mrazuvzdornost odrůdy Moldova



   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
   
host - 63.76 (?) 
12.9.2016 10:37

Ja by som stavil na tych najlepsich. Z bielych Galahad a modry Rosfor (predava napr. bred_ik). Su skori, medzi stolovymi najodolnejsi voci chorobam. Mrazuodolnost neviem posudit, ale vyska 368mnm sa mi nezda rizikova.
Rosfor udavaju neskorsie rasenie a to je vyhoda pri jarnych mrazikoch. Galahad aj po poskodeni jarnym mrazom nasadi vela kvetov aj zo zaloznych ociek.
A Vostorg hlasili viaceri ako citlivejsi na mraz ako mnohe ine odrody, napr. v tomto roku.)
Postrek voci mucnatke ocenia aj tieto odrody. Voci perenospore netreba vobec striekat.
Ak chcete mat istotu ze vydrzia bez postrekov tak Bianka/Solaris a Othello/Izabella... chutou, krasou, urodnostou vsak zdaleka nemaju na Galahad/Rosfor.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
bred_ik - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (899) - 214.16 (?), 14.9.2016 18:18

Do nadmořské vyšky 368 m bych Moldovu rozhodně nedoporučil, nedozraje. V devadesátých létech měla problém dozrát v Lednici a tam je přece jen tepleji.
Vostorg není špatná volba, ale má trošku nižší odolnost k padlí než třeba Galahad nebo Aladdin. Z modrých by dozrál Rošfor, méně odolný je Prezent, ale jeho hrozny dlouho na keřích vydrží. Sázkou na jistotu je pak Swenson Red, ideální pergolová odrůda.
Z bezsemenných bych zkusil Himrod, Vanessu nebo Einset Seedless.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 182.44 (?), 8.8.2018 7:55

V mojich podmienkach (trnavsko, 145 mnm) dozrieva Moldova až niekedy v októbri a aj v týchto podmienkach by podľa mňa ešte trocha slnka potrebovala. Výhodou je, že dlho vydrží na kríku a takto neskoro už nebýva nápádaná osami. V chemickej ochrane si vystačím so sírou, meďou a pár bio prípravkami, spolu 5-6 ošetrení za sezónu. Na obrázku je aktuálne foto pomaly sa vyfarbujúcej Moldovy vedenej na pergole.



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 182.44 (?), 7.9.2018 8:41

Tento rok dozrela Moldova oveľa skôr ako zvyčajne, keďže je všetko posunuté. Výhodou neskoršieho dozrievania bolo, že ju toľko nenapádali osy. Teraz je ich aktivita pomerne vysoká a hrozno dosť poškodzujú. Hrozno inak vyzerá, že by mohlo na kríku vydržať pomerne dlho.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika