Pár otázek k výsadbě révy



host - 158.163 (?)
29.5.2015 20:51

Zdravím,

réva má už tak 15 cm, nechal jsem jenom 1 hlavní letorost a jeden malý záložní. Není ale mi jasné, jak je to s vylamovaním fazochů. Zatím mezi listy a kmínkem jsou jenom "pupeny", mám je také odškubnout? Nebo počkat, když z nich něco vyraší, pak teprve odstatnit?

VT

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Georg Black - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (331) - 38.186 (?), 15.4.2015 12:10, zobrazeno: 7537x

Dobrý den všem.

Diskutovali jsme mimo s p. vin_jc otázku správné výsadby révy. Došli jsme k několika otázkám. Tedy zeptám se ostatních jaký na to mají názor. Možná to někomu dalšímu pomůže v začátcích pěstování révy.

  1. Při výsadbě roubované sazenice je roub nad zemí, v úrovni, nebo podzemí?
  2. Co jsou rosné kořínky?
  3. Mají se rosné kořínky odstraňovat?
  4. Pracuje se s rosnými kořínky i na podnoži roubované sazenice?
  5. Je rozdíl ve výsadbě roubované a očkované sazenice?
  6. Necháváte na podnoži, popř. řízku pravokoř. sazenice při výsadbě jen ty nejspodnější kořínky?

S pozdravem GB.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 19.131 (?), 15.4.2015 20:09

1. Roub musí být po výsadbě 5 cm nad zemí. Jinak rostou rosné kořeny.

2. Rosné kořeny jsou kořeny rostoucí z roubu.  V širším pojetí to mohou být i kořeny z podnože nebo pravokořenné révy, které jsou blízko povrchu a využívají po letních „rosách“ i poměrně malé srážky a mohou nahradit hlavní kořenový kmen.  V dobách velkého sucha nebo holomrazů mohou být tyto kořeny poškozeny, proto je odtraňujeme, aby nekonkurovaly hlav nímu kořenovému systému.

3. Ano. Jenom v případě, že už převzaly funkci hlavního kořenového systému je ponecháme, protože není jiné řešení.

4. Ano. Příliš mělce uložené kořeny raději odtraníme, ale to bývá výjimečná situace.

5. Ne.  V praxi dáváme přednost klasické štěpované sazenici.

6. ANO - zásadně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 158.163 (?), 28.4.2015 10:04

Zdravím, mám také dotaz.

Zasadil jsem roubovanou sazenici, tak 10 cm nad zemí, začíná rašit.  Potřebuji, aby to letos vyrostlo co nejvýše, nejlépe kolem 2m.

Na sazenici raší asi 5-7 pupenů, které mám ponechat a jak dlouho? Všechny jsou z roubované části.

Roub je voskovaný, přikrývat hlínou je asi zbytečné?

S pozdravem VT

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Vladis - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (97) - 43.46 (?), 28.4.2015 17:56

treba nechať letorast ktorý rastie priamo z hlavy a súčasne vyrastá niekde zo stredu. Ide o to, aby bol budúci kmeň napojený na sadenicu čo najpriamejšie. A treba nechať ešte jeden záložný letorast, ktorý tiež vyrastá priamo z hlavy. Ten sa neskôr za štvrtým listom zaštipne. Ostatné vylámte.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Georg Black - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (331) - 38.186 (?), 29.4.2015 12:00

Jak píše p Vladis. Vybrat nejspodnější a pokud váhate, tak ten silnější. Druhý nechat a zaštípnout za 4 listem. V úrovni nad budoucím kmínkem klidně nechat fazochy. Níže je určítě vylámat.

GB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 158.163 (?), 29.4.2015 16:25

Děkuji za odpovědi,

počkám tedy až to lehce povyroste, pak dle vašeho popisu ponechám 2 nejvhodnější letorosty, jeden časem zaštípnu.

Uvidím, kolik to vyroste, bude to součást zvýšené terasy, hlava by měla být v úrovni 1,5-2m nad zemí.

Doporučuje se, pokud to tam nedoroste, to ufiknout a nechat narůst znova. To se mi ale nechce, to by byl rok navíc.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 158.163 (?), 29.5.2015 20:51

Zdravím,

réva má už tak 15 cm, nechal jsem jenom 1 hlavní letorost a jeden malý záložní. Není ale mi jasné, jak je to s vylamovaním fazochů. Zatím mezi listy a kmínkem jsou jenom "pupeny", mám je také odškubnout? Nebo počkat, když z nich něco vyraší, pak teprve odstatnit?

VT

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 210.99 (?), 30.5.2015 12:52

Je to úplně jedno, klidně můžete již nyní, já osobně ty zálistky nechám trošku povyrůst, ať se mi lépe vylamují (třeba 1 - 2 cm).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika