaře začnou z nahrnuté země prorůstat letorosty, zem odhrneme a vybereme dva nejsilnější výhony, které zachováme. Ostatní výhony odstraníme vylomením a zem opět k sazenicím přihrneme. Během června postupně kopečky země rozhrnujeme.
Během července silnější z vybraných letorostů vyvazujeme ke kolíku nebo drátěnce a kratší výhon zaštípneme na 20 cm.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
bred_ik - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (899) - 178.82 (?), 23.5.2009 18:59

Pokud chcete pěstovat na jeden kmínek,  zásobní výhon zakraťte, jakmile dosáhne délky 15-20 cm. Dál na něm musíte vylamovat zálistky atd.  Na budoucím kmínku je nutné také vylamovat zálistky a nechta růst třeba i do dvou metrů, nejpozději koncem srpna pak také zaštípnout, aby stihl vyzrát.
Osobně ale zásobní výhony nedělám, pěstuji na dva kmínky, ale to už záleží na zvoleném způsobu vedení, jak psal J. Jadrný.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 48.165 (?), 23.5.2009 21:06

Aha, takze co mi darite? Je lepsi pestovat na jeden kminek nebo na dva? Jaka je vyhoda pestovat na dva? Diky, MG.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
bred_ik - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (899) - 178.82 (?), 23.5.2009 21:18

Nevím o nějaké výhodě pěstování na dva kmínky, je to v podstatě jedno, pěstovat na jeden kmínek se dvěma tažněma nebo na dvou kmíncích po jednom.   Zaleží také na sponu. Pokud jsou keře blízko u sebe, je lepší jen jeden kmínek a jeden tažeň nebo kordon. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 48.165 (?), 24.5.2009 10:43

Teoreticky, kdyz mi tedy rostou dva vyhony a chtel bych pestovat na jeden kminek (spatne jsem si to nastudoval),

1) mam nechat rust oba a ten horsi pristi rok v predjari ustipnout az dole, nebo

2) mam ted ten horsi uplne nahore zastipnout (odlimit pupen s listkama) aby rostlinu nevysiloval a mohl rust jenom jeden a pak ho pristi rok v predjari dole ustipnout?

MG

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
bred_ik - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (899) - 178.82 (?), 24.5.2009 14:11

Pokud chcete pěstovat na jeden kmínek, slabší výhon teď zaštípněte.  Ale nechápu, proč ho chcete na jaře dole uštípnout, měl by sloužit jako zásobní, kdyby se s kmínkem něco stalo (např. zmrzl). Měl by další rok dál zaštipovat, aby moc nenarostl. Sám ho nepoužívám, protože ho považuji za zbytečný, kmínek většinou obrazí zespodu také.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Kouří do místnosti10.6.2024
Traverzy IPE5.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?1.6.2024
Kouří do místnosti29.5.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika